• Посилання скопійовано

Держпродспоживслужба не може перевіряти роздрібну торгівлю непродовольчими товарами

Держпродспоживслужба приходить на перевірку до єдинника ІІ групи, що займається роздрібною торгівлею непродовольчими товарами. Які вимоги для підприємців щодо дотримання законодавства про захист прав споживачів і правил торгівлі? Що перевіряє Держпродспоживслужба?

ЗапитанняДержпродспоживслужба приходить на перевірку (з попереднім повідомленням) до підприємця-єдинника ІІ групи, що займається роздрібною торгівлею непродовольчими товарами. Які конкретні вимоги для підприємців щодо дотримання законодавства про захист прав споживачів та щодо правил торгівлі? Що може перевіряти Держпродспоживслужба? Як підготуватися до перевірки?

Відповідь:

Перевірка є, але права проводити її немає! Адже за умовами запитання йдеться про нехарчову продукцію, перевірка якості якої не входить до компетенції Держпродспоживслужби.

Відповідно до ч. 1 Положення № 667 Держпродспоживслужба є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується КМУ через Міністра аграрної політики та продовольства. Служба реалізує державну політику у галузі ветеринарної медицини, сферах безпечності та окремих показників якості харчових продуктів, карантину та захисту рослин, ідентифікації та реєстрації тварин, санітарного законодавства, попередження та зменшення вживання тютюнових виробів та їх шкідливого впливу на здоров'я населення, метрологічного нагляду, ринкового нагляду в межах сфери своєї відповідальності, насінництва та розсадництва (в частині сертифікації насіння і садивного матеріалу), державного нагляду (контролю) у сферах охорони прав на сорти рослин, насінництва та розсадництва, державного контролю за додержанням законодавства про захист прав споживачів і рекламу в цій сфері.

Діяльність з продажу килимів та інших текстильних виробів щод забезпечення їх безпеки регулюється спеціальним Законом України від 02.12.2010 р. №2736-VI “Про загальну безпечність нехарчової продукції”. Так, у відповідності до вимог ст.7 цього Закону Порядок проведення перевірок характеристик продукції на відповідність вимогам щодо безпечності на підставі звернень споживачів (користувачів) визначається Законом України від 02.12.2010 р. №2735-VI "Про державний ринковий нагляд і контроль нехарчової продукції"

Перелік органів ринкового нагляду, інформація про сфери їх відповідальності, їх поштові адреси, адреси електронної пошти та номери телефонів розміщуються на інформаційних стендах у приміщеннях органів ринкового нагляду, центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері економічного і соціального розвитку, та на офіційних сторінках відповідних органів у мережі Інтернет (п. 7 ст. 10 Закону № 2735).

Насьогодні Перелік органів державного ринкового нагляду та сфер їх відповідальності затверджений постановою КМУ від 01.06.2011 р. №573. 

Так, відповідно до цього переліку сфера відповідальності щодо відповідності Технічному регламенту (затвердженому постановою КМУ від 14.01.2009 р. №13) щодо назв текстильних волокон і маркування текстильних виробів, при здійсненні діяльності з продажу товарів з текстильних волокон і текстильних виробів належать Держспоживінспекція в межах її повноважень.

Таким чином, посадові особи Держпродспоживслужби не мають відповідних повноважень на проведення перевірки ФОП (платника ЕП, 2 групи) щодо дотримання законодавства про захист прав споживачів, а також правил торгівлі імпортованими непродовольчими товарами.

Відповідно до ч. 4 ст. 4 Закону №877, орган державного нагляду (контролю) не може здійснювати державний нагляд (контроль) у сфері господарської діяльності, якщо закон прямо не уповноважує такий орган на здійснення державного нагляду (контролю) у цій сфері та не визначає повноваження такого органу під час здійснення державного нагляду (контролю). 

Чи означає це, що підприємець може не допустити перевіряючих до перевірки? 

Суб'єкт господарювання під час здійснення державного нагляду (контролю) має право, зокрема, не допускати посадових осіб органу державного нагляду (контролю) до здійснення державного нагляду (контролю), якщо (ст. 10 Закону № 877): 

  • він здійснюється з порушенням вимог щодо періодичності проведення заходів державного нагляду (контролю), передбачених законом;
  • посадова особа органу державного нагляду (контролю) не надала копії документів, передбачених цим Законом, або ж якщо надані документи не відповідають вимогам цього Закону.

Тобто, не допустити з підстав, передбачених Законом №877, до перевірки можливо лише у випадку, якщо вважати, що посадові особи Держпродспоживслужби не надали законного документу, який дає право на проведення планового заходу. 

Чим загрожує відмова допустити до перевірки? 

Відповідно до ст. 188-37 Кодексу України про адмінправопорушення невиконання законних вимог посадових осіб органів ринкового нагляду та їх територіальних органів щодо проведення перевірки, ненадання їм передбаченої законодавством інформації чи надання недостовірної інформації, створення інших перешкод для виконання покладених на них обов'язків - тягне за собою накладення штрафу від 170 грн до 340 грн.

Тож, застосувати такий штраф до підприємця Держпродспоживслужба зможе тільки в тому випадку, якщо доведе, що мала право на проведення такої перевірки.

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 99 грн/міс

Передплатити

Автор: Канарьова Наталія

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Право і відповідальність/Контролюючі органи і перевірки

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Контролюючі органи і перевірки»