• Посилання скопійовано

Наслідки втрати акта перевірки

У березні 2016 р. відбулася позапланова перевірка підприємства. Акт податківці не надали, а відправили поштою, але він загубився. Копію акта відділ аудиту не дає. Запити на отримання акта перевірки в канцелярію писали. Що робити, щоб отримати акт перевірки?

ЗапитанняУ березні 2016 р. відбулася позапланова перевірка підприємства. Акт податківці не надали, а відправили поштою. Проте лист загубився. Копію акта відділ аудиту не дає, мотивуючи це тим, що при бажанні підприємства звернутися в суд, копія не підійде. Запити на отримання акта перевірки в канцелярію писали. Що робити для отримання акта перевірки, щоб знати погоджуватись з ним чи оскаржувати?

Відповідь

Приписи п. 86.3 та 86.4 ПКУ встановлюють порядок підписання та направлення акта перевірки за результатами її проведення, зокрема:

- один примірник акта про результати виїзної позапланової документальної перевірки у день його підписання або відмови від підписання вручається або надсилається платнику податків чи його законному представнику;

- акт документальної невиїзної перевірки після його реєстрації вручається особисто платнику податків чи його законним представникам або надсилається рекомендованим листом з повідомленням про вручення.

Такі акти надсилаються платнику податків у порядку, визначеному статтею 58 цього Кодексу для надсилання (вручення) податкових повідомлень-рішень. 

Приписи п. 58.3 ПКУ вказують на наступне. Податкове повідомлення-рішення вважається надісланим (врученим) платнику податків, якщо його передано посадовій особі такого платника податків під розписку або надіслано листом з повідомленням про вручення. 

У разі коли пошта не може вручити платнику податків податкове повідомлення-рішення через відсутність за місцезнаходженням посадових осіб, їх відмову прийняти податкове повідомлення-рішення, незнаходження фактичного місця розташування (місцезнаходження) платника податків або з інших причин, податкове повідомлення-рішення вважаються врученими платнику податків у день, зазначений поштовою службою в повідомленні про вручення із зазначенням причин невручення. 

У разі якщо вручити податкове повідомлення-рішення неможливо через помилку, допущену контролюючим органом, податкове повідомлення-рішення вважається таким, що не вручено платнику податків.

Отже, фактично маємо ситуацію, коли акт перевірки за даними податкового органу є надісланим, але цей факт не можна підтвердити документально повідомленням про вручення листа.  В той же час платник податків за даними поштового відділення не може отримати підтвердження про надходження будь-яких поштових відправлень від імені податкового органу (адже таке має бути підтверджено поштовим відділенням за письмовим запитом платника податків з посиланням на певний період часу, скажімо, з дати ймовірного складення акта позапланової перевірки до дати складення письмового запиту).

Чи повинен платник податку провадити будь-які дії щодо отримання акта перевірки і з’ясування долі того екземпляру акта, який, за словами податківців, йому було надіслано поштою? Для чого потрібно це зясовувати? 

Справа в тому, що факт прийняття податкового повідомлення-рішення за результатами перевірки поставлено в залежність від дати вручення акта перевірки в порядку, передбаченому ст. 58 ПКУ

Таким чином, якщо за результатами перевірки податковим органом донараховані податкові зобовязання та/або штрафні санкції, то за відсутності факту вручення акта перевірки платнику податків (документального підтвердження такого факту повідомленням про вручення), податковий орган не може приймати жодних податкових повідомлень-рішень. І у разі, якщо такі платник податків отримає податкове повідомлення-рішення чи податкову вимогу він може оскаржити цей факт в суді з витребовуванням акта перевірки. Податкове повідомлення-рішення в такому разі може бути скасовано через процедурні порушення порядку вручення акта перевірки та прийняття податкового повідомленні-рішення (без розгляду справи по суті — тобто без доказування платником податків помилковість та протиправність висновків акта перевірки).

Тож, вимагати надати акт перевірки від податкового органу чи ні, залишається на розсуд самого платника податків. Адже, враховуючи вищенаведене, податковий орган порушивши порядок вручення акта перевірки, не має законних підстав для прийняття податкового повідомлення-рішення. У будь-якому випадку саме податковий орган має бути зацікавлений  у врученні акта перевірки платнику податків.

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 99 грн/міс

Передплатити

Автор: Канарьова Наталія

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Право і відповідальність/Контролюючі органи і перевірки

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Контролюючі органи і перевірки»