• Посилання скопійовано

Встановлення бази розподілу загальновиробничих витрат

Підприємство виготовляє три одиниці продукції. Чи можна встановити базу розподілу загальновиробничих витрат пропорційно до реалізаційної ціни за кожну одиницю?

Склад витрат підприємства визначено П(С)БО 16

Відповідно до п. 16 П(С)БО 16 загальновиробничі витрати поділяються на постійні і змінні.

До змінних загальновиробничих витрат належать витрати на обслуговування і управління виробництвом (цехів, дільниць), що змінюються прямо (або майже прямо) пропорційно до зміни обсягу діяльності. Змінні загальновиробничі витрати розподіляються на кожен об'єкт витрат з використанням бази розподілу (годин праці, заробітної плати, обсягу діяльності, прямих витрат тощо), виходячи з фактичної потужності звітного періоду.

Далі, до постійних загальновиробничих витрат відносяться витрати на обслуговування і управління виробництвом, що залишаються незмінними (або майже незмінними) при зміні обсягу діяльності. Постійні загальновиробничі витрати розподіляються на кожен об'єкт витрат з використанням бази розподілу (годин праці, заробітної плати, обсягу діяльності, прямих витрат тощо) при нормальній потужності. Нерозподілені постійні загальновиробничі витрати включаються до складу собівартості реалізованої продукції (робіт, послуг) у періоді їх виникнення. Загальна сума розподілених та нерозподілених постійних загальновиробничих витрат не може перевищувати їх фактичну величину. 

Як стає зрозуміло з формулювань п. 16 П(С)БО 16, підприємство може обирати інші бази розподілу змінних загальновиробничих витрат, ніж зазначені у цьому пункті, на що вказує слово «тощо».

Норми п. 16 П(С)БО 16 говорять про те, що перелік і склад змінних і постійних загальновиробничих витрат установлюються підприємством. Документально база розподілу та перелік і склад витрат оформлюються наказом керівника підприємства. Це може бути загальний наказ про облікову політику, у якому встановлюються всі параметри облікової політики, в тому числі і ці. Або ці параметри можна встановити в окремому наказі керівника підприємства.

Отже, в даному випадку підприємство може встановити базою розподілу ЗВВ реалізаційну ціну за кожну одиницю продукції. Це призведе до того, що більша сума ЗВВ буде розподілятись на більш дорогу продукцію, і навпаки – собівартість дешевшої продукції буде включати меншу суму ЗВВ.

На нашу думку, базу розподілу ЗВВ слід обирати найбільш економічно доцільну, причому для різних статей ЗВВ має бути обрано окрему базу розподілу. Наприклад, витрати на оренду та комунальне обслуговування виробничих приміщень найдоцільніше розподіляти за площею приміщень, що займають виробничі потужності кожного виду продукції – оскільки ці витрати прямо пов’язані з площею приміщень. Інший приклад - витрати на управління виробництвом (наприклад, оплата праці начальника цеху, майстра тощо) доцільно розподіляти за кількістю годин праці, витрачених на виробництво кожного виду продукції – адже таке управління пов’язане з персоналом, і т.д.

В будь-якому разі, вибір бази розподілу ЗВВ здійснюється підприємством самостійно з урахуванням всіх наявних факторів та професійного судження.

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 116 грн/міс

Передплатити

Автор: Єгорова Юлія

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Облік та звітність/Облік окремих операцій

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Облік окремих операцій»

  • Формулювання в Акті на списання та безоплатну передачу комп’ютерної техніки
    Комунальне підприємство має на балансі повністю замортизовану та морально застарілу комп’ютерну техніку. За рішенням засновника (місцевої ради) ця техніка буде або списана з балансу, або безоплатно передана іншому підприємству. Яке обґрунтування писати в актах на списання, на передачу?
    21.11.202415
  • Як привести у відповідність показники рівнемірів-лічильників з даними бухобліку пального?
    Підприємство є платником акцизного податку, має ліцензію на зберігання пального (дизпаливо) виключно для власного споживання у своїй виробничій діяльності. В результаті інвентаризації виявлені розбіжності між даними бухобліку та даними рівнемірів – лічильників на акцизних складах підприємства. Як привести у відповідність дані бухобліку з показниками витратомірів-лічильників? Якими документами оформити?
    20.11.202426
  • Виготовлення та безоплатна передача продукції ЗСУ за благодійні кошти
    Підприємство на загальній системі оподаткування отримало кошти благодійної допомоги, за які виготовило запчастини для БПЛА (що є видом діяльності підприємства), і передало безоплатно військовій частині за актом приймання-передачі. Як обліковувати благодійну допомогу та безоплатну передачу запчастин?
    19.11.202427
  • Бухоблік «держдивідендів» у комунальному підприємстві
    Комунальне підприємство виплачує частину чистого прибутку засновнику – міськраді. Який порядок відображення в бухобліку комунального підприємства?
    15.11.202413
  • Що робити з активом утримуваним для продажу, коли минув рік?
    На балансі компанії на рахунку 286 обліковується об'єкт нерухомості, який було придбано шляхом реалізації права заставоутримувача. Підприємство здійснило оцінку майна. Результат - необхідність дооцінки. В найближчий рік об'єкт реалізовувати не планується. Як відобразити дооцінку об'єкта? Які податкові наслідки?
    14.11.202442