• Посилання скопійовано

Дисциплінарна відповідальність до працівника: коли та в яких випадках?

Коли до працівника може бути застосовано дисциплінарну відповідальність?

Відповідно до ст. 147 КЗпП, за порушення трудової дисципліни до працівника може бути застосовано тільки один з таких заходів стягнення:

1) догана;

2) звільнення.

Але законодавством, статутами і положеннями про дисципліну можуть бути передбачені для окремих категорій працівників й інші дисциплінарні стягнення.

Дисциплінарні стягнення застосовуються органом, якому надано право прийняття на роботу (обрання, затвердження і призначення на посаду) даного працівника (ст. 147-1 КЗпП).

Строк для застосування дисциплінарного стягнення встановлено ст. 148 КЗпП.

Так, дисциплінарне стягнення застосовується безпосередньо за виявленням проступку, але не пізніше одного місяця з дня його виявлення, не рахуючи часу звільнення працівника від роботи у зв'язку з тимчасовою непрацездатністю або перебування його у відпустці.

При цьому дисциплінарне стягнення не може бути накладене пізніше шести місяців з дня вчинення проступку.

Порядок застосування дисциплінарних стягнень визначено ст. 149 КЗпП. Зокрема:

— до застосування дисциплінарного стягнення власник або уповноважений ним орган повинен зажадати від порушника трудової дисципліни письмові пояснення;

— за кожне порушення трудової дисципліни може бути застосовано лише одне дисциплінарне стягнення;

— при обранні виду стягнення власник або уповноважений ним орган повинен враховувати ступінь тяжкості вчиненого проступку і заподіяну ним шкоду, обставини, за яких вчинено проступок, і попередню роботу працівника.

Стягнення оголошується в наказі (розпорядженні) і повідомляється працівникові під розписку.

Особливості зняття дисциплінарного стягнення, зокрема, догани, зазначено у ст. 151 КЗпП. Крім того, за цією статтею, протягом строку дії дисциплінарного стягнення заходи заохочення до працівника не застосовуються.

Буквальне тлумачення зазначених норм КЗпП у їх комплексі обумовлювало таке традиційне праворозуміння: протягом року після оголошення догани (якщо її не знято достроково) премію до працівника застосовувати не можна. Однак Мінпраці свого часу доводило майже протилежну думку. На думку Мінпраці, якщо положенням про преміювання не передбачено, що у разі винесення догани працівникові за порушення трудової дисципліни премії не нараховуються, то протягом дисциплінарного стягнення премії можуть виплачуватися.

Найкращі консультації – тепер у Telegram та Viber!

Читайте відповіді «Дебету-Кредиту» на найцікавіші та найактуальніші запитання у популярних месенджерах!

Доступ до цього матеріалу можливий лише для зареєстрованих користувачів. Якщо ви вже зареєстровані на нашому сайті — будь ласка, авторизуйтесь.

Або зареєструйтесь , прямо зараз, це не вимагає ваших персональних даних і займе не більше однієї хвилини.

Зареєструватись

Автор: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Право і відповідальність/Відповідальність, санкції і штрафи

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Відповідальність, санкції і штрафи»