Відповідно до п. 292.1 ПКУ доходом ФОП, платника єдиного податку, є дохід, отриманий протягом податкового (звітного) періоду в грошовій формі (готівковій та/або безготівковій); матеріальній або нематеріальній формі, визначеній п. 292.3 цієї статті.
Проте, згідно з пп. 3 п. 292.11 ПКУ до складу доходу не включаються, зокрема, суми фінансової допомоги, наданої на поворотній основі, отриманої та поверненої протягом 12 календарних місяців з дня її отримання, та суми кредитів.
Тут варто зазначити, що саме є поворотною фінансовою допомогою – це сума коштів, що надійшла платнику податків у користування за договором, який не передбачає нарахування процентів або надання інших видів компенсацій у вигляді плати за користування такими коштами, та є обов'язковою до повернення (пп. 14.1.257 ПКУ).
Тому між надавачем та отримувачем такої поворотної фінансової допомоги обов’язково повинен бути укладений договір, в якому слід зазначити обов’язковість її повернення. У такому випадку сума отриманої та поверненої протягом 12 календарних місяців ПФД не включається до доходу платника ЄП і, відповідно, не оподатковується єдиним податком.
При цьому немає різниці, чи надається ПФД надавачем готівкою, чи перераховується на рахунок ФОПа у банку.
ПДВ
Оскільки операції з отримання та повернення поворотної фінансової допомоги не підпадають під визначення операцій з постачання товарів чи послуг, то ПДВ за такою операцією не нараховується.
Готівкові обмеження
Зверніть увагу, що на операції з отримання та повернення ПФД в касу поширюються готівкові обмеження. Детальніше про це ми писали тут>>
Чи може підприємець надати собі поворотну фіндопомогу як фізособа?
Як було зазначено вище, надання поворотної фінансової допомоги повинно бути оформлено відповідним договором. Своєю чергою, згідно з п. 1 ст. 626 ЦКУ договором є домовленість двох або більше сторін, спрямована на встановлення, зміну або припинення цивільних прав та обов'язків.
Водночас зобов'язання припиняється поєднанням боржника і кредитора в одній особі (п. 1 ст. 606 ЦКУ).
Зважаючи на те, що ФОП водночас і є фізичною особою, такий договір ПФД є нікчемним, оскільки укладений з самим собою.
Увага!
Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook
Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!
Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.
Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 116 грн/міс
Передплатити