Головна Усі консультації Облік та звітність Звітність

Як визначити розмір підприємства для фінзвітності?

ТОВ за наслідками 2017 і 2018 року належало до мікропідпримств, а за 2019 р. – до малих. За ці роки подавалася спрощена фінзвітність. Якщо за наслідками 2020 року ТОВ буде малим підприємством, який фінзвіт воно має подавати? Чи нараховувати забезпечення оплати відпусток?

Щодо фінзвітності

Особливості визначення розміру підприємств (категорії мікропідприємств, малих, середніх і великих підприємств) для цілей Закону про бухоблік наведені в ч. 2 ст. 2 цього Закону. Там же сказано, що якщо підприємство однієї з наведених категорій за показниками річної фінансової звітності протягом двох років поспіль не відповідає наведеним критеріям, воно відноситься до відповідної категорії підприємств.

Наприклад, в 2017 і 2018 році підприємство відповідає критерію мікропідприємства і подає спрощену фінзвітність (баланс форми №1-мс і звіт про фінрезультати форми №2-мс), в 2019 р. – до малого. 

Це означає, що у 2020 році воно має також подавати спрощену фінзвітність. І тільки, якщо у 2020 році підприємство також відповідатиме показникам малого, воно звітуватиметься як мале підприємство, подаючи фінзвітність у складі балансу форми №1-м і звіту про фінрезультати форми №2-м вже починаючи з 2021 року. Якщо ж за наслідками 2020 року підприємство не відповідатиме показникам малого, а буде мікропідприємством, то за 2021 рік воно продовжуватиме подавати спрощену фінзвітність.

 

Щодо забезпечень на оплату відпусток

Відповідно до п. 2, п. 7 розд. І НП(С)БО 25 «Спрощена фінансова звітність» мікропідприємства можуть не створювати забезпечення наступних витрат і платежів (в тому числі на виплату наступних відпусток працівникам). 

Таким чином, якщо з початку 2021 року ТОВ вже належатиме до категорії малих підприємств і подаватиме фінзвітність малого підприємства (див. вище), воно буде створювати забезпечення в тому числі на виплату відпусток працівникам. Якщо до цього моменту відповідно до власної облікової політики ТОВ не нараховувало забезпечення, воно має внести зміни до облікової політики і почати нараховувати забезпечення.

Таке забезпечення нараховується відповідно до методики, наведеної в П(С)БО 11 «Зобов’язання» і П(С)БО 26 «Виплати працівникам».

Відповідно до п. 13 П(С)БО 11 «Зобов’язання» сума забезпечення на виплату відпусток визначається щомісяця як добуток фактично нарахованої заробітної плати працівникам і відсотка, обчисленого як відношення річної планової суми на оплату відпусток до загального планового фонду оплати праці з урахуванням відповідної суми відрахувань на загальнообов'язкове державне соціальне страхування: Дт 23, 91, 92, 93, 94 Кт 471.

Поряд з цим нарахування відпусток відображають бухгалтерським записом: Дт 471 Кт 651 (в частині ЄСВ на суму відпустки), 661 (в частині суми відпустки).

А що робити з сумами невикористаних відпусток, які будуть станом на початок 2021 року?

На початок року потрібно провести інвентаризацію забезпечення на оплату відпусток, згідно з Положенням №879.

Відповідно до п. 8.2 розд. ІІІ Положення №879 залишок забезпечення на виплату відпусток, у тому числі відрахування на ЄСВ з цих сум, станом на кінець звітного року визначається за розрахунком, який базується на кількості днів невикористаної працівниками підприємства щорічної відпустки та середньоденній оплаті праці працівників. причому середньоденна оплата праці визначається відповідно до Порядку №100.

Таким чином, після проведення інвентаризації станом на початок 2021 року потрібно зробити донарахування забезпечення, розрахованого з огляду на кількість днів невикористаної відпустки: Дт 23, 91, 92, 93, 94 Кт 471.

Доступ до повного тексту цієї консультації можливий лише для передплатників електронного або паперового «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, перейшовши за посиланням;  вартість мінімального пакету «Мій асистент» становить лише 43 грн на місяць.

Дякуємо за розуміння.

Автор:
Олександр Золотухін
Джерело
«Дебет-Кредит»
Рубрика:
Облік та звітність / Звітність
Теги:
Відпустки , Фінансова звітність

30 днiв передплати безкоштовно!

Коментарі: 5

Новини по темі

Консультації по темі