• Посилання скопійовано

Гарантійний платіж за договором оренди з фізособою: як відобразити у звітності?

У 1 кварталі 2020 р. фізособі-орендодавцю виплачено оренду та гарантійний платіж, з яких утримано ПДФО та ВЗ, і всю суму відображено у формі №1ДФ. У ІІ кварталі 2024 р. гарантійний платіж зараховано як оплату останнього місяця оренди, здійснено доплату, а у формі №4ДФ відобразити нарахований дохід, доплату та податки з неї. Чи правильно заповнена податкова звітність?

Додаткові умови запитання:

У І кварталі 2020 р. фізособі-орендодавцю було виплачено оренду та гарантійний платіж. З суми виплати були утримані ПДФО та ВЗ. У формі №1ДФ в колонках 3а та 3 було відображено всю суму виплати (у т. ч. гарантійний платіж), у колонках 4а та 4 – ПДФО з такої суми. У ІІ кварталі 2024 року гарантійний платіж був зарахований як оплата останнього місяця оренди та здійснено доплату. У формі №4ДФ за ІІ квартал 2024 р. у колонці 3а показано весь нарахований дохід (в т.ч. гарантійний платіж), у колонці 3 — сума доплати, у колонках 4а і 4, та 5а і 5 — податки з суми доплати. Чи правильно заповнена податкова звітність?

***

Гарантійний платіж — платіж, що забезпечує (гарантує) виконання зобов’язань за договором (ст. 546 і 560 ЦКУ). Зокрема, під час укладання договору оренди гарантійний платіж може мати ознаки завдатку (ст. 570 ЦКУ) або застави (ст. 572 ЦКУ).

Згідно зі ст. 570 ЦКУ завдатком є грошова сума або рухоме майно, що видається кредиторові боржником у рахунок належних з нього за договором платежів, на підтвердження зобов’язання і на забезпечення його виконання.

В силу застави кредитор (заставодержатель) має право у разі невиконання боржником (заставодавцем) зобов'язання, забезпеченого заставою, а також в інших випадках, встановлених законом, одержати задоволення за рахунок заставленого майна переважно перед іншими кредиторами цього боржника, якщо інше не встановлено законом (право застави) (ст. 572 ЦКУ). Тобто предмет застави переходить у власність заставодержателя тільки у випадку невиконання зобов’язань заставодавцем. Тобто на момент виникнення застави дохід у заставодержателя не виникає й відповідно податки утримувати не потрібно.

Але, оскільки гарантійний платіж в наведеній ситуації був врахований як оплата останнього місяця оренди, то вочевидь він мав ознаки завдатку. Тобто по суті – це передоплата за послуги (у даному випадку – оренду), що будуть надані у майбутньому.

У пп. 164.2 ПКУ встановлено перелік доходів, які включаються до загального місячного (річного) оподатковуваного доходу платника податку, зокрема:

  • дохід від надання майна в лізинг, оренду або суборенду (строкове володіння та/або користування), визначений у порядку, встановленому пп. 170.1 ПКУ (пп. 164.2.4 ПКУ);
  • інші доходи, крім доходів, визначених ст. 165 ПКУ (пп. 164.2.20 ПКУ).

Отже, підприємство правильно вчинило, утримавши ПДФО та ВЗ в періоді виплати гарантійного платежу (тобто у 2020 році). Адже такі кошти є доходом орендодавця, а саме – передоплатою за останній місяць договору оренди. Відповідно правильно було й відображено у звітності (в той час у формі 1 ДФ) – нарахування доходу та утримання податків (в колонках 3а, 3 – нарахування та виплата доходу, а в 4а та 4 – нарахування та сплата ПДФО).

А от при складанні форми 4ДФ за 2 квартал 2024 року підприємство припустилося помилки, повторно вказавши в ній гарантійний платіж, який вже був виплачений (нарахований) і оподаткований у 2020 році.

Зверніть увагу! Бухгалтери інколи плутають нарахування (виникнення) витрат в бухгалтерському обліку і нарахування доходу фізособі. Часто ці події відбуваються в різних податкових періодах. Так, у наведеній ситуації нарахування доходу фізособі відбулося у 2020 році. В той час як підприємство віднесло цю суму до своїх витрат у періоді нарахування орендної плати за останній місяць оренди (тобто у 2024 році). Але дата відображення витрат в бухобліку не має стосунку до форми 4ДФ та утримання ПДФО.

Тобто у 2 кварталі 2024 року підприємство виплатило (відповідно й нарахувало) фізособі лише доплату (тобто різницю між сумою орендної плати за цей період та раніше сплаченим гарантійним платежем). Відповідно лише суму доплати й потрібно було показати в колонках 3а та 3 (нарахований та виплачений дохід) форми №4-ДФ. Тобто повторне нарахування доходу в розмірі гарантійного платежу в колонці 3а показувати не потрібно було. Колонки 4а і 4, та 5а і 5 були заповнені правильно. Тобто в них вказано податки (ПДФО та ВЗ) лише із суми доплати.

Отже, вам потрібно відкоригувати звітність лише за 2-й квартал 2024 року, а саме показник рядка 3а привести у відповідність до показника рядка 3 (тобто прибрати з нього суму гарантійного платежа).

Найкращі консультації – тепер у Telegram та Viber!

Читайте відповіді «Дебету-Кредиту» на найцікавіші та найактуальніші запитання у популярних месенджерах!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 116 грн/міс

Передплатити

Автор: Олена Жураківська

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Облік та звітність/Звітність

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Звітність»