• Посилання скопійовано

ІПН фізособи недійсний: чи подавати уточнюючу форму №1ДФ?

В електронному кабінеті платника податків отримано "повідомлення щодо допущених помилок у податкових розрахунках за ф. №1ДФ (JI490502)" з кодом помилки 99-под. Номер фізособи недійсний або серія та номер паспорта відсутні в окремому реєстрі ДРФО. Чи обов'язково виправляти цю помилку і як це зробити?

ЗапитанняВ електронному кабінеті платника податків отримано "повідомлення щодо допущених помилок у податкових розрахунках за формою 1ДФ (JI490502)" з кодом помилки 99-под. Номер фізособи недійсний або серія та номер паспорта відсутні в окремому реєстрі ДРФО. Чи обов'язково виправляти цю помилку і як це зробити, якщо повідомлення про помилку надіслане за ІІІ квартал 2016 р., а в І кварталі 2015 р. та у IV  кварталах 2014 р. така сама помилка виявлена після отримання повідомлення?

Відповідь:

Перш за все, потрібно встановити, чи було порушено порядок складання податкового розрахунку за формою №1ДФ податковим агентом, і якщо так, яку відповідальність він за це несе.

ПКУ, КЗпП чи ЦКУ не встановлюють обов’язку податкового агенту перевіряти дійсність ІПН (індивідуальний податковий номер) або Реєстраційний номер облікової картки платника податків (РНОКПП), як його зараз називають,  дані про який надані йому працівником або фізособою-контрагентом. Зазвичай дані про ІПН надаються у формі копії документу, виданого органом ДФС про державну реєстрацію фізособи-платника податків або у вигляді копії відповідної сторінки паспорту, до якого вноситься відмітка про відмову від ІПН. Детальніше про те, як вносяться дані до державного реєстру фізосіб-платників податків, читайте тут.

Але випадки бувають різні. Буває, що фахівці ДФС припустилися помилки, або що ці документи вже застарілі. Що не відміняє обов’язку податкового агента складати форму №1ДФ тільки із вірними даними (а ще ІПН фізосіб зазначається в щомісячному Звіті з ЄСВ).

Відповідно до Ухвали ВАСУ від 25.02.2015 №К/800/56193/14 по справі №804/875/14 суд розглядав справу, коли у формі №1ДФ були зазначені недійсні податкові номери фізичних осіб (тип помилки 99 - податковий номер фізичної особи недійсний або серія та номер паспорта відсутні в окремому реєстрі ДРФО). Суд погодився з висновком судів першої та апеляційної інстанцій стосовно того, що підприємством надано форму №1ДФ з недостовірними даними та з помилками, що є порушенням п. 51.1 та пп. «б» п. 176.2 ПКУ.

Нагадаємо, що відповідальність за таке порушення встановлює п. 119.2 ПКУ. Ним передбачено, що  штраф у розмірі 510 грн накладається у разі неподання, подання з порушенням встановлених строків, подання не у повному обсязі, з недостовірними відомостями або з помилками податкової звітності про суми доходів, нарахованих (сплачених) на користь платника податків, суми утриманого з них податку, а також суми отриманої оплати від фізичних осіб за товари (роботи, послуги), якщо такі недостовірні відомості або помилки призвели до зменшення та/або збільшення податкових зобов'язань платника податку та/або до зміни платника податку.

Але як податковий агент може бути впевнений в тому, що йому надали вірні дані? Зараз вірність ІПН можна перевірити онлайн. Якщо наданий ІПН є в Державному реєстрі, можна отримати відповідь «Ваш ІПН відповідає вимогам» та дані про стать і дату народження особи, які його присвоєно. Тут же буде і зауваження «Зверніть увагу на дату народження та стать, якщо вони не збігаються, зверніться до найближчої фіскальної служби для з'ясування правильності наданого Вам персонального номеру».

Таким чином, в разі отримання повідомлення від органу ДФС про відсутність ІПН або паспортних даних фізособи, зазначених в формі №1ДФ, в Державному реєстрі, алгоритм дій має бути наступним:

Радимо звірити відображений ІПН у формі №1ДФ з даними, отриманими від самої фізособи. Можливо, дані вірні, але помилка є при складанні звіту.  Якщо ж помилка дійсно є, тоді при виправленні помилки шляхом внесення змін до номеру облікової картки найманого працівника в уточнюючому розрахунку форми №1ДФ на підприємство дійсно чекає штраф у розмірі 510 грн (підкатегорія 103.26 ресурсу «ЗІР»*).

Якщо невідповідності ІПН чи серії та номер паспорту між отриманими даними та даними, зазначеними у звіті, не буде, тоді слід перевірити достовірність поданих даних. Наприклад, онлайн, як зазначено вище. І якщо відповідь буде про відсутність таких даних в Державному реєстрі, радимо звернутися до найближчого органу ДФС для з’ясування причин. Зробити це зручніше самій фізособі, але, якщо вона з якихось причин не може цього зробити, це може зробити і сам податковий агент або інша особа на підставі довіреності. Коли проблема буде вирішена, то, можливо, доведеться теж подати уточнюючий розрахунок із оновленим ІПН фізособи. На жаль, ПКУ не робить виключень щодо застосування штрафу в такому випадку. Але, якщо недостовірність даних виникла з вини фахівців ДФС, відповідне податкове повідомлення-рішення можна буде спробувати оскаржити в адміністративному або судовому порядку.


* Запитання: "Чи застосовується відповідальність до податкового агента у разі подання ним уточнюючого податкового розрахунку за ф. №1ДФ з метою уточнення реквізитів підприємства або внесення змін до номеру облікової картки найманого працівника?"

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Автор: Катерина Калашян

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Облік та звітність/Звітність

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Звітність»