• Посилання скопійовано

Як відображаються в додатку 4ДФ грошова компенсація вартості товарів, надана кінцевому споживачу, при їх поверненні протягом гарантії?

Дохід, отриманий у вигляді вартості товарів, які надходять платнику податку як гарантійна заміна (грошова компенсація вартості товарів), надана в разі їх повернення продавцю протягом гарантійного строку, але не вище, ніж ціна придбання таких товарів, відображається у 4ДФ під ознакою доходу «138»

Податківці у підкатегорії  103.25 ЗІР надали відповідь, що оподаткування доходів фізичних осіб регулюється розд. IV ПКУ, відповідно до пп. 163.1 якого об’єктом оподаткування резидента є, зокрема, загальний місячний (річний) оподатковуваний дохід, до якого включаються інші доходи, крім зазначених у ст. 165 ПКУ.

Статтею 165 ПКУ визначено кінцевий перелік доходів, які не включаються до розрахунку загального місячного (річного) оподатковуваного доходу платника податку, тобто не підлягають оподаткуванню у джерела виплати.

Так, згідно з пп. 165.1.12 ПКУ до загального місячного (річного) оподатковуваного доходу платника податку не включається вартість товарів, які надходять платнику податку як гарантійна заміна у порядку, встановленому законом, а також грошова компенсація вартості товарів, надана платнику податку в разі їх повернення продавцю або особі, уповноваженій таким продавцем здійснювати їх гарантійне обслуговування (заміну) протягом гарантійного строку, але не вище ніж ціна придбання таких товарів.

Крім того, пп. «б» пп. 176.2 ПКУ передбачено, що особи, які відповідно до ПКУ мають статус податкових агентів, та платники єдиного внеску зобов’язані подавати у строки, встановлені ПКУ для податкового місяця, податковий розрахунок сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь платників податків – фізичних осіб, і сум утриманого з них податку, а також сум нарахованого єдиного внеску, до контролюючого органу за основним місцем обліку. Розрахунок подається лише у разі нарахування сум зазначених доходів платнику податку – фізичній особі податковим агентом, платником єдиного внеску протягом звітного періоду. Запровадження інших форм звітності із зазначених питань не допускається.

Відповідно до довідника ознак доходів фізичних осіб, наведеного у додатку 2 до Порядку заповнення та подання податковими агентами Податкового розрахунку сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь платників податків – фізичних осіб, і сум утриманого з них податку, а також сум нарахованого єдиного внеску, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 13.01.2015 №4, вартість товарів, які надходять платнику податку як гарантійна заміна у порядку, встановленому законом, а також грошова компенсація вартості товарів, надана платнику податку в разі їх повернення продавцю або особі, уповноваженій таким продавцем здійснювати їх гарантійне обслуговування (заміну), протягом гарантійного строку, але не вище ніж ціна придбання таких товарів, відображаються податковим агентом під ознакою доходу «138».

Враховуючи зазначене, дохід, отриманий, у вигляді вартості товарів, які надходять платнику податку як гарантійна заміна у порядку, встановленому законом, а також грошова компенсація вартості товарів, надана платнику податку в разі їх повернення продавцю або особі, уповноваженій таким продавцем здійснювати їх гарантійне обслуговування (заміну), протягом гарантійного строку, але не вище ніж ціна придбання таких товарів відображається у Додатку 4ДФ до Розрахунку під ознакою доходу «138».

Згідно з пп. 119.1 ПКУ неподання, подання з порушенням встановлених строків, подання не в повному обсязі, з недостовірними відомостями або з помилками податкової звітності про суми доходів, нарахованих (сплачених) на користь платника податків, суми утриманого з них податку, а також суми, нараховані (виплачені) фізичним особам за товари (роботи, послуги), якщо такі недостовірні відомості або помилки призвели до зменшення та/або збільшення податкових зобов’язань платника податку та/або до зміни платника податку, – тягнуть за собою накладення штрафу в розмірі 1020 гривень.

Ті самі дії, вчинені платником податків, до якого протягом року було застосовано штраф за таке саме порушення, – тягнуть за собою накладення штрафу у розмірі 2040 гривень.

Передбачені пп. 119.1 ПКУ штрафи не застосовуються у випадках, якщо недостовірні відомості або помилки в податковій звітності про суми доходів, нараховані (сплачені) на користь платника податків, суми утриманого з них податку, а також суми, нараховані (виплачені) фізичним особам за товари (роботи, послуги), виникли у зв’язку з виконанням податковим агентом вимог пп. 169.4 ПКУ та були виправлені відповідно до вимог ст. 50 ПКУ.

Найкращі консультації – тепер у Telegram та Viber!

Читайте відповіді «Дебету-Кредиту» на найцікавіші та найактуальніші запитання у популярних месенджерах!

Автор: «Дебет-Кредит»

Джерело: Загальнодоступний інформаційно-довідковий ресурс

Рубрика: Облік та звітність/Звітність

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Звітність»

  • Як відображаються в додатку 4ДФ грошова компенсація вартості товарів, надана кінцевому споживачу, при їх поверненні протягом гарантії?
    Дохід, отриманий у вигляді вартості товарів, які надходять платнику податку як гарантійна заміна (грошова компенсація вартості товарів), надана в разі їх повернення продавцю протягом гарантійного строку, але не вище, ніж ціна придбання таких товарів, відображається у 4ДФ під ознакою доходу «138»
    23.07.20255
  • Не відображено договір ЦПХ в додатках єдиної звітності: як виправити та які можливі штрафи?
    У травні 2025 р. нараховано та виплачено фіичній особі винагороду за договором цивільно-правового характеру. Проте в об'єднаній звітності з ЄСВ, ПДФО та ВЗ за травень 2025 р. (додатки 1, 4, 5 та основний розрахунок) це нарахування, виплата та завершення дії договору помилково не вказані. Усі належні податки слпачені до бюджету у момент виплати винагороди у повному обсязі. Як правильно заповнити уточнюючий розрахунок для виправлення цієї помилки та чи потрібно нараховувати та сплачувати штрафні санкції і пеню за умови, що недоїмка із сплати податків відсутня?
    23.07.202517
  • Співпраця підприємця ІІІ групи з іншими ФОПами: договір, акти та додаток 4ДФ
    ФОП на ІІІ групі ЄП без найманих працівників надає послуги з онлайн-вивчення іноземної мови та планує залучати інших ФОПів для проведення окремих курсів. Як правильно оформити такі відносини? Чи підійде договір ЦПХ? Як оформлювати акти виконаних робіт при щотижневих оплатах? Чи потрібно подавати Додаток 4ДФ та який штраф за його неподання?
    23.07.2025242
  • Відображення запізнілого акта від ФОП: ризики та правильний порядок звітування у 4ДФ
    Акт про надані послуги від ФОПа датований травнем, але отриманий і оплачений у липні. Нарахований дохід не було відображено у Додатку 4ДФ за травень. Чи можна уникнути подання уточнюючого звіту і штрафу, відобразивши нарахування та виплату доходу в звіті за липень, враховуючи, що ФОП звітує за касовим методом, а податківці не можуть оперативно виявити розбіжність? Які ризики штрафів у такому випадку?
    22.07.202572
  • Тип об’єкта оподаткування в ф. №20-ОПП, якщо у довіднику відсутня потрібна назва
    Для об’єкта оподаткування, тип якому обрано за функціональним призначенням, із застосуванням принципу укрупнення інформації, у графу 4 розд. 3 заяви про об’єкти оподаткування або об’єкти, пов’язані з оподаткуванням або через які провадиться діяльність за формою №20-ОПП вноситься точна його назва
    21.07.2025501