Головна Усі консультації Фінанси і банки Банки

Банк не повідомив ДПI про відкриття рахунку: наслідки для фізособи-підприємця

Чи можуть бути негативні наслідки для фізособи-підприємця у разі неповідомлення банком ДПI про відкриття рахунку?

Відповідно до п. 1.3 Iнструкції №492, фізособи мають право відкривати рахунки як для здійснення підприємницької діяльності, так і для власних потреб. Причому рахунком, відкритим для власних потреб, фізособа починає користуватися відразу ж, а рахунок для ФОП починає працювати щойно після взяття її на облік у податкових органах.

Відповідно до п. 69.7 ПКУ, при відкритті поточного та інших рахунків ФОП зобов'язана повідомляти про свій статус банки й інші фінансові установи, у яких вона відкриває рахунки. Це ще раз підтвердили податківці в ЗIР, підкатегорія 119.08*. Без такого повідомлення банк не може відкрити рахунок для ведення підприємницької діяльності.

* Відповідь на запитання: «Чи зобов'язані ФОП та особи, які провадять незалежну професійну діяльність, повідомляти про свій статус банки та інші фінансові установи, в яких такі особи відкривають рахунки для зарахування коштів на вимогу ФО (для власних потреб), та яка передбачена відповідальність за неповідомлення банку про такий статус?».

Яким чином фізособа повинна повідомити банк про свій статус, Кодексом не визначено. Але в п. 6.1 Iнструкції №492сказано, що фізособа, яка займається підприємницькою діяльністю, зобов'язана зазначити про свій статус підприємця у заяві про відкриття поточного рахунку (додаток 5 до Iнструкції №492) у рядку «Додаткова інформація».

Своєю чергою, банки зобов'язані надіслати повідомлення про відкриття/закриття рахунку платника податків — самозайнятої фізособи до контролюючого органу, в якому обліковується платник податків, у день відкриття/закриття рахунку (п. 69.2 ПКУ). Згадана норма передбачає надання інформації про всі рахунки платників податків. За невиконання цієї норми банк несе відповідальність згідно з п. 118.1 ПКУ у вигляді штрафу у розмірі 340 грн за кожний випадок неподання або затримку.

Такі самі норми щодо обов'язків ФОП та банку закріплено і п. 1.13 Iнструкції №492.

Але банк не зобов'язаний перевіряти таку фізособу у базах, чи зареєстрована вона як підприємець (лист НБУ від 13.10.2011 р. №25-113/2388-12062).

Отже, ФОП є основною ланкою щодо інформування контролюючого органу про відкриття рахунку для здійснення підприємницької діяльності. За приписами п. 118.3 ПКУ, неповідомлення банку про свій статус при відкритті рахунку тягне за собою для ФОП накладення штрафу в розмірі 340 грн за кожний випадок неповідомлення.

Що відбувається, коли ФОП не повідомила банк про свій статус та було відкрито рахунок для власних потреб фізособи?

Увага: пунктом 7.7 Iнструкції №492 встановлено заборону на використання поточних рахунків фізосіб для проведення операцій, пов'язаних зі здійсненням підприємницької діяльності. Разом з цим п. 7.8 Iнструкції №492 встановлено, що за поточними рахунками в національній валюті фізосіб здійснюються всі види розрахунково-касових операцій відповідно до умов договору та вимог законодавства України, які не пов'язані зі здійсненням підприємницької діяльності.

Крім того, під час здійснення розрахунків банки та їхні клієнти повинні керуватися вимогами щодо заповнення реквізитів розрахункових документів, установлених Iнструкцією про безготівкові розрахунки в Україні в національній валюті, затвердженою постановою Правління Національного банку України від 21.01.2004 р. №22 (далі — Iнструкція №22).

Згідно з пунктом 3.8 Iнструкції №22, реквізит «Призначення платежу» платіжного доручення заповнюється платником так, щоб надавати повну інформацію про платіж та документи, на підставі яких кошти перераховуються отримувачу. Повноту інформації визначає платник з урахуванням вимог законодавства України (лист НБУ від 13.11.2013 р. №25-112/22344).

Це і стане відправною точкою щодо відповідності здійснення операцій, пов'язаних із веденням підприємницької діяльності, та рахунку, відкритого не за призначенням.

Тож ситуація може скластися так, що у певний момент банк відмовиться зарахувати кошти від юросіб або фізосіб-підприємців або здійснити видаткові операції на рахунки СПД. Адже умовами банківського договору мають бути встановлені певні обмеження, як про це говорить п. 7.8 Iнструкції №492. Ось у такий момент і може закрутитися машина відповідальності «ДФС — банк — ФОП». ФОП змушена буде відкривати новий рахунок для здійснення підприємницької діяльності, тому що змінити статус уже відкритого рахунку неможливо.

З боку банку, який відкрив рахунок для власних потреб фізособи та здійснює розрахунково-касове обслуговування такого рахунку фізичної особи (не ФОП), жодних порушень немає.

А щодо такої ФОП, то кошти, які надійшли на рахунок, відкритий без повідомлення банку про статус ФОП, не будуть визнані доходами від підприємницької діяльності та будуть оподатковані за загальною ставкою. Ну і паралельно — застосують штраф за п. 118.3 ПКУ. Але звітувати про такі кошти за підсумками року — обов'язок фізособи, до якого банк не має жодного відношення.

Доступ до повного тексту матеріалу можливий лише для зареєстрованих користувачів. Якщо Ви вже зареєстровані на нашому сайті - будь ласка, авторизуйтесь.

Якщо поки що ні - зареєструйтесь прямо зараз: це просто, не вимагає Ваших персональних даних і займе не більше однієї хвилини.

Що ще дає реєстрація?

Автор:
Воробйова Юлія
Джерело
«Дебет-Кредит»
Рубрика:
Фінанси і банки / Банки
Теги:
Відповідальність , Підприємці , Банки

Коментарі: 1

Новини по темі

Консультації по темі