Відповідно до абз. 3 та 4 ч. 4 ст. 25 Закону №2464 платник єдиного внеску зобов'язаний протягом 10 календарних днів з дня надходження вимоги про сплату недоїмки сплатити суми недоїмки та штрафів разом з нарахованою пенею.
У разі незгоди з розрахунком суми недоїмки платник єдиного внеску узгоджує її з органом доходів і зборів шляхом оскарження вимоги про сплату єдиного внеску в адміністративному або судовому порядку.
Якщо платник ЕСВ скористався процедурою адміноскарження, то відповідно до абз. 8 ч. 4 ст. 25 Закону №2464 у разі недосягненні згоди з органом доходів і зборів, платник ЄСВ зобов'язаний сплатити суми недоїмки та штрафів разом з нарахованою пенею протягом 10 календарних днів з дня надходження рішення відповідного органу доходів і зборів або оскаржити вимогу до органу доходів і зборів вищого рівня чи в судовому порядку.
Тобто з дати отримання рішення фіскального органу про результати розгляду скарги платника ЄСВ, в нього є десять календарних днів для подання до суду позову про визнання вимоги протиправною та її скасування. Інакше вимога направляється на виконання до органів виконавчої служби для примусового стягнення.
Аналогічна ситуація й з вимогою, за якою фіскальний орган нарахував лише суми штрафів та пені. Так, відповідно до абз. 2 ч. 14 ст. 25 Закону №2464 суми пені та штрафів, передбачених цим Законом, підлягають сплаті платником єдиного внеску протягом десяти календарних днів після надходження відповідного рішення. При цьому платник у зазначений строк має право оскаржити таке рішення до органу доходів і зборів вищого рівня або до суду з одночасним обов'язковим письмовим повідомленням про це територіального органу доходів і зборів, яким прийнято це рішення.
Таким чином, порушення десятиденного строку для подання позову до адміністративного суду приведе до передання вимоги зі сплати недоїмки з ЄСВ, суми штрафів та пені до виконавчої служби.
Водночас суди мають дещо інше розуміння строків звернення до суду.
Наприклад, ВАСУ ухвалою від 04.06.2013 р. №К/9991/41276/12 визнав правильним місячний термін для звернення до адмінсуду щодо оскарження вимоги зі сплати ЄСВ.
Іншим рішенням ВАСУ (ухвала від 25.05.2016 р. №К/800/64483/14) визнав строк для звернення до суду щодо оскарження рішення про нарахування штрафних санкцій з ЄСВ у 1095 днів. Щоправда, ми б не радили скористатись цими висновками, адже загалом судова практика ВАСУ відстоює позицію, що до правовідносин з обліку ЄСВ, оскарженню вимог щодо стягнення недоїмки з ЄСВ, штрафів та пені, застосовуються норми спеціального Закону №2464, а не норми Податкового кодексу України.
Таким чином, на нашу думку, строк звернення до адмінсуду щодо оскарження вимоги про нарахування недоїмки з ЄСВ, штрафів та пені встановлений ч. 4 ст. 99 КАС України та становить місячний термін з дня наступного за днем отримання вимоги або рішення фіскального органу за результатами розгляду скарги (рішення про узгодження сум ЄСВ).
Увага!
Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook
Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!
Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.
Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 116 грн/міс
Передплатити