Головна Усі консультації Право і відповідальність Відповідальність, санкції і штрафи

Чи може ДПС донарахувати дохід за ненараховану пеню?

Чи має право ДПС при перевірці донарахувати дохід у вигляді пені, якщо контрагенти підприємства несвоєчасно розраховуються за товар? Договором, підписаним з контрагентом, строк оплати встановлено, а штрафи (пеня) за їх порушення не визначена

Згідно з ст. 549 ЦКУ неустойкою (штрафом, пенею) є грошова сума або інше майно, які боржник повинен передати кредиторові у разі порушення боржником зобов'язання.

Штрафом є неустойка, що обчислюється у відсотках від суми невиконаного або неналежно виконаного зобов'язання.

Пенею є неустойка, що обчислюється у відсотках від суми несвоєчасно виконаного грошового зобов'язання за кожен день прострочення виконання.

При цьому, якщо предметом неустойки є грошова сума, її розмір встановлюється договором або актом цивільного законодавства. Розмір неустойки, встановлений законом, може бути збільшений у договорі, якщо таке збільшення не заборонено законом.

За п. 1 ст. 230 ГКУ штрафними санкціями визнаються господарські санкції у вигляді грошової суми (неустойка, штраф, пеня), яку учасник господарських відносин зобов'язаний сплатити у разі порушення ним правил здійснення господарської діяльності, невиконання або неналежного виконання господарського зобов'язання.

В обов’язковому порядку нараховуються штрафні санкції, якщо хоча б одна сторона є суб'єктом господарювання, що належить до державного сектора економіки, або порушення пов'язане з виконанням державного контракту, або виконання зобов'язання фінансується за рахунок Державного бюджету України чи за рахунок державного кредиту.

У разі, якщо розмір штрафних санкцій законом не визначено, санкції застосовуються в розмірі, передбаченому договором (п. 4 ст. 231 ГКУ).

Крім того, Законом №543/96-ВР встановлено, що платники грошових коштів сплачують на користь одержувачів цих коштів за прострочку платежу пеню в розмірі, що встановлюється за згодою сторін.

Таким чином, зважаючи на вищенаведене, якщо законом прямо не передбачено обов’язок нарахування штрафних санкцій або пені, то суб’єкти господарювання самостійно встановлюють розмір пені або неустойки за невідповідне (несвоєчасне) виконання обов’язків у договорі.

Якщо договором нарахування неустойки, штрафу та пені не передбачено, то контролюючий орган не має права зобов’язувати підприємство донараховувати такі штрафні санкції. Сторони це питання вирішують самостійно в укладеному договорі.

А ось, якщо б договором було встановлено конкретний розмір пені (або неустойки) за несвоєчасне виконання зобов’язань за договором, то нарахування доходу у розмірі пені (як і самої пені) було б обов’язковим.

Доступ до повного тексту цієї консультації можливий лише для передплатників електронного або паперового «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, перейшовши за посиланням;  вартість мінімального пакету «Мій асистент» становить лише 36 грн на місяць.

Дякуємо за розуміння.

Автор:
Станіслав Горбовцов
Джерело
«Дебет-Кредит»
Рубрика:
Право і відповідальність / Відповідальність, санкції і штрафи
Теги:
Доходи , Пеня , Штрафи , ДПСУ

Коментарі: 0

Новини по темі

Консультації по темі