Головна Усі консультації Облік та звітність Звітність

Право підпису бухгалтера та №1-ОПП

На підприємстві є єдиний бухгалтер. Як його оформити: головний чи просто бухгалтер? Чи може головний бухгалтер чи бухгалтер працювати на підприємстві без права підпису на звітності та документах? Чи потрібно в такому разі подавати заяву за ф. №1-ОПП?

Відповідно до ст. 8 Закону про бухоблік, бухоблік на підприємстві ведеться безперервно з дня реєстрації підприємства до його ліквідації. 

Для забезпечення ведення бухгалтерського обліку підприємство самостійно з дотриманням вимог Закону про бухоблік обирає форми його організації, зокрема введення до штату підприємства посади бухгалтера або створення бухгалтерської служби на чолі з головним бухгалтером чи веде бухгалтерський облік та складає звітність безпосередньо власник чи керівник підприємства.

Отже, при відсутності на підприємстві головного бухгалтера при складанні звітності можливе накладання ЄЦП безпосередньо власником чи керівником підприємства. Для цього до контролюючого органу подається заява за формою №1-ОПП або за ф. №1-РПП з позначкою «Відомості про особу, відповідальну за ведення бухгалтерського та/або податкового обліку» з відомостями про керівника підприємства.

Щоб надати право підпису електронних документів особам, яким делеговано право підпису, платник в контролюючий орган направляє повідомлення про надання інформації щодо ЕЦП в електронному вигляді за ідентифікатором форми J(F)1391103.

Відповідно до п. 66.4 ПКУ та пп. 9.3 розділу ІХ Порядку №1588, платники податків – юридичні особи та їх відокремлені підрозділи зобов’язані подати контролюючому органу відомості стосовно осіб, відповідальних за ведення бухгалтерського та/або податкового обліку юридичної особи, її відокремлених підрозділів, у 10-денний строк з дня взяття на облік чи виникнення змін у облікових даних платників податків, шляхом подання заяви за формою №1-ОПП або за формою №1-РПП з позначкою «Відомості про особу, відповідальну за ведення бухгалтерського та/або податкового обліку». При цьому, заповнюються розділи 1, 2, 4 та 10 заяви за формою №1-ОПП, а от інформація про засновників не подається.

Отже, з вищезазначеного можна зробити висновок, що у разі якщо у штатному розписі підприємства передбачена посада бухгалтера і наказом керівника на неї делеговано право ведення бухгалтерського обліку та складання і подання податкової звітності, тоді такій посадовій особі необхідно одержати в акредитованих центрах сертифікації ключів ЕЦП і подати до органу ДФС за місцем реєстрації посилені сертифікати ЕЦП даної особи. Якщо керівником таке право нідпису не делеговано, то звітність підписує керівник підприємства, тож і форму №1-ОПП подавати не потрібно.

Що стосується на яку посаду прийняти єдиного бухгалтера зазначимо. 

Основні функції головного бухгалтера або особи, на яку покладено ведення бухобліку підприємства, визначені ч. 7 ст. 8 Закону про бухоблік.

Відповідно до завдань та обов'язків, передбачених кваліфікаційною характеристикою посади головного бухгалтера згідно з Довідником кваліфікаційних характеристик професій працівників, головний бухгалтер, зокрема:

  • керує працівниками бухобліку підприємства та розподіляє між ними посадові завдання та обов'язки,
  • знайомить цих працівників із нормативно-методичними документами та інформаційними матеріалами, які стосуються їх діяльності.

Крім того, відповідно до Національного класифікатора України ДК 003:2010 "Класифікатор професій", професійна назва роботи "Головний бухгалтер" за кодом Класифікатора (код 1231) відноситься до професійного угруповання "Керівники фінансових, бухгалтерських, економічних, юридичних та адміністративних підрозділів".

Також Мінфін у листі від 30.06.2017 р. №35210-07-10/17419 зазначив, що для забезпечення ведення бухгалтерського обліку підприємство самостійно обирає форми його організації, зокрема, введення до штату підприємства посади бухгалтера або створення бухгалтерської служби на чолі з головним бухгалтером.

Крім того, Мінсоцполітики у листі від 13.11.2017 р. №21929/0/2-17/13 погоджується з позицією Мінфіну і зазначає, що введення до штатного розпису підприємства посади головного бухгалтера можливе у разі створення відповідного структурного підрозділу.

Таким чином, посада головного бухгалтера передбачає наявність підлеглих працівників.

Що буде, якщо підприємство зазначить у штатному розписі і у трудовій книжці посаду "головний бухгалтер" без створення відповідного підрозділу? 

Окремої відповідальності за це законодавством не встановлено. Тож, найбільше, що загрожуватиме роботодавцю, це штраф за інші порушення законодавства з праці (одна мінімальна зарплата на момент виявлення "порушення" за ст. 265 КЗпП). 

Працівнику може бути гірше. Адже запис про посаду, яку він займає за основним місцем роботи вноситься до трудової книжки за бажанням працівника та до реєстру ПФУ. Тому неправильно зазначена посада може зашкодити при оформленні пенсії. 

Створити підрозділ з однієї особи - теж не вихід. Адже Мінсоцполітики та Мінфін наполягають на наявності підлеглих головному бухгалтеру працівників.

Тож, роботодавцю доведеться або створювати підрозділ (наприклад, відділ бухгалтерії) на чолі з головним бухгалтером, або змінити посаду головного бухгалтера на просто бухгалтера (але єдиного).  На жаль, зробити це доведеться "заднім числом". А отже, доведеться виправляти і штатний розпис, і наказ про прийняття  на роботу головного бухгалтера, і запис у його трудовій книжці. Звісно, якщо він на підприємстві єдиний.   

Існує і ще одна думка автора, який критикує позицію Мінфіну та Мінсоцполітики, про це ми писали тут. Брати її до уваги, чи ні вирішувати має сам роботодавець, але майте на увазі, що таку позицію прийдеться відстоювати при перевірці.

Доступ до повного тексту цієї консультації можливий лише для передплатників електронного або паперового «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, перейшовши за посиланням;  вартість мінімального пакету «Мій асистент» становить лише 64 грн на місяць.

Дякуємо за розуміння.

Автор:
Щербина Світлана
Джерело
«Дебет-Кредит»
Рубрика:
Облік та звітність / Звітність
Теги:
Звітність , Первинні документи

30 днiв передплати безкоштовно!

Коментарі: 11

Новини по темі

Консультації по темі