• Посилання скопійовано

Подання звіту про КІК, якщо дохід менше 2 млн євро

Директор підприємства є засновником двох компаній в Чехії з часткою 100%. Сукупний дохід за 2022 рік не перевищуватиме 2 млн євро. Але згідно з законами Чехії фінзвітність подається до 31.12.23 р. Чи подавати Звіт про КІК? Хто має подавати Звіт: підприємство чи директор як фізособа, чи як ФОП (він ще є ФОП)?

Чи подавати Звіт про КІК, якщо дохід не більше 2 млн євро?

Відповідно до пп. 39-2.4.2.1 ПКУ, незалежно від виконання умов, передбачених пп. 39-2.4.1 ПКУ, скоригований прибуток КІК не підлягає включенню до загального оподатковуваного доходу, не є об’єктом оподаткування податком на прибуток підприємств контролюючої особи у разі, якщо загальний сукупний дохід усіх КІК однієї контролюючої особи із всіх джерел за даними фінансової звітності не перевищує еквівалент 2 мільйони євро на кінець звітного періоду.

Тобто, в цій нормі не йде мова про подання Звіту, а йде мова про включення до загального оподатковуваного доходу. Якщо дохід не більше 2 млн. євро, то скоригований прибуток не включається до загального оподатковуваного доходу контролюючої особи.

А щодо подання звітності читаємо в пп. 39-2.5.2 ПКУ, що контролюючі особи зобов’язані подавати звіт про контрольовані іноземні компанії до контролюючого органу одночасно з поданням річної декларації про майновий стан і доходи або податкової декларації з податку на прибуток підприємств за відповідний календарний рік засобами електронного зв’язку в електронній формі з дотриманням вимог закону щодо електронного документообігу та кваліфікованого електронного підпису.

Тобто, якщо особа відноситься до контролюючих осіб, у неї автоматично виникає право подавати звіт про КІК. 

Це видно також із форми Звіту про КІК, яка затверджена Наказом Мінфіну від 25.08.2022 р. №254. В рядку 28 наведені різні умови звільнення від оподаткування прибутку КІК. Серед цих умов в рядку 28.3.1 – той, який ми розглядаємо. Якщо дохід не перевищує 2 млн євро.

Тож Звіт про КІК в розглядуваній ситуації потрібно подавати.

 

Хто повинен подавати?

Вище ми зазначали, що Звіт подає контролююча особа. В розглядуваній ситуації такою особою є директор (фізособа). Тому Звіт подає директор як фізособа. Звіт подається одночасно з поданням річної декларації про майновий стан і доходи

 

Як подавати Звіт, якщо на момент подання ще немає фінзвітності КІК?

Як вже зазначалося, Звіт про КІК подається одночасно з поданням річної декларації про майновий стан і доходи. Строк подання цієї декларації - до 1 травня року, наступного за звітним (див. пп. 49.18.4 ПКУ). Тож і Звіт про КІК за 2022 рік має бути подано до 01.05.2022 р.

Але за умовами запитання, у цей строк Звіт про КІК ще не може бути подано, бо ще немає фінзвітності іноземних компаній.

А згідно з п. 2 розд. IV Порядку №254, до Звіту в обов’язковому порядку додаються завірені належним чином копії фінансової звітності контрольованої іноземної компанії, що підтверджують розмір прибутку контрольованої іноземної компанії за звітний (податковий) рік.

Але згідно з п. 4 розд. IV Порядку №254, якщо граничні строки підготовки фінансової звітності у відповідній іноземній юрисдикції спливають пізніше граничних строків подання річної декларації про майновий стан і доходи, такі копії фінансової звітності КІК подаються разом із річною декларацією про майновий стан і доходи за наступний звітний (податковий) період.

Тобто, якщо на момент подання Звіту про КІК за 2022 рік немає можливості подати копії фінзвітності, такі копії слід прикласти до декларації про майновий стан і доходи за 2023 рік.

 

Що робити?

Є два варіанти. Перший варіант:

Відповідно до пп. 39-2.5.4 ПКУ, у разі якщо контролююча особа не має можливості забезпечити складання фінансової звітності КІК та/або здійснення розрахунку скоригованого прибутку КІК до дати граничного строку подання річної декларації про майновий стан і доходи, така контролююча особа подає звіт про КІК за скороченою формою, який містить лише відомості, передбачені пп. «а» - «в» пп. 39-2.5.3 ПКУ.

Контролююча особа зобов’язана подати повний звіт про КІК до кінця календарного року, наступного за звітним (податковим) роком. У разі якщо відповідно до такого звіту загальний оподатковуваний дохід контролюючої особи збільшується, така особа до кінця календарного року, наступного за звітним (податковим) роком, подає уточнюючу річну декларацію про майновий стан і доходи. При цьому штрафні санкції та/або пеня не застосовуються.

Другий варіант:

Відповідно до пп. 54 підрозділу 10 розділу ХХ ПКУ, контролюючі особи мають право подати звіт про КІК за 2022 рік до контролюючого органу одночасно з поданням річної декларації про майновий стан і доходи або податкової декларації з податку на прибуток підприємств за 2023 рік із включенням зазначеного у такому звіті скоригованого прибутку КІК, що підлягає оподаткуванню в Україні, до показників відповідних декларацій за 2023 рік. При цьому штрафні санкції та/або пеня не застосовуються.

Тобто, в будь-якому разі, звіт за 2022 рік можна подати разом з декларацією за 2023 рік.

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 116 грн/міс

Передплатити

Автор: Олександр Золотухін

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Облік та звітність/Звітність

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Звітність»