Головна Усі консультації Спрощена система Фізособи — підприємці на єдиному податку

Чи може ФОП перерозподіляти електроенергію та отримувати компенсацію за це?

ФОП на ІІ групі ЄП має підстанцію електроенергії. Є клієнти, які хочуть підключитися до неї. Чи потрібно у такому разі мати ліцензію? Чи може відшкодуватися вартість світла? Які податкові ризики для ФОП?

Ліцензія

Електрична підстанція - електроустановка, призначена для приймання, перетворення й розподілу електричної енергії (п. 3.1 Правил №258).

Відповідно до п. 1 ст. 8 Закону «Про ринок електричної енергії» господарська діяльність з виробництва, передачі, розподілу електричної енергії, постачання електричної енергії споживачу, трейдерська діяльність, здійснення функцій оператора ринку та гарантованого покупця провадиться на ринку електричної енергії за умови отримання відповідної ліцензії.

Нацкомісія, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг у Постанові від 28.12.2018 р. № 2056 також зазначає, що згідно зі ст. 8 Закону «Про ринок електричної енергії» господарська діяльність з розподілу електричної енергії провадиться на ринку електричної енергії за умови отримання відповідної ліцензії.

При цьому згідно з п. 1.2 Ліцензійних умов№1470, суб'єкт господарювання, який має намір отримати ліцензію на провадження господарської діяльності з розподілу електричної енергії, має відповідати цим Ліцензійним умовам.

З огляду на все вищесказане, вважаємо, що оскільки треті особи зможуть отримувати електроенергію лише тоді, коли ФОП буде перерозподіляти електроенергію, то госпдіяльність ФОП із самого розподілу може проводитися лише у разі отримання відповідної ліцензії на таку діяльність.

 

Податкові ризики

Згідно з пп.3 пп. 291.5.1 ПКУ не можуть бути платниками єдиного податку першої - третьої груп суб'єкти господарювання (юридичні особи та фізичні особи - підприємці), які здійснюють виробництво, експорт, імпорт, продаж підакцизних товарів (крім роздрібного продажу паливно-мастильних матеріалів в ємностях до 20 літрів та діяльності фізичних осіб, пов'язаної з роздрібним продажем пива, сидру, пері (без додання спирту) та столових вин).

Підакцизні товари (продукція) - товари за кодами згідно з УКТ ЗЕД, на які ПКУ встановлено ставки акцизного податку (пп. 14.1.145 ПКУ).

У ст. 215 ПКУ наведено вичерпний перелік підакцизних товарів, ставки податку на ці товари, код товару (продукції) згідно з УКТ ЗЕД і опис товару (продукції) згідно з УКТ ЗЕД.

Відповідно до пп. 215.3.9 ПКУ електрична енергія є підакцизним товаром.

Згідно з пп. 14.1.202 ПКУ продаж (реалізація) товарів - будь-які операції, що здійснюються згідно з договорами купівлі-продажу, міни, поставки та іншими господарськими, цивільно-правовими договорами, які передбачають передачу прав власності на такі товари за плату або компенсацію незалежно від строків її надання, а також операції з безоплатного надання товарів.

Таким чином, оскільки компенсація за товар (електроенергію) і є продажем такого товару, то, вважаємо, що ФОП не може перебувати на ЄП, отримуючи компенсацію  від третіх осіб за отриману електроенергію у зв’язку із перерозподілом електроенергії.

Вважаємо, що таку діяльність ФОП може проводити на загальній системі оподаткування. Більше того, оскільки у Законі №2019 мова йде саме про госпдіяльність, то перерозподіляти електроенергію може саме СГ – юрособа чи фізособа. Тобто фізособа не зможе перерозподіляти електроенергію та отримувати компенсацію від третіх осіб.

Також радимо отримати щодо цього ІПК відповідно до ст. 52 ПКУ, адже ДФС поки не надавало офіційної позиції щодо даної ситуації.

Доступ до повного тексту цієї консультації можливий лише для передплатників електронного або паперового «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, перейшовши за посиланням;  вартість мінімального пакету «Мій асистент» становить лише 36 грн на місяць.

Дякуємо за розуміння.

Автор:
Катерина Калашян
Джерело
«Дебет-Кредит»
Рубрика:
Спрощена система / Фізособи — підприємці на єдиному податку
Теги:
Ліцензія , Підприємці

Коментарі: 0

Новини по темі

Консультації по темі