• Посилання скопійовано

ПрАТ звітує до Національна комісії з цінних паперів: фінансова звітність скорочена чи повна?

ПрАТ є ліцензіатом НКРЕКП (постачання питної води). Подає фінансову звітність до НКЦПФР. Два роки поспіль за критеріями Закону про бухгалтерський облік підпадаємо під визначення малого підприємства. Чи може ПрАТ перейти на подання малих форм звітності (форми 1-м; 2-м) та подавати малу звітність до НКЦПФР?

Фінансова звітність та консолідована фінансова звітність складаються за національними положеннями (стандартами) бухгалтерського обліку або міжнародними стандартами фінансової звітності або національними положеннями (стандартами) бухгалтерського обліку в державному секторі відповідно до законодавства (Порядок подання фінзвітності).

Підприємства, що становлять суспільний інтерес, публічні акціонерні товариства, суб’єкти господарювання, які здійснюють діяльність у видобувних галузях, материнські підприємства груп, у складі яких є підприємства, що становлять суспільний інтерес, материнські підприємства великої групи, які не належать до категорії великих підприємств, а також підприємства, які провадять господарську діяльність за видами, перелік яких визначається Кабінетом Міністрів України, складають фінансову звітність та консолідовану фінансову звітність за міжнародними стандартами (ч. 2 ст. 12-1 Закону про бухоблік).

Підприємства, що становлять суспільний інтерес: 

  • підприємства - емітенти цінних паперів, цінні папери яких допущені до торгів на регульованому ринку капіталу або щодо цінних паперів яких здійснено публічну пропозицію;
  • банки;
  • страховики;
  • недержавні пенсійні фонди; 
  • інші фінансові установи (крім інших фінансових установ та недержавних пенсійних фондів, що належать до мікропідприємств та малих підприємств); 
  • підприємства, які відповідно до Закону про бухоблік належать до великих підприємств (ст. 1 Закону про бухоблік).

Згідно з ч. 1 ст. 1 Закону про забезпечення прозорості у видобувних галузях суб’єкт господарювання, який здійснює діяльність у видобувних галузях:

  • у сфері геологічного вивчення надр, у тому числі з дослідно-промислової розробки родовищ корисних копалин загальнодержавного значення;
  • видобування корисних копалин загальнодержавного значення;  
  • реалізації видобутої продукції, відповідно до спеціального дозволу на користування надрами та угоди про умови користування надрами, на підставі договору (угоди) щодо користування надрами, та/або 
  • діяльність з транспортування трубопроводами природного газу, нафти та газового конденсату, у тому числі з метою транзиту. Більш детально про це тут.

Отже, якщо підприємство не підпадає під наведені вище критерії, зокрема не є підприємством, що становить суспільний інтерес та не відноситься до СГ, які здійснюють діяльність у видобувних галузях, то складати фінансову звітність вони можуть за НП(С)БО.

Частиною 3 ст. 11 розділу IV Закону про бухоблік визначено, що для мікропідприємств, малих підприємств, непідприємницьких товариств і представництв іноземних суб’єктів господарської діяльності, крім тих, що зобов’язані складати фінансову звітність за міжнародними стандартами, встановлюється скорочена за показниками фінансова звітність у складі балансу та звіту про фінансові результати.

Малими є підприємства показники яких на дату складання річної фінансової звітності за рік, що передує звітному, відповідають щонайменше двом із таких критеріїв:

  • балансова вартість активів - до 4 мільйонів євро включно;
  • чистий дохід від реалізації продукції (товарів, робіт, послуг) - до 8 мільйонів євро включно;
  • середня кількість працівників - до 50 осіб включно.

Підприємство має відповідати критеріям малого протягом двох років поспіль. Більш детально про це ми писали тут.

Також постановою НКРЕКП №254 від 17.02.2021 р. визначено, що ліцензіати - суб'єкти малого підприємництва надають скорочену за показниками річну фінансову звітність: форма №1-м «Фінансова звітність малого підприємства в складі Балансу», форма №2-м «Звіт про фінансові результати» до 05 березня року, наступного за звітним, до НКРЕКП.

Подача інформації до  НКЦПФР регулюється Законом про ринки капіталу.

Регулярна інформація про емітента - це річна та проміжна звітна інформація про результати фінансово-господарської діяльності емітента, яка розкривається на ринках капіталу та організованих товарних ринках, у тому числі шляхом подання до Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку.

Відповідно до ч. 4 ст. 124 Закону про ринки капіталу регульована інформація, в т ч. фінансова звітність, розкривається приватними акціонерними товариствами (у разі якщо щодо цінних паперів такого товариства не здійснювалася публічна пропозиція або цінні папери такого товариства не допущені до торгів на організованому ринку капіталу) виключно шляхом її розміщення на своєму веб-сайті та шляхом подання до НКЦПФР.

ПрАТ (крім товариства, яке здійснювало публічну пропозицію цінних паперів, та/або товариства, яке є підприємством, що становить суспільний інтерес, та/або товариства, 100 відсотків акцій якого прямо або опосередковано належать державі), 100 відсотків акцій якого прямо або опосередковано належать одній особі, не розкриває регульовану інформацію, якщо інше не встановлено його статутом.

У такому разі приватне акціонерне товариство повинно розкривати свою структуру власності юридичної особи.

Також ПрАТ (крім такого, що здійснило публічну пропозицію інших цінних паперів (крім акцій) та/або товариства, яке є підприємством, що становить суспільний інтерес) подають річний фінансовий звіт без  проведення аудиту (ст. 126 Закону про ринки капіталу).

Пунктом 25 розд. ІІ Порядок розкриття інформації Положення про розкриття інформації емітентами цінних паперівемітенти розкривають фінансову звітність, складену відповідно до Закону про бухгалтерський облік, міжнародних або національних стандартів фінансової звітності. 

Даний пункт щодо СГ, які складають фінансову звітність за НП(С)БО містить такі вимоги:

  • емітенти, які відповідно до законодавства складають фінансову звітність та консолідовану фінансову звітність (у разі складання консолідованої фінансової звітності) за національними стандартами фінансової звітності, розкривають її у складі та формах, встановлених центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику у сфері бухгалтерського обліку;
  • Формат фінансової звітності, складеної за національними стандартами фінансової звітності, формується відповідно до опису розділів та схем XML файлів, визначених окремим документом НКЦПФР нормативно-технічного характеру. Опис розділів тут.

Зауважимо, у разі якщо емітент згідно із законодавством зобов’язаний складати окрему власну фінансову звітність відповідно до національних стандартів фінансової звітності та не зобов’язаний складати консолідовану фінансову звітність, проміжна фінансова звітність повинна містити принаймні баланс, стислий звіт про прибутки і збитки та примітки до зазначених звітів. 

Та пп. 63 розд. ІІІ Склад та розкриття інформації Положення про розкриття інформації емітентами цінних паперіввиділено перелік СГ, які не розкривають проміжну інформацію, включаючи проміжну звітність.

Враховуючи зазначене вище, відповідно до наведених умов, якщо ПрАТ:

✓ не відноситься до підприємств суспільного інтересу та СГ, які здійснюють діяльність у видобувних галузях;

✓ не містить додаткових вимог у статутних документах та обліковій політиці;

✓ відповідає ознакам малого підприємствапротягом останніх двох років поспіль;

✓ не подає проміжну звітність до  НКЦПФР,  воно може не подавати повну фінансову звітність до НКЦПФР, а подавати форми 1-м, 2-м згідно свого розміру за ст. 2 Закону про бухоблік.

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 116 грн/міс

Передплатити

Автор: Пантюхова Анна

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Облік та звітність/Звітність

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Звітність»