Головна Усі консультації Право і відповідальність Відповідальність, санкції і штрафи

Записи в незареєстрованій КОРО: які штрафи?

Закінчилася КОРО, а наступна Книга ще не зареєстрована в ДФС. Z-звіти підклеюються у незареєстровану КОРО. Які штрафи загрожують підприємству?

Податківці у даному випадку говорять про неоприбуткування готівки й відповідно штраф у 5-кратному розмірі такої готівки. Так, туттут та тут вони стверджують, що враховуючи те, що у разі проведення готівкових розрахунків із застосуванням РРО оприбуткуванням готівки є здійснення обліку зазначених готівкових коштів у повній сумі їх фактичних надходжень у КОРО на підставі фіскальних звітних чеків РРО, то не зареєстрована належним чином КОРО є порушенням чинного законодавства, а отримана виручка вважається не оприбутковуваною.

ВСУ на стороні фіскалів. Так, в своїй Постанові від 14.02.2019 р. №К/9901/19690/18 у справі №2а/0370/889/11 ВСУ зазначає: у разі проведення готівкових розрахунків із застосуванням РРО оприбуткуванням готівки є сукупність дій з фіксації повної суми фактичних надходжень готівки у фіскальних звітних чеках РРО (даних розрахункової книги) та відображення на їх підставі готівки у КОРО, якою визнається прошнурована і належним чином зареєстрована в органах державної податкової служби України книга, що містить щоденні звіти, які складаються на підставі відповідних розрахункових документів щодо руху готівкових коштів, товарів (послуг). Невідображення готівки у такій КОРО після їх проведення із застосуванням РРО є порушенням порядку оприбуткування готівки, відповідальність за яке встановлена саме Указом №436/95.

Отже, у разі проведення готівкових розрахунків із застосуванням РРО здійснення обліку готівкових коштів у книзі, яка не прошнурована і належним чином не зареєстрована в органах державної податкової служби України, тобто не є КОРО в розумінні Закону про РРО та Положення №148, не свідчить про дотримання норм з регулювання обігу готівки у національній валюті, що встановлюються НБУ, й є підставою для застосування фінансових санкцій, передбачених Указом №436/95.

ВСУ в іншій Постанові від 05.11.2018 р. № К/9901/40827/18 по справі №803/780/17 зазначає, що початку використання КОРО у господарській діяльності передує її реєстрація в контролюючому органі за основним місцем обліку суб'єкта господарювання як платника податків. Отже, щоденне виконання у КОРО записів про рух готівки та суми розрахунків можливе лише після її реєстрації.

Крім цього ВСУ у цій же Постанові прийшов до висновку, що строки давності щодо застосування адміністративно-господарських санкцій, які передбачені у ст. 250 ГКУ, на застосування штрафних (фінансових) санкцій за порушення норм з регулювання обігу готівки у національній валюті, зокрема, й порушення оприбуткуванням готівки в касах підприємств, не розповсюджуються.

Втім слід зважати на певні нюанси ситуації. Якщо невчасна реєстрація КОРО сталася з вини ДФС, то штрафу за не оприбуткування готівки можна уникнути: «з врахуванням наведених вище положень Порядку №417 та святкових і вихідних днів січня 2016 року, відповідач повинен був здійснити реєстрацію КОРО позивача за поданою нею 05 січня 2016 року заявою не пізніше 11 січня 2016 року (або в цей же строк надати/надіслати їй повідомлення про відмову у реєстрації), однак провів таку реєстрацію лише 28 січня 2016 року, чим фактично позбавив позивача можливості своєчасно та належним чином оприбутковувати готівку в період з 11 січня 2016 року по 27 січня 2016 року.

 Враховуючи викладене, суди першої та апеляційної інстанцій прийшли до правильного висновку про наявність правових підстав для часткового задоволення позовних вимог та визнання протиправним і скасування податкового повідомлення-рішення ГУ ДФС у Волинській області від 04 серпня 2017 року №0007031405 в частині застосування до фізичної особи-підприємця ОСОБА_2 штрафних (фінансових) санкцій в розмірі 19 092,50 грн» (Постанова ВСУ від 13.12.2018 р. №К/9901/46019/18 у справі №803/1432/17).

Також штрафу можна уникнути, якщо вся готівка повно та своєчасно була оприбуткована в касовій книзі та інкасована в банківську установу. Саме про такий випадок, розглянений в Ухвалі ВАСУ від 17.09.2012 р. №К-54234/09 у справі №13/31/08 (22а-14162/2008),  говорить ВСУ у вже згаданій вище Постанові від 14.02.2019 р № К/9901/19690/18 у справі № 2а/0370/889/11.

Доступ до повного тексту цієї консультації можливий лише для передплатників електронного або паперового «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, перейшовши за посиланням;  вартість мінімального пакету «Мій асистент» становить лише 36 грн на місяць.

Дякуємо за розуміння.

Автор:
Калашян Катерина
Джерело
«Дебет-Кредит»
Рубрика:
Право і відповідальність / Відповідальність, санкції і штрафи
Теги:
Відповідальність , Каса , Реєстрація , Штрафи , Готівка , КОРО

Коментарі: 1

Новини по темі

Консультації по темі