Зміни до Єдиного державного реєстру
При зміні юрадреси підприємства насамперед вносяться зміни до ЄДР. За умовами запитання цей етап вже пройдено в серпні 2017 р. Після внесення змін до ЄДР у Кабінеті електронних сервісів оприлюднюється виписка та електронна сканована копія нового статуту. Iнформація про зміни реєстраційних даних підприємства того ж дня автоматично надходить до ДФСУ та органів статистики — ч. 2 ст. 13 Закону про держреєстрацію.
Перереєстрація у ДПI як платника податків
Загальні правила зміни даних про платника податків в органах ДФСУ прописані у ст. 66 ПКУ. Iнформація з органів держреєстрації є одною з підстав унесення змін до облікових даних платників податків — пп. 66.1.1 ПКУ. А норма п. 66.5 ПКУ звільняє платника від подання інформації про зміни до ДПI, якщо ці зміни вже внесені до ЄДР – тобто в даному випадку перереєстровуватись в ДПІ як платник податків не потрібно.
Докладніше процедура перереєстрації платника податків регламентована у Порядку №1588. Зокрема, п. 9.2 Порядку №1588 не вимагає подання форми №1-ОПП (додаток 5 до Порядку №1588), якщо зміни вже внесені до ЄДР. Iншими словами, до ДПI не подається форма №1-ОПП лише щодо тих змін, які проходять через держреєстратора. Про решту змін треба обов'язково подавати цю форму. Загалом ДПI формує свої інформаційні фонди та обмінюється інформацією з ЄДР відповідно до п. 9.5 та 9.6 Порядку №1588.
Власне процедура переведення юрособи — платника податків з однієї ДПI до іншої прописана у розділі 10 Порядку №1588. ДПI за попереднім та новим місцезнаходженням платника податків самі проводять процедури зняття з обліку/взяття на облік такого платника податків. Підставою для цього є надходження хоча б до однієї з ДПI даних, що свідчать про належну державну реєстрацію таких змін органами державної реєстрації (п. 10.1, п. 10.2, п. 10.4, п. 10.5 Порядку №1588).
Усю процедуру перереєстрації податківці проводять самі, і для цього їм надано місячний термін. Якщо до дати закінчення одного місяця після отримання документів про зміну місцезнаходження платника податків ДПI за новим місцезнаходженням не взяла такого платника на облік (основне місце обліку), то взяття на облік за новим місцезнаходженням здійснюється автоматично у день закінчення такого строку (п. 10.8 Порядку №1588). Отже, протягом місяця після проведення реєстрації зміни місцезнаходження в ЄДР здійснюється і перереєстрація юрособи в ДПI — без її участі.
Особливості перереєстрації платників єдиного податку
А от для юросіб - "єдинників" (3-тя група єдиного податку) є особлива норма п. 298.6 ПКУ, відповідно до якої вони повинні подати заяву про застосування спрощеної системи оподаткування разом із податковою декларацією за податковий (звітний) період (квартал), у якому відбулися такі зміни. На сьогодні актуальною є форма заяви, затверджена наказом Мінфіну від 20.12.2011 р. №1675. У підпункті 5.3 заяви "Внесення змін до свідоцтва платника єдиного податку" слід поставити позначку навпроти "податкова адреса суб'єкта господарювання". Також заповнюємо п. 6 — фіксуємо нову податкову адресу, п. 7 — актуальне місце проведення господарської діяльності, пункти 8, 9, 10 заповнюємо у загальному порядку, без змін (звісно, якщо змінюється лише податкова адреса).
Подається заява з декларацією за звітний період, у якому змінилася адреса, за "старим" місцем реєстрації підприємства (п. 298.6 ПКУ). У день подання заяви нову адресу буде внесено до реєстру платників ЄП (п. 299.8 ПКУ). Щоб отримати витяг із реєстру з новою адресою, треба подати відповідний запит (п. 299.9 ПКУ).
Податкова звітність та сплата податків
Щодо подання податкової звітності та сплати податків є консультація у підкатегорії "ЗІР" 119.06, питання: "Як здійснюється перереєстрація СГ в контролюючих органах у разі зміни місцезнаходження, пов’язаного зі зміною адміністративного району, та як здійснюється подання податкової звітності і сплата податків (зборів) під час такої перереєстрації?". Податківці вказують, що відповідно до ч. 8 ст. 45 Бюджетного кодексу та п. 10.13 розд. Х Порядку №1588, суб’єкти господарювання до закінчення бюджетного року обліковуються в контролюючому органі за попереднім місцезнаходженням (неосновне місце обліку) з ознакою того, що вони є платником податків до закінчення року, а в контролюючому органі за новим місцезнаходженням (основне місце обліку) - з ознакою того, що вони є платниками податків з наступного року.
У контролюючому органі за неосновним місцем обліку (за "старою" адресою) платник податків сплачує всі податки та збори, які згідно із законодавством мають сплачуватись на території адміністративно-територіальної одиниці, що відповідає неосновному місцю обліку (за "старою" адресою), щодо таких податків подає податкові декларації (розрахунки, звіти) та виконує інші обов’язки платника податків, а контролюючий орган стосовно платника податків здійснює адміністрування таких податків, зборів (п. 7.3 розд. VII Порядку).
Відповідно, і заяву про перехід на загальну систему з жовтня 2017 р. слід подавати ще до "старої" ДПІ. Також до цієї ДПІ подається і декларація платника єдиного податку за 9 місяців 2017 р., а також річна декларація з податку на прибуток за 2017 рік, до якої буде включено операції на загальній системі за 4 квартал 2017 р.
Контролюючий орган за попереднім місцезнаходженням (неосновне місце обліку) передає облікову справу платника податків та інші документи щодо адміністрування податків, зборів контролюючому органу за основним місцем обліку (за новою адресою) після закінчення бюджетного періоду (року) стосовно платників податків, визначених у пп. 10.13 розд. Х Порядку №1588 (тобто суб’єктів господарювання).
Єдиний соцвнесок
Відповідно до п. 3.7 р. III Порядку №454, якщо страхувальник із числа тих, що зазначені у пунктах 1, 2, 4 р. III Порядку №454, у звітному періоді змінює місцезнаходження, або місце реєстрації, або місце проживання (поза межами територіального обслуговування ДПI, в якій він перебував на обліку), звіт за цей звітний період (з першого до останнього календарного числа звітного періоду) подається до ДПI за новим місцем взяття на облік.
У разі зміни СГ протягом бюджетного року місцезнаходження, пов'язаного зі зміною адміністративного району, подається звітність про суми нарахованого ЄСВ та сплачується єдиний внесок за новим місцем взяття на облік (див. відповідь у "ЗIР", підкатегорія 119.06, на запитання: «Як здійснюється перереєстрація СГ у контролюючих органах у разі зміни місцезнаходження, пов'язаного зі зміною адміністративного району, та як здійснюється подання податкової звітності і сплата податків (зборів) під час такої перереєстрації?».
Інші питання
У будь-якому разі копії оновлених реєстраційних документів треба також надати до банку, де відкрито рахунки підприємства. Також слід змінити сертифікати електронних ключів, тому що попередні сертифікати після зміни адреси стають недійсними і можливість подавати електронну звітність буде заблокована. Копії виписки з оновленою адресою підприємства варто надати контрагентам.
Увага!
Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook
Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!
Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.
Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 116 грн/міс
Передплатити