Главная Все консультации Учет и отчетность Учет отдельных операций

Заборгованість за фінлізингом: чи потрібно дисконтувати?

Чи треба дисконтувати заборгованість за фінлізингом?

Наведемо практичну ситуацію: взяли авто у фінлізинг на 3 роки. Чи треба дисконтувати таку довгострокову заборгованість за фінлізингом?

Відповідно до п. 3 П(С)БО 11, норми цього стандарту (у тому числі в частині дисконтування зобов’язань) застосовуються з урахуванням особливостей оцінки і розкриття інформації відносно зобов’язань, установлених іншими П(С)БО. Те саме сказано і в п. 3 П(С)БО 10 для дебіторської заборгованості.

Облік активу та зобов’язань за фінлізингом урегульовано в П(С)БО 14. Розрахунок теперішньої (дисконтованої) вартості мінімальних орендних платежів здійснюється за правилами, прописаними в пп. 5 (для орендаря), 10, 11 (для орендодавця) П(С)БО 14 і додатку 1.

Так, відповідно до п. 5 П(С)БО 14 орендар відображає в бухобліку одержаний у фінансову оренду об’єкт одночасно як актив і зобов’язання за найменшою на початок строку оренди оцінкою: справедливою вартістю активу або теперішньою вартістю суми мінімальних орендних платежів.

Різниця між сумою мінімальних орендних платежів та вартістю об’єкта фінансової оренди, за якою він був відображений у бухобліку орендаря на початку строку фінансової оренди, є фінансовими витратами орендаря і відображається у бухобліку і звітності лише в сумі, що відноситься до звітного періоду. Розподіл фінансових витрат між звітними періодами протягом строку оренди здійснюється із застосуванням орендної ставки відсотка на залишок зобов’язань на початок звітного періоду.

Якщо в угоді про фінансову оренду не вказана орендна ставка відсотка, то для визначення теперішньої вартості суми мінімальних орендних платежів і розподілу фінансових витрат орендар застосовує ставку відсотка на можливі позики орендаря.

Приклади розрахунку фінансових витрат і розподілу їх між звітними періодами наведені в додатку 1 до П(С)БО 14.

Тож, по суті, в П(С)БО 14 прописані свої правила дисконтування для фінлізингу. Розрахунок теперішньої (дисконтованої) вартості мінімальних орендних платежів податківці роз’яснювали у «Віснику» №27/2017.

З огляду на все вищесказане вважаємо, що нововведені правила щодо дисконтування довгострокової заборгованості, внесені у П(С)БО 10 та П(С)БО 11 Наказом №379, не стосуються договорів фінлізингу. Адже П(С)БО 14 передбачає свої правила відображення заборгованості за фінлізингом.

Доступ к полному тексту этой консультации возможен только для подписчиков электронного или бумажного «Дебет-Кредит». Если вы подписчик, пожалуйста, авторизуйтесь.

Или оформите БЕСПЛАТНУЮ подписку, перейдя по ссылке; на время карантина мы дарим всем нашим читателям три месяца подписки на пакет «Мой ассистент».

Читайте консультации и аналитику от редакции без ограничений и будьте здоровы!

Автор:
«Дебет-Кредит»
Рубрика:
Учет и отчетность / Учет отдельных операций
Теги:
Учет , Лизинг , Дисконтирование

Комментарии: 0

Новости по теме

Консультации по теме