Головна Усі консультації Спрощена система Фізособи — підприємці на єдиному податку

Коду діяльності за КВЕД немає в реєстрі платників ЄП: що з оподаткуванням?

ФОП на ІІІ групі ЄП здійснює діяльність, коду діяльності за КВЕД якої немає в реєстрі платників ЄП, хоча в ЄДРПОУ цей код є. Як оподатковувати доходи від такої діяльності?

Згідно з пп. 8 пп. 299.7 ПКУ, до реєстру платників ЄП вносяться відомості про види господарської діяльності.

Відповідно до п. 7 пп. 298.2.3 ПКУ, платники єдиного податку зобов'язані перейти на сплату інших податків і зборів у разі здійснення видів діяльності, не зазначених у реєстрі платників єдиного податку, - з першого числа місяця, наступного за податковим (звітним) періодом, у якому здійснювалися такі види діяльності.

Відповідно до пп. 177.6 ПКУ у разі, якщо ФОП отримує інші доходи, ніж від провадження підприємницької діяльності, у межах обраних ним видів такої діяльності, такі доходи оподатковуються за загальними правилами, встановленими ПКУ для платників податку - фізичних осіб.

З наведеного випливає, що якщо платник ІІІ групи ЄП  здійснює види діяльності, які не внесено до реєстру платників ЄП, він зобов’язаний перейти на сплату інших податків з наступного податкового (звітного) кварталу. Причому доходи, отримані за такі види діяльності в період перебування на ЄП групи ІІІ, оподатковуються ПДФО і ВЗ у порядку, передбаченому для звичайних фізосіб.

Аналогічна думка висловлена в багатьох консультаціях податкової. Наприклад, тут.Або у відповідях на питання в ЗІР.

Див., наприклад, відповідь на питання в підкатегорії 107.01.01, ЗІР: «Чи має право ФОП - платник ЄП здійснювати види діяльності, які не зазначені в його облікових даних?».

Коротка відповідь податкової: «Фізична особа – підприємець – платник єдиного податку не має права здійснювати, в межах підприємницької діяльності, такі види діяльності, які не зазначені в його облікових даних. У разі, якщо фізична особа - підприємець отримує інші доходи, ніж від провадження підприємницької діяльності, у межах обраних ним видів такої діяльності, такі доходи оподатковуються за загальними правилами, встановленими ПКУ для платників податку - фізичних осіб.».

Інше питання в підкатегорії 107.01.01, ЗІР: «Чи зобов’язана ФОП платник ЄП перейти на загальну систему оподаткування у разі здійснення видів діяльності не зазначених в його облікових даних та в реєстрі платників ЄП, у тому числі, якщо договір укладено від імені СГ з іншим СГ?».

Коротка відповідь податкової: «Фізична особа – підприємець – платник єдиного податку не має права здійснювати, в межах підприємницької діяльності, такі види діяльності, які не зазначені в його облікових даних.
Фізична особа – підприємець – платник єдиного податку, яка здійснює види діяльності не зазначені в її облікових даних та в реєстрі платників єдиного податку, у тому числі, якщо договір укладається від імені суб’єкта господарювання з іншим суб’єктом господарювання, зобов’язана перейти на сплату інших податків і зборів (загальна система оподаткування) з першого числа місяця, наступного за податковим (звітним) кварталом, у якому здійснювалися види діяльності, які не зазначені в його облікових даних та реєстрі платників єдиного податку.
».

 

Хто має утримувати ПДФО і ВЗ з доходу, не зазначеного в реєстрі платників ЄП – підприємство, яке виплачує такі доходи ФОП чи самостійно ФОП?

Відповідно до пп. 165.1.36 ПКУ до загального місячного (річного) оподатковуваного доходу платника податку не включається дохід ФОП, з якого сплачується ЄП згідно із спрощеною системою оподаткування відповідно до ПКУ. Також від оподаткування ВЗ звільняються доходи, що згідно з розділом IV ПКУ не включаються до загального оподатковуваного доходу фізичних осіб (не підлягають оподаткуванню, оподатковуються за нульовою ставкою) (пп. 1.7 п. 16-1 підрозд. 10 розд. XX ПКУ).

Причому, як зазначалося вище, платник ЄП, який отримав доходи від діяльності, не зазначеної в реєстрі, має перейти на сплату інших податків (див. п. 7 пп. 298.2.3 ПКУ).

Таким чином, слідкувати за видами діяльності і здійснювати утримання податків має самостійно ФОП, а не підприємство, яке виплатило йому доходи. Підприємство має тільки відобразити виплату ФОП доходу в формі №1ДФ, з ознакою «157». Аналогічно пишуть, наприклад, в ІПК ДФСУ від 02.11.2017 р. № 2490/6/99-99-13-01-01-15/ІПК.

Але зазначимо також щодо особливостей нарахування ЄСВ при виплаті доходів ФОП.

Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 4 Закону про ЄСВ, підприємства та ФОПи при виплаті доходів ФОПам не нараховують ЄСВ тільки в тому разі, якщо виконувані роботи (надавані послуги) відповідають видам діяльності відповідно до відомостей з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб – підприємців.

Якщо дохід виплачується за види діяльності, не зазначені в Єдиному реєстрі, підприємство повинне нарахувати ЄСВ за ставкою 22%.

Якщо ж доходи виплачують за види діяльності, які не зазначені в реєстрі платників ЄП, але зазначені в Єдиному держреєстрі, нараховувати ЄСВ не потрібно. Тому що в Законі про ЄСВ йде прив’язка тільки до Єдиного держреєстру, а не до реєстру платників ЄСВ.

Доступ до повного тексту цієї консультації можливий лише для передплатників електронного або паперового «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, перейшовши за посиланням;  вартість мінімального пакету «Мій асистент» становить лише 43 грн на місяць.

Дякуємо за розуміння.

Автор:
Олександр Золотухін
Джерело
«Дебет-Кредит»
Рубрика:
Спрощена система / Фізособи — підприємці на єдиному податку
Теги:
3 група ЄП , Доходи , Єдиний податок , Підприємці

30 днiв передплати безкоштовно!

Коментарі: 0

Новини по темі

Консультації по темі