Поворотна фінансова допомога – це сума коштів, що надійшла платнику податків у користування за договором, який не передбачає нарахування процентів або надання інших видів компенсацій у вигляді плати за користування такими коштами, та є обов’язковою до повернення (пп. 14.1.257 ПКУ).
До складу доходу платників єдиного податку не включаються, зокрема суми фінансової допомоги, наданої на поворотній основі, отриманої та поверненої протягом 12 календарних місяців з дня її отримання (пп. 3 п. 292.11 ПКУ).
Платник єдиного податку, який отримує поворотну фінансову допомогу, не враховує її суму у складі доходу за умови, що повертає таку допомогу протягом 12 календарних місяців з дня її отримання. Сума поворотної фінансової допомоги, неповерненої платником єдиного податку протягом 12 календарних місяців з дня її отримання, включається до складу доходу такого платника наступного дня після закінчення 12 календарних місяців з дня отримання такої допомоги.
При цьому не враховується строк повернення ПФД згідно договору та порушення цього строку. Для того, щоб для єдинника-отримувача настали наслідки з нарахування єдиного податку на суму ПФД, потрібно, щоб вона була повернута пізніше 12 календарних місяців з дня її отримання.
ПКУ не містить визначення терміну “календарний місяць”, тому звертаємося до судової практики: Ухвала вищого адміністративного суду від 02.08.2006 р. визначає календарний місяць як відповідний місяць року за календарем (січень, лютий, березень тощо), починаючи з першого по останній день кожного місяця у календарному році (який становить період з 1 січня по 31 грудня).
На нашу думку, календарні місяці треба починати рахувати саме з дня отримання ПФД. Наприклад, єдинник отримав ПФД 22 липня 2020 року. 12 календарних місяців рахуємо так:
- липень 2020 (незважаючи на те, що він буде неповним місяцем)
- серпень 2020
- вересень 2020
- жовтень 2020
- листопад 2020
- грудень 2020
- січень 2021
- лютий 2021
- березень 2021
- квітень 2021
- травень 2021
- червень 2021.
Таким чином, якщо до 30 червня 2021 року ПФД не повернути, то 1 липня 2021 року її доведеться включити в дохід платника ЄП – отримувача. Якщо повернути ПФД 2 липня 2021 року, це вже не допоможе уникнути сплати ЄП – нарахований дохід вже не коригується.
При цьому такий дохід буде включатися до загального обсягу доходу для знаходження на відповідній групі ЄП та при перевищенні 1 млн, 5 млн грн або 7 млн грн залежно від групи ЄП суму перевищення слід буде оподатковувати ЄП за ставкою 15% та переходити з наступного кварталу на іншу групу ЄП (для І та ІІ груп) або на загальну систему (для ІІІ групи).
І ще слід пам’ятати. Звітний період у різних груп ФОП є різним. Так, І-ІІ група звітують з єдиного податку раз на рік. Тому неповернуту протягом 12 місяців поворотну фінансову допомогу підприємці оподатковують за результатами звітного року.
Проте, якщо внаслідок виникнення такого виду доходу виникне перевищення річного обсягу доходу, дозволеного для певної групи – звітувати про це слід за результатами кварталу, у якому виникло таке перевищення.
Джерело коштів, з яких ФОП може повернути ПФД, законом не обмежується. ФОП може повернути ПФД як з виручки, так і з власних заощаджень, готівкою або безготівково.
Також читайте на тему ПФД у єдинників:
- Поворотна фіндопомога і ФОП-«єдинник»: коли виникають проблеми?
- Поворотна фіндопомога: надаємо її правильно
Як відображати ПФД у звітності:
Увага!
Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook
Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!
Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.
Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 116 грн/міс
Передплатити