Розглянемо особливості визначення річного доходу у розрізі двох ситуацій: 1) для переходу на ЄП; 2) для перебування на ЄП.
1) Визначення доходу для переходу на ЄП.
Відповідно до пп. 298.1.4 ПКУ суб'єкти господарювання, які є платниками інших податків і зборів, можуть перейти на ЄП за умови, якщо протягом календарного року, що передує періоду переходу на спрощену систему оподаткування, суб'єктом господарювання дотримано вимоги, встановлені в п. 291.4 ПКУ.
Для переходу на ЄП суб'єкт господарювання має подати разом із заявою про орання спрощеної системи оподаткування ще й Розрахунок доходу за попередній календарний рік за формою, наведеною у наказі Мінфіну від 20.12.2011 р. №1675.
У пп. 298.1.4 ПКУ чітко сказано, що дохід для обрання ЄП визначається з дотриманням вимог, встановлених главою 1 р. XIV ПКУ. А такі вимоги для визначення доходу прописані у ст. 292 ПКУ.
Відповідно до роз’яснення податківців у ресурсі «ЗІР»* та листі ДПСУ від 07.12.2012 №6781/0/61-12/15-2216є, 10997/0/71-12/15-2217є розрахунок доходу, отриманого суб'єктом господарювання за попередній календарний рік для обрання ЄП, визначаються з урахуванням пп. 292.1 - 292.11 та п. 292.15 ПКУ.
У цьому випадку для розрахунку суми доходу, який дозволяє перейти на спрощену систему оподаткування, береться і сума доходу, отримана протягом розрахункового періоду під час перебування на загальній системі оподаткування.
Але передплатника цікавить друга ситуація – можливість й надалі працювати на спрощеній системі оподаткування. Тут має бути застосовано інший підхід.
2) Визначення доходу для перебування на ЄП.
Відповідно до пп. 3 пп. 298.2.3 ПКУ - платники єдиного податку 3 групи зобов'язані перейти на сплату інших податків і зборів у разі перевищення протягом календарного року встановленого обсягу доходу для такої групи - з першого числа місяця, наступного за податковим (звітним) кварталом, у якому відбулося таке перевищення.
Дозволений річний обсяг доходу для єдинника 3 групи встановлений пп. 3 п. 291.4 ПКУ і складає 5 млн грн.
Визначення терміну «дохід», зазначеному у п. 291.4 ПКУ, в самій ст. 291 ПКУ немає. Отже, потрібно використовувати те визначення, що зазначене у ст. 292 ПКУ. Підтверджує це, й п. 292.14 ПКУ, відповідно до якого визначення доходу (тобто який наведено у ст. 292 ПКУ) здійснюється для цілей оподаткування єдиним податком та для надання права суб'єкту господарювання зареєструватися платником єдиного податку та/або перебувати на спрощеній системі оподаткування.
Так, за пп. 2 п. 292.1 ПКУ дохід 3 групи - це дохід, отриманий протягом податкового звітного періоду. А йдеться у цьому пункті тільки про один податок – єдиний, а звітним періодом у платника єдиного податку може бути лише період, протягом якого він мав статус платника єдиного податку, виходячи, зокрема, із п. 294.3 ПКУ.
Отже, доходи, які платник податку отримував під час перебування на загальній системі оподаткування, братися до обрахунку річної суми доходу, який дає право перебувати на спрощеній системі оподаткування, не повинні.
Згідно з пп. 296.5.4 ПКУ щокварталу єдинники 3 групи подають декларацію єдинника, в якій зазначають, зокрема, наростаючим підсумком обсяги доходу, оподатковувані єдиним податком, тобто доходи, що отримані протягом звітного періоду, протягом якого підприємство мало статус платника єдиного податку.
Таким чином, оскільки юрособа буде перебувати на єдиному податку 2 квартали (ІІІ та IV квартал 2016 року), то обсяг граничного доходу для перебування на спрощеній системі оподаткування буде розраховуватись виходячи із даних обсягів доходу, зазначених у поданих декларацій за 2 квартали.
Іншими словами, 5 млн грн - це максимально дозволений дохід, отриманий протягом періоду перебування на спрощеній системі протягом певного календарного року й відображений у декларації єдинника. Тому доходи під час перебування на загальній системі оподаткування не впливають на визначення дозволеного обсягу доходу для єдинника, адже такі доходи виникли у звітні періоди до набуття статусу єдиного податку.
____________________
* Запитання: «Чи враховуються ЮО, яка прийняла рішення про перехід на спрощену систему оподаткування (у т. ч. без сплати ПДВ), в розрахунку доходу за попередній календарний рік, що передує року переходу на спрощену систему оподаткування, суми ПДВ?»
Увага!
Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook
Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!
Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.
Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 116 грн/міс
Передплатити