В одному із своїх рішень ВСУ* зазначив, що відповідно до п. 1.2 Інструкції про порядок проведення технічної інвентаризації об’єктів нерухомого майна, затвердженої наказом Державного комітету будівництва, архітектури та житлової політики України від 24.05.2001 р. №127 технічна інвентаризація, яка проводиться з метою визначення площі та об’єму будівлі, споруди, оцінки технічного стану та вартості, передбачає первинну технічну інвентаризацію та поточні інвентаризаційно-оцінювальні роботи для встановлення змін за певний період часу після первинної інвентаризації.
Наведене свідчить, що проведення поточної технічної інвентаризації нерухомого майна у разі реєстрації переходу права власності відповідно до Закону №1952-ІV та Тимчасового положення про порядок державної реєстрації права власності та інших речових прав на нерухоме майно (затвердженого Наказом Мін’юсту від 07.02.2002 р. №7/5) є обов’язковою за умови встановлення обставин щодо змін у його технічному стані.
Водночас, згідно з п. 2 Інструкції №127 до об'єктів, що підлягають технічній інвентаризації, належать, зокрема, багатофункціональні будинки і комплекси, а також будинки і споруди громадського та виробничого призначення, інженерні мережі, елементи благоустрою тощо.
Відповідно до п. 2.3 Інструкції №127 це стосується [ДБН В2.2-9-2009 "Громадські будинки та споруди. Основні положення"] , у т.ч.
• Будинків дозвілля (клуби, центри культури і дозвілля та інше)
• Видовищних будинків (театри, концертні зали, кінотеатри, цирки та інше)
• Будинків для підприємств роздрібної торгівлі
• Будинків для підприємств громадського харчування (за винятком будинків та приміщень громадського харчування, які належать до допоміжних будинків і приміщень промислових підприємств)
• Будинки підприємств побутового обслуговування
Відповідно до п. 11 Інструкції №127 у разі виявлення змін щодо складу, технічного стану, власників будинків тощо, суб'єкти господарювання вносять до інвентаризаційних документів відповідні виправлення та доповнення.
Втім, п. 1.2 Інструкції №127 визначає, що технічна інвентаризація проводиться у таких випадках:
• перед прийняттям в експлуатацію завершених будівництвом об'єктів, у тому числі після проведення реконструкції та капітального ремонту;
• перед проведенням державної реєстрації права власності на об'єкт незавершеного будівництва;
• перед проведенням державної реєстрації права власності на об'єкт нерухомого майна, що утворився в результаті поділу, об'єднання об'єкта нерухомого майна або виділення частки з об'єкта нерухомого майна, крім випадків, коли в результаті такого поділу, об'єднання або виділення частки завершений будівництвом об'єкт приймався в експлуатацію.
В інших випадках технічна інвентаризація проводиться за бажанням замовника.
Таким чином, на нашу думку, в ситуації, що описана у запитанні, інвентаризація може бути проведена за бажанням покупця офісного приміщення, який і без її проведення та внесення змін до технічного паспорта нежитлового приміщення (офісу) може здавати окремі частини цього приміщення в оренду (окресливши її площу у відповідному договорі оренди).
____________
Увага!
Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook
Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!
Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.
Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 116 грн/міс
Передплатити