Відповідно до ст. 50 ПКУ у разі, якщо у майбутніх податкових періодах (з урахуванням строків давності, визначених ст. 102 ПКУ) платник податків самостійно (у тому числі за результатами електронної перевірки) виявляє помилки, що містяться у раніше поданій ним податковій декларації, він зобов’язаний:
- або надіслати уточнюючий розрахунок до такої податкової декларації за формою чинного на час подання уточнюючого розрахунку;
- або зазначити відповідні уточнені показники у складі податкової декларації за будь-який наступний податковий період, протягом якого такі помилки були самостійно (у тому числі за результатами електронної перевірки) виявлені.
Нормами ПКУ не передбачено виключень щодо визначення терміну позовної давності при складанні уточнюючих розрахунків, залежно від обставин, за яких вони складаються.
Оскільки строк давності по звіту №1-ОА за вересень 2016 року вже сплив, то внести виправлення у нього вже не має можливості.
При цьому, наказом Мінфіну №49 встановлено, що обсяг залишку відповідної продукції на початок звітного місяця у сумі з обсягами придбаної продукції повинні співпадати з сумою обсягів реалізованої продукції та залишку на кінець звітного місяця.
Тобто, просто так виправити суму залишків на кінець або на початок поточного періоду також не можна – це суперечить Наказу №49.
В той же час, термін у 1095 днів для внесення виправлень не поширюється на виправлення у бухгалтерському обліку.
За п. 4, 5 П(С)БО 6, виправлення помилок здійснюється в такому порядку:
- виправлення помилок, допущених при складанні фінзвітів у попередніх роках, здійснюється шляхом коригування сальдо нерозподіленого прибутку на початок звітного року, якщо такі помилки впливають на величину нерозподіленого прибутку (непокритого збитку);
- виправлення помилок, які відносяться до попередніх періодів, вимагає повторного відображення відповідної порівняльної інформації у фінзвітності.
В Інструкції №291 зазначено, що виправлення помилок за минулий рік, які виявлені в поточному році відповідно до П(С)БО 6 відображається кореспонденцією рахунку 44 «Нерозподілені прибутки (непокриті збитки)» з рахунками бухобліку відповідних об'єктів класів 1 - 6.
Тобто, якщо у Звіті №1-ОА було зазначено правильні показники, а бухгалтерському обліку помилкові, то платник податку може внести виправлення у показники будь-якого минулого року склавши відповідну бухгалтерську довідку поточною датою. А от у разі якщо помилка була допущенна у звіті "1-ОА, то вона виправленню не підлягає через сплив терміну позовної давності. В такому випадку платник податку може хіба що звернутись до контролюючого органу для вирішення питання виправлення помилкового значення залишків в індивідуальному порядку.
Увага!
Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook
Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!
Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.
Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 116 грн/міс
Передплатити