• Посилання скопійовано

Яку звітність повинен подавати відокремлений підрозділ іноземної юрособи в Україні?

В Україні створено відокремлений підрозділ іноземної юрособи – недержавної організації, що не здійснює та не здійснюватиме в Україні госпдіяльності. Основна мета - сприяння реалізації програм щодо забезпечення житлом громадян, які постраждали внаслідок воєнних дій. Відокремлений підрозділ планує мати певний штат працівників в Україні, яким буде нараховуватися й виплачуватися зарплата. Діяльність відокремленого підрозділу буде фінансуватися материнською іноземною юрособою. Яку фінансову, податкову, статистичну чи іншу звітність потрібно подавати?

Статистична та фінансова звітність

Державна реєстрація в Україні відокремленого підрозділу іноземної неурядової організації, представництва, філії іноземної благодійної організації здійснюється шляхом його акредитації без набуття статусу юридичної особи (ч.1, 2 ст.22 Закону про держреєстрацію).

Якщо відокремлений підрозділ вже внесено до ЄДРПОУ і йому присвоєно ідентифікаційний код ЄДРПОУ, то за цим кодом на сайті Держстату можна дізнатися, які статистичні звіти повинен здавати такий підрозділ – на сторінці «Пошук форм ДСС за ЄДРПОУ». Для отримання інформації потрібно буде здійснити вхід з цифровим підписом. Якщо для цього підрозділу будуть призначені якісь форми звітності, то ці форми та строки їх подання будуть наведені у результатах пошуку.

З числа іноземних суб’єктів господарювання фінансову звітність в Україні зобов’язані подавати лише представництва іноземних суб’єктів господарської діяльності (ч. 1 ст. 2 Закону про бухоблік). Поняття представництва визначено у ст. 1 Закону про ЗЕД: представництво іноземного суб'єкта господарської діяльності - установа або особа, яка представляє інтереси іноземного суб'єкта господарської діяльності в Україні і має на це належним чином оформлені відповідні повноваження. З цього ми робимо висновок, що відокремлений підрозділ іноземної юридичної особи (недержавної організації), що не здійснює та не здійснюватиме в Україні господарської діяльності, не відповідає визначенню представництва – адже він здійснює певну діляльність, та не уповноважений представляти інтереси іноземної організації. А раз на цей підрозділ не поширюється дія Закону про бухоблік, то й фінансову звітність до органів статистики йому подавати не треба.

Проте у спеціалістів Держстату може бути інша думка з цього приводу, тому ми рекомендуємо звернутися до них і з’ясувати, чи потрібно цьому відокремленому підрозділу подавати фінансову звітність.

 

Податкова звітність

Оскільки відокремлений підрозділ іноземної юридичної особи не здійснює та не здійснюватиме в Україні господарської діяльності, він не є постійним представництвом з метою оподаткування. Податківці зазначають: якщо діяльність відокремленого підрозділу (у т. ч. представництва) нерезидента в Україні не підпадає під визначення «постійне представництво», наведене у пп. 14.1.193 ПКУ, то такий нерезидент не зобов’язаний реєструватися платником податку на прибуток та подавати Податкову декларацію з податку на прибуток підприємств разом з фінансовою звітністю – нашу новину про це читайте тут.

Разом з цим нерезидент (сам нерезидент, а не його підрозділ!), який не здійснює госпдіяльності на території України та має належним чином акредитований відокремлений підрозділ, стає на облік у ДПС за місцезнаходженням відокремленого підрозділу – ми пишемо про це у новині.

Тож якщо нерезидент реєструється в органах ДПС, він може бути платником податків і зборів, зокрема:

  • відокремлений підрозділ не належить до кола осіб, які можуть бути платниками ПДВ в Україні – див. пп. 14.1.139 ПКУ, крім випадків ввезення товарів на митну територію України;
  • екологічний податок, рентну плату, податок на землю та на нерухомість, транспортний податок, туристичний збір підрозділ може сплачувати лише за наявності об’єктів оподаткування цими податками. Немає об’єктів – немає й звітності та сплати податків.

Кожний податок має свою звітність та свій звітний період, тому описувати все це в одній консультації недоцільно.

 

Єдина звітність з ПДФО, ВЗ та ЄСВ та кадрова звітність

Якщо відокремлений підзрозділ планує наймати персонал, то він зобов’язаний подавати повідомлення про прийняття на роботу  – до початку роботи найманих працівників.

Пропонуємо наші матеріали про цю форму тут та тут.

Форму Єдиної звітності з ПДФО, ВЗ та ЄСВ можна знайти тут. Ця звітність подається щоквартально протягом 40 к.д. після закінчення звітного кварталу.

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 99 грн/міс

Передплатити

Автор: Єгорова Юлія

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Облік та звітність/Звітність

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Звітність»

  • Фінансова звітність КІК: як засвідчити та подати?
    Фізособа - контролер КІК (також є ФОП) отримав фінзвітність КІК. Чи можна в електронному кабінеті ФОПа створити звіт про КІК та декларацію про майновий стан фізособи? Як завірити та прикріпити фінзвітність КІК в форматі pdf?
    23.04.2024438
  • Звіт про КІК, якщо компанія не вела діяльності
    В грудні 2022 року фізособа заснувала компанію в США (100% частка). Компанія з дня заснування не вела діяльність і за правилами США не подавала фінзвітність. Фінансовий рік в США з 01.10 по 30.09. У 2024 році фізособа продала свою частку іншій особі. Як сформувати звіт по КІК в Україні, якщо фінзвітності немає?
    23.04.202494
  • Хто є опосередкованим власником КІК?
    У іноземної юрособи два засновники – фізособи, резиденти України: чоловік (80%) і колишня дружина (20%). Обоє подають звітність про КІК. Пов'язані особи чоловіка, які не впливають на діяльність КІК і не здійснюють фактичний контроль – нова дружина, батько, діти, брат. Хто є опосередкованим власником КІК?
    19.04.202465
  • Чи потрібно подавати скорочений звіт про КІК у 2024 р. якщо звітний рік КІК починається у 2023 р., а закінчується у 2024 р.?
    ФО стала контролюючою особою КІК у 4 кварталі 2023 р. Відповідно до законодавства країни реєстрації КІК фінансовий рік для компанії (зареєстрованої у 4 кв. 2023 р.) закінчується 31.12.2024 р. Чи потрібно у даному випадку подавати скорочений звіт про КІК?
    18.04.202463
  • Звіт про КІК, якщо КІК у стані ліквідації і не складає фінзвітність
    КІК (Литва) зареєстровано в 2009 р. Фізособа - резидент України має повний контроль (100%). КІК перебуває в стадії ліквідації, з 2016 року не складає фінзвітність, хоча в 2017 році на КІК зареєстровано автомобіль. Які документи потрібні для подання звіту КІК за 2022, 2023 роки?
    12.04.2024191