Наслідки самостійного виправлення або невиправлення помилки
Сам по собі факт завищення збитків у декларації з податку на прибуток до негативних наслідків не призводить, тому що у підприємства не виникає сума податку до сплати, і відповідно, немає її заниження.
Нагадаємо, що штраф в розмірі 3% або 5% передбачений у разі самостійного виправлення помилки у податковій декларації, яка призвела до заниження податкового зобов’язання і відповідно, до недоплати податку в бюджет – див. п. 50.1 ПКУ.
Завищення збитків у декларації за 2018 рік не призвело до заниження податкового зобов’язання у 2018 році. Тож виправлення цієї декларації не призведе до нарахування штрафу 3 % або 5%.
Далі, за результатами 2019 року підприємство теж отримало збиток. Якщо підприємство не буде виправляти декларацію за 2018 рік, а перенесе завищену суму збитків до декларації за 2019 рік (через рядок 3.2.4 додатку РІ), то в цьому разі теж не станеться заниження податкового зобов’язання. Але підприємство буде мати вже дві помилкові декларації – за 2018 та за 2019 рік.
Проблеми можуть виникнути у тому звітному періоді, коли підприємство отримає прибуток і захоче зменшити його на суму торішніх збитків. І от тут потрібно буде, щоб сума збитків була правильною.
Як варіант, до «прибуткової» декларації можна буде перенести правильну суму збитків, а не ту, що буде зазначена у рядку 04 минулорічної декларації. Але невідомо, як до цього поставляться податківці – чи не будуть вони заперечувати право підприємства на зменшення оподатковуваного прибутку на тій підставі, що перенесена сума збитків не відповідає сумі, що задекларована у минулих роках?
Тому підприємство має прийняти рішення про доцільність виправлення декларації за 2018 рік – зараз або у тому році, коли буде отримано прибуток. При цьому слід пам’ятати, що у разі подання платником податку уточнюючого розрахунку до податкової декларації контролюючий орган має право визначити суму податкових зобов'язань за такою податковою декларацією протягом 1095 днів з дня подання уточнюючого розрахунку – п. 102.1 ПКУ.
Наслідки виявлення помилки контролюючим органом
Якщо платник податку на прибуток самостійно не виправить цю помилку до початку податкової перевірки, і контролери самі виявлять заниження податкового зобов’язання, то настануть наслідки, передбачені п. 123.1 ПКУ: у разі якщо контролюючий орган самостійно визначає суму податкового зобов'язання на підставах, визначених підпунктами 54.3.1, 54.3.2, 54.3.4, 54.3.5, 54.3.6 ПКУ, тягне за собою накладення на платника податків штрафу в розмірі 25 відсотків суми визначеного податкового зобов'язання. При повторному протягом 1095 днів визначенні контролюючим органом суми податкового зобов'язання з цього податку, тягне за собою накладення на платника податків штрафу у розмірі 50 відсотків суми нарахованого податкового зобов'язання.
Наприклад, якщо у 2020 році буде отримано прибуток в сумі 2500 тис. грн, а минулорічні збитки становлять 1800 тис грн (з яких 500 тис грн – сума завищення збитків), то підприємство може помилитися у визначенні податку до сплати:
Оподатковуваний прибуток за 2020 рік: 2500 – 1800 = 700 тис грн, сума податку – 700 тис грн * 18% = 126 тис грн.
Якби не було завищення збитків, то результати 2020 року будуть такими: оподатковуваний прибуток: 2500 – 1300 = 1200 тис грн, сума податку 1200 * 18% = 216 тис грн.
Виникає недоплата податку на прибуток: 216 – 126 = 90 тис. грн.
Якщо це виявлять податківці при перевірці, вони можуть нарахувати штраф в сумі 90 * 25% = 22,5 тис. грн.
Ці наслідки можуть настати лише в тому разі, якщо платник податку використає завищену суму збитків для зменшення позитивного фінрезультату з метою оподаткування у тому році, в якому воно виникне, і тим самим занизить суму податку до сплати. Штраф нараховуватиметься на суму заниження податку.
Висновки:
- Поки підприємство є збитковим, факт завищення суми збитків у 2018 році не призводить до негативних наслідків.
- У тому році, коли підприємство отримає прибуток, йому доведеться розв'язувати проблему завищеної суми збитків минулих періодів. Для розв'язання проблеми пропонуємо такі рішення:
- Не виправляти збиткові декларації за 2018 рік та за наступні роки, та не включати збитки минулих років з метою зменшення фінрезультату у «прибутковому» році.
- Не виправляти збиткові декларації за 2018 рік та за наступні роки, а у «прибутковому» році з метою зменшення фінрезультату використати правильну суму збитків;
- Виправити збиткову декларацію за 2018 рік до подання декларації за 2019 рік, і позбутися можливих проблем в майбутньому.
Увага!
Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook
Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!
Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.
Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 116 грн/міс
Передплатити