Главная Все консультации Госрегулирование Другое

Помилки при розрахунках з учасниками ТОВ при перепродажу частки

Попередні учасники ТОВ продали свої частки новому учаснику. Помилково вартість проданих часток була оплачена за рахунок ТОВ, а не за рахунок нового учасника, який самостійно повинен був оплатити придбані частки. Попередні учасники попросили ТОВ видати довідку про розрахунок. Як виправити цю ситуацію?

Учасник товариства, який має намір продати свою частку (частину частки) третій особі, зобов’язаний письмово повідомити про це інших учасників товариства та проінформувати про ціну та розмір частки, що відчужується, інші умови такого продажу (ч. 3 ст. 20 Закону про ТОВ).

Учасник товариства має переважне право на придбання частки (частини частки) іншого учасника товариства, що продається третій особі, якщо статутом товариства або домовленістю між учасниками не встановлений інший порядок здійснення такого права (ч. 1, ч. 6 ст. 20 Закону про ТОВ). А тому, якщо учасник ТОВ бажає придбати частку іншого учасника, то перший учасник має надати письмову заяву про намір скористатися своїм переважним правом на купівлю його частки.

Отримавши таку заяву учасники зобов’язані протягом одного місяця укласти договір купівлі-продажу пропонованої до продажу частки (частини частки) (ст. 4 Закону про ТОВ).

Також у момент передачі частки у СК обов’язково має бути складено та підписано акт приймання-передачі частки (частини частки).

Якщо учасник продає свою частку іншій особі, то в аналітичному обліку ТОВ лише відображатиметься зміна власника: Дт 401/1 (колишній власник) Кт 401/2 (новий власник). Таке проведення слід зробити на дату внесення змін до статутних документів. Інших наслідків ні з оподаткування (податок на прибуток, ПДВ) та бухобліку немає.

Таким чином, операція з продажу частки одним засновником другій особі не вплине на бухоблік і податок на прибуток підприємства та ПДВ. 

Отже, розрахунки з попередніми учасниками повинен був зробити новий учасник ТОВ. Саме ТОВ як інша особа до цього не має стосунку. Відповідно, ТОВ не має права видавати будь-які довідки про розрахунки, які воно не повинне здійснювати.

Якщо ТОВ помилково здійснило розрахунки з колишніми учасниками, то вийти з цієї ситуації можна двома шляхами:

  • Учасники можуть зробити повернення помилково отриманих коштів на рахунок ТОВ, і надалі отримати належний платіж від нового учасника, який придбав у них їхні частки. За такого варіанту негативних податкових наслідків не настає, крім тих, що передбачені пп. 170.2 ПКУ;
  • Якщо учасники не будуть робити повернення на рахунок ТОВ помилково отриманих сум, то це буде їхній дохід, який оподатковується ПДФО за ставкою 18% та військовим збором. Оскільки при виплаті помилкових сум ТОВ не утримало та не сплатило ПДФО та військовий збір, воно повинно виконати цей обов’язок самостійно на підставі п. 125-1.4 ПКУ. Проте така сплата ПДФО та військового збору не звільняє нового учасника ТОВ від розрахунку з попередніми учасниками за придбані частки, а цих учасників – від декларування інвестиційного прибутку (за його наявності).

Для учасників, які вийшли з ТОВ, вартість проданої частки є інвестиційним доходом.  Зокрема, ТОВ в даному випадку виконує функції податкового агента лише в частині відображення доходу від операцій з інвестиційними активами у додатку № 4ДФ до єдиної звітності. Фізична особа – учасник зобов'язана подати річну декларацію про майновий стан і доходи у встановленому порядку (до 1 травня наступного року) та самостійно до 1 серпня року, що настає за звітним, сплатити суму податкового зобов'язання, зазначену в поданій нею податковій декларації (п. 179.7 ПКУ).

Докладніше про оподаткування інвестиційного прибутку читайте туттут та тут.

Доступ к полному тексту этой консультации возможен только для подписчиков электронного или бумажного «Дебет-Кредит». Если вы подписчик, пожалуйста, авторизуйтесь.

Или оформите подписку, перейдя по ссылке;  стоимость минимального пакета «Мой ассистент» составляет только 58 грн в месяц.

Спасибо за понимание.

Автор:
Егорова Юлия
Джерело
«Дебет-Кредит»
Рубрика:
Госрегулирование / Другое

30 днiв передплати безкоштовно!

Комментарии: 0

Новости по теме

Консультации по теме