Головна Усі консультації Спрощена система Юрособи на єдиному податку

Дохід юрособи-«єдинника»: з комісією чи без?

Приватне підприємство – платник ІІІ групи ЄП (ставка – 5%) отримує плату від фізосіб за користування домофонами. З цієї плати банком ПП утримується комісійна винагорода. Як відобразити в обліку таку виручку та визначити дохід ПП?

Оскільки йдеться про юрособу, в цій ситуації є два аспекти: податковий та бухгалтерський. Тож, ці два обліки слід розглядати окремо. 

 

Бухгалтерський облік

Як юрособа ПП зобов’язана вести бухоблік. Далі відповідь надаватиметься із урахуванням національних стандартів ведення бухобліку. 

У п. 5 П(С)БО 15 зазначено, що дохід визнається під час збільшення активу або зменшення зобов'язання, що зумовлює зростання власного капіталу (за винятком зростання капіталу за рахунок внесків учасників підприємства), за умови, що оцінка доходу може бути достовірно визначена.

Дохід, пов'язаний з наданням послуг, визнається, виходячи зі ступеня завершеності операції з надання послуг на дату балансу, якщо може бути достовірно оцінений результат цієї операції.

Результат операції з надання послуг може бути достовірно оцінений за наявності всіх умов, наведених у п. 10 П(С)БО 15:

  • можливості достовірної оцінки доходу;
  • імовірності надходження економічних вигід від надання послуг;
  • можливості достовірної оцінки ступеня завершеності надання послуг на дату балансу;
  • можливості достовірної оцінки витрат, здійснених для надання послуг та необхідних для - їх завершення.

Тож, на момент надання послуг ПП зобов’язано визнати дохід у сумі їх вартості. При цьому сума авансу в рахунок оплати послуг не визнається доходом (п. 6.4 П(С)БО 15). Тобто, на дату передоплати (авансу) за послуги дохід не визнається – він виникне лише за фактом надання послуг. Цей факт слід підтвердити первинним документом, яким на сьогодні може виступати будь-який документ,  який  містить  відомості  про госпоперацію, і у якому наявні усі обов’язкові реквізити, зазначені у ст. 9 Закону про бухоблік. Як правило, в разі надання послуг, таким документом є акт. Але, на нашу думку, ним може бути й рахунок-фактура, у якому зазначені надані послуги. 

Плата за розрахунково-касове обслуговування та інші послуги банків відносяться до складу адміністративних витрат підприємства (п. 18 П(С)БО 16). Такі витрати теж визнаються за фактом надання послуг (а не за фактом їх оплати, п. 9.2 П(С)БО 16). Факт їх надання теж підтверджується первинними документами, як правило, випискою банку.  

Отже, у бухобліку зазначені в запитанні операції відображатимуться розгорнуто: дохід на загальну суму, витрати – на суму комісійної винагороди, до кінцевого фінансового результату потрапить різниця між ними. 

 

Податковий облік

Відповідно до пп. 2 п. 292.1 ПКУ доходом юрособи – платника єдиного податку є будь-який дохід, отриманий протягом податкового (звітного) періоду в грошовій формі (готівковій та/або безготівковій); матеріальній або нематеріальній формі, визначеній п. 292.3 ПКУ

Датою отримання доходу платника єдиного податку є дата надходження коштів платнику єдиного податку у грошовій (готівковій або безготівковій) формі, дата підписання платником єдиного податку акта приймання-передачі безоплатно отриманих товарів (робіт, послуг) (п. 292.6 ПКУ).

Тобто, в податковому обліку дохід ПП визначатиметься не за методом нарахування (фактом надання послуг), а за касовим методом (за фактом надходження виручки). 

При цьому врахування витрат при визначенні доходу платника єдиного податку ПКУ не передбачено. І це призводить до численних питань з боку «єдинників» - як рахувати дохід: у сумі виручки, яка зазначена у договорі (як в бухобліку), чи у сумі виручки, яка фактично надійшла на поточний рахунок (за вирахуванням комісійної винагороди банку)? 

Якщо враховувати умову про заборону зменшення доходу на суму витрат, то можна дійти до висновку, що дохід юрособи – платника єдиного податку ІІІ групи визначається в повній сумі коштів, отриманих за надання послуг за користування домофонами, без зменшення на суму комісії банку.

Втім, податківці достатньо давно в аналогічних випадках надають інші консультації, більш лояльні до платників ЄП. Наприклад, в «ЗІР» (підкатегорія 108.01.02) міститься таке роз’яснення: «Питання: Яка сума вважається доходом ЮО – платника ЄП у разі використання для розрахунків платіжних терміналів: загальна сума розрахунків чи сума, що надійшла на розрахунковий рахунок за мінусом комісії банку?

Відповідь:  Відповідно до пп. 2 п. 292.1 ПКУ доходом платника єдиного податку для юрособи є будь-який дохід, включаючи дохід представництв, філій, відділень такої юрособи, отриманий протягом податкового (звітного) періоду в грошовій формі (готівковій та/або безготівковій); матеріальній або нематеріальній формі, визначеній п. 292.3 ПКУ.

Датою отримання доходу платника єдиного податку є дата надходження коштів платнику єдиного податку у грошовій (готівковій або безготівковій) формі, дата підписання платником єдиного податку акта приймання-передачі безоплатно отриманих товарів (робіт, послуг) (п. 292.6 ПКУ).

Отже, якщо при здійсненні розрахунків за товари (роботи, послуги) використовується платіжний термінал, то доходом юрособи – платника єдиного податку третьої групи є сума, що надійшла на розрахунковий рахунок».

Тобто, якщо комісія банку знімається з кожного платежу під час його зарахування на поточний рахунок ЮО-«єдинника», податківці не зважають на заборону вирахування із доходу витрат, а головним фактором, який визначає суму оподаткованого доходу, вважають зарахування певної суми на поточний рахунок. 

Однак, оскільки прямої норми, яка б про це говорила, в ПКУ на сьогодні немає, радимо отримати з цього приводу ІПК в письмовому або електронному вигляді. Адже вона захистить при податковій перевірці (згідно з ст. 52-53 ПКУ). 

Доступ до повного тексту цієї консультації можливий лише для передплатників електронного або паперового «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, перейшовши за посиланням;  вартість мінімального пакету «Мій асистент» становить лише 36 грн на місяць.

Дякуємо за розуміння.

Автор:
Бондаренко Олена
Джерело
«Дебет-Кредит»
Рубрика:
Спрощена система / Юрособи на єдиному податку
Теги:
3 група ЄП , Єдиний податок , Облік

Коментарі: 0

Новини по темі

Консультації по темі