• Посилання скопійовано

Повернення валютної передплати від нерезидента-постачальника

Підприємство уклало договір із нерезидентом на постачання товару, перерахувало передплату за одним інвойсом і купило валюту для перерахування за іншим інвойсом. Але нерезидент змінив умови контракту і угода стала невигідною. Як в обліку відображається повернення валюти від нерезидента та продаж валюти? Як документально оформити розірвання контракту?

Укладання ЗЕД-договорів регламентовано ст. 6 Закону про ЗЕД. Зокрема, зовнішньоекономічний договір (контракт) укладається суб'єктом зовнішньоекономічної діяльності або його представником у простій письмовій або в електронній формі, якщо інше не передбачено міжнародним договором України чи законом. Так само оформляються додаткові угоди, якими вносяться зміни до договору та розірвання договору.

На підставі додаткової угоди про розірвання договору підприємство-резидент отримує повернення валютної передплати від нерезидента і банк повинен завершити валютний нагляд за цією операцією, якщо її сума перевищує еквівалент 400000 грн за офіційним курсом Нацбанку.

Операція повернення коштів має відбуватися у встановлені строки розрахунків за зовнішньоекономічними договорами (контрактами). На даний момент цей строк – 90 днів, про що ми писали у цій новині.

В бухобліку повернення передплати від нерезидента та продаж валюти відображається за загальними правилами. Той факт, що одна валютна сума надійде від нерезидента, а інша була придбана самим підприємством, на облік продажу валюти не впливає.

Бухгалтерський запис під час здійснення валютної передплати нерезиденту: Дт 371 Кт 312. Таким чином, у підприємства-імпортера внаслідок передплативиникла дебіторська заборгованість на субрахунку 371. Курсові різниці не нараховуються до дати розірвання договору, тому що заборгованість є немонетарною (вона мала бути погашена товарами, а не коштами).

Якщо угоду розірвано, постачання товару не буде, а передплата належить до повернення, то заборгованість на субрахунку 371, яка була до того немонетарною, перетворюється на монетарну на дата розірвання договору. На дату здійснення господарських операцій щодо такої заборгованості і на дату балансу потрібно буде відображати курсові різниціДт 371 Кт 714  або Дт 945 Кт 371.

Може бути так, що передплату буде повернуто за мінусом комісії банків, тоді цю комісію слід списати до складу адмінвитрат: Дт 92 Кт 371.

Продаж валюти відображається за загальними правилами, без особливостей.

На дату повернення валюти від нерезидента вона перераховується для продажу: Дт 334 Кт 312 (316). Якщо продаж валюти буде в той же день, коли вона надійшла, курсова різниця не виникає. 

Отримано гривню від продажу валюти на банківський рахунок: Дт 311 Кт 334.

Відображено комісію банку за продаж валюти: Дт 92 Кт 334.

Витрати або доходи від продажу валюти: Дт 942 Кт 334 або Дт 334 Кт 711.

Автор: Єгорова Юлія

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Фінанси і банки/Валюта і цінні папери

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Валюта і цінні папери»

 • ТОВ планує відкрити валютний рахунок за кордоном: які особливості його використання?
  ТОВ на ІІІ групі ЄП (наразі 2%), планує відкрити валютний рахунок в закордонному банку. Як в такому разі застосовується обмеження строків розрахунків з нерезидентами та чи обов’язково отримувати платежі від іноземних покупців на валютний рахунок в українському банку? Чи можна оплатити з іноземного рахунку членський внесок в іноземній асоціації? Чи можна переказувати валютні кошти з одного власного рахунку на інший?
  31.01.2023723
 • Повернення валютної передплати від нерезидента-постачальника
  Підприємство уклало договір із нерезидентом на постачання товару, перерахувало передплату за одним інвойсом і купило валюту для перерахування за іншим інвойсом. Але нерезидент змінив умови контракту і угода стала невигідною. Як в обліку відображається повернення валюти від нерезидента та продаж валюти? Як документально оформити розірвання контракту?
  08.12.2022147
 • Валютний нагляд за операціями з товарами в режимі митного складу
  Підприємство здійснює реекспорт товару, що у свій час був поміщений в режим митного складу. Банк отримує тільки реекспортну митну декларацію, при цьому відсутня імпортна МД. Як завершується валютний нагляд щодо товарів в режимі митного складу? Як бути, коли в разі реекспорту ціна товару зменшується в зв’язку зі зміною ситуації на ринку?
  07.10.20221521
 • Повернення нерезиденту курсової різниці між курсом договору та міжбанку
  Підприємство надає послуги нерезиденту. Валютою договору і оплати є євро. Курс євро зафіксовано у договорі на рівні 26,7. На дату оплати курс міжбанку є вищим за встановлений договором і нерезидент вимагає повернення курсової різниці (передбачено договором).Чи можливий такий перерахунок? Що з ПЗ з ПДВ?
  02.03.2021226
 • Як розраховуються курсові різниці на залишок іноземної валюти?
  Юрособа на початок року має залишок на валютному рахунку. Крім того, протягом кварталу відбувалось як надходження валюти, так і продаж. Як розраховуються курсові різниці? Чи можна розраховувати курсові різниці лише на дату балансу?
  12.02.20211 274