• Посилання скопійовано

Переоцінка активів: особливості обліку

Підприємство-єдинник ІV гр. з 2016 р. планує переходити на загальну систему. В цьому році хоче зробити переоцінку активів. В податковому обліку переоцінка ОЗ призведе до збільшення витрат в частині збільшеної амортизації. Як вплине переоцінка ОЗ на податок на прибуток в 2016 р.? Чи призводить переоцінка ОЗ до збільшеної амортизації і витрат в податковому обліку?

ЗапитанняПідприємство – платник єдиного податку ІV групи з 2016 р. планує переходити на загальну систему оподаткування (бо згідно законопроектами, щ вносять зміни до ПКУ в 2016 р. підприємство не підпадатимемо під критерії єдинника). В цьому році планує зробити переоцінку активів, що призведе до збільшеного розміру амортизації в подальших періодах в бухобліку. Відповідно до чинної редакції ПКУ  в податковому обліку переоцінка ОЗ також призведе до збільшення витрат в частині збільшеної амортизації. За законопроектом №3422 від 06.11.2015 р.  передбачено зміни дост. 14.1.9: "Переоцінка основних засобів, інших необоротних та нематеріальних активів, що проведена відповідно до національних положень (стандартів) бухгалтерського обліку або міжнародних стандартів фінансової звітності не враховується для цілей розділу ІІІ цього Кодексу". Тож, поки-що невідомо як саме вплине переоцінка ОЗ на податок на прибуток в 2016 р. Чи призводить переоцінка ОЗ до збільшеної амортизації і витрат в податковому обліку в частині амортизації?

Відповідь:

Якщо на дату балансу залишкова вартість необоротного активу істотно відрізняється від його справедливої вартості на дату балансу (п. 16 П(С)БО 7), то проводиться переоцінка вартості ОЗ. На сьогодні відповідно до абз. 19 п. 4 П(С)БО 7 справедлива вартість — сума, за яку можна продати актив або сплатити зобов'язання у звичайних умовах на певну дату. 

У цьому випадку згідно зі ст. 7 Закону про оцінку майна є обов'язковою незалежна оцінка суб'єктом оціночної діяльності. А згідно з абз. 9 ст. 8 Закону про оцінку майна, у випадках обов'язкової переоцінки факт такої оцінки суб'єктами, які не є суб'єктами оціночної діяльності, дає підстави не визнавати таку оцінку дійсною. Водночас, згідно з п. 16 П(С)БО 7, бухгалтерська переоцінка ОЗ є добровільною.

При проведенні переоцінки треба пам’ятати

Результати проведення дооцінки. Відповідно до п. 20 П(С)БО 7 може виникнути ситуація, коли на дату проведення чергової (останньої) дооцінки об'єкта основних засобів перевищення суми попередніх уцінок об'єкта і втрат від зменшення його корисності над сумою попередніх дооцінок залишкової вартості цього об'єкта і вигід від відновлення його корисності. У такому разі сума чергової (останньої) дооцінки, але не більше зазначеного перевищення, включається до складу доходів звітного періоду (субрахунок 746 «Інші доходи»), а різниця (якщо сума чергової (останньої) дооцінки більше зазначеного перевищення) спрямовується на збільшення капіталу у дооцінках (субрахунок 411 «Дооцінка (уцінка) основних засобів») та відображається в іншому сукупному доході.

Результати проведення уцінки. У разі наявності (на дату проведення чергової (останньої) уцінки об'єкта основних засобів) перевищення суми попередніх дооцінок об'єкта і вигід від відновлення його корисності над сумою попередніх уцінок залишкової вартості цього об'єкта і втрат від зменшення його корисності сума чергової (останньої) уцінки, але не більше зазначеного перевищення, спрямовується на зменшення капіталу у дооцінках (субрахунок 411 «Дооцінка (уцінка) основних засобів») та відображається в іншому сукупному доході, а різниця (якщо сума чергової (останньої) уцінки більше зазначеного перевищення) включається до витрат звітного періоду (субрахунок 975).

За загальними правилами переоцінка у бухобліку відображається за такими проведеннями: у разі проведення уцінки ОЗ Д-т субрахунку 975 «Уцінка необоротних активів і фінансових інвестицій» К-т рахунку 10 «Основні засоби».

У разі проведення дооцінки:

1. сума дооцінки, яка збільшує первісну вартість ОЗ та суму амортизації до проведення дооцінки – Д-т 10 «Основні засоби» К-т  131 «Амортизація основаних засобів»

2. у сумі, яка перевищує суму попередньої уцінки - Д-т 10 «Основні засоби» К-т субрахунку 746 «Інші доходи».

3. сума різниці, яка залишається після таких проведень, -  Д-т 10 «Основні засоби» К-т 411 «Дооцінка (уцінка) основних засобів. Одночасно відображається нарахування відстрочених податкових зобов’язань Д-т 411«Дооцінка (уцінка) основних засобів» К-т 54.

У разі, якщо такої різниці не виникає облік завершується на проведенні Д-т 10 «Основні засоби» К-т субрахунку 746 «Інші доходи».

У разі проведення уцінки:

1. сума уцінки зменшує первісну вартість ОЗ та нараховану амортизацію: Д-т 131 «Амортизація ОЗ» К-т 10 «Основні засоби»;

2. сума перевищення суми попередніх дооцінок об'єкта над сумою попередніх уцінок: Д-т 411 «Дооцінка (уцінка) основних засобів» К-т 10 «Основні засоби»; 

3. сума різниці (якщо сума чергової (останньої) уцінки більше зазначеного перевищення) Д-т 975 «Уцінка необоротних активів і фінансових інвестицій» К-т 10 «Основні засоби».

Якщо не виникало перевищення суми попередніх дооцінок над сумою попередніх уцінок, то проведення Д-т 411 «Дооцінка (уцінка) основних засобів» К-т 10 «Основні засоби» не проводиться в обліку.

Коригування фінрезультату для оподаткування податком на прибуток

У разі, якщо у підприємства річний обсяг доходів більше 20 млн грн, то він повинен коригувати визначений за правилами бухобліку фінрезультат, на відповідні податкові різниці. Тому на підставі ст. 138 ПКУ такому підприємству у разі проведення переоцінки ОЗ доведеться збільшити фінрезультат до оподаткування на суму уцінки та втрат від зменшення корисності ОЗ, включених до витрат звітного періоду відповідно до бухобліку.

Одночасно фінрезультат до оподаткування зменшується на суму дооцінки та вигід від відновлення корисності ОЗ в межах попередньо віднесених до витрат уцінки та втрат від зменшення корисності ОЗ відповідно до П(С)БО або МСФЗ.

Отже, проведені переоцінки ОЗ не впливають на податковий облік податку на прибуток навіть у разі проведення відповідного коригування фінрезультату.

Якщо підприємство має річний обсяг доходу до 20 млн грн воно має право не коригувати фінрезультат, який визначено за даними бухобліку.

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 116 грн/міс

Передплатити

Автор: Русанова Ганна

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Спрощена система/Юрособи на єдиному податку

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Юрособи на єдиному податку»