За редакцією Закону про бухоблік, яка діяла з 01.01.2018 р. до 16.11.2018 р., підприємства, які здійснюють діяльність з видобутку корисних копалин загальнодержавного значення, мали б вести бухоблік та складати фінзвітність за МСФЗ вже з 01.01.2018 р. Під це формулювання мимоволі підпали й всі СГ, які видобувають воду зі свердловин та колодязів (навіть фермерські господарства та платники єдиного податку), адже підземні води – це корисні копалини загальнодержавного значення відповідно до постанови Кабміну №827. Про це ми писали раніше у ДК №51-52/2017.
Очевидно, що законодавці мали на увазі дещо інше, ніж перехід на МСФЗ всіх користувачів водяних свердловин та колодязів від малих до великих. 18 вересня 2018 р. було прийнято Закон №2545, який визначає правові засади регулювання та організації збирання, розкриття та поширення інформації з метою забезпечення прозорості та запобігання корупції у видобувних галузях в Україні. У Законі про бухоблік слова «підприємства, які здійснюють діяльність з видобутку корисних копалин загальнодержавного значення» в усіх відмінках і числах замінили словами «суб’єкти господарювання, які здійснюють діяльність у видобувних галузях» у відповідному відмінку і числі. Зміни набрали чинності 16.11.2018 р. Тепер відповідно до ч. 2 ст. 12-1 Закону про бухоблік, фінзвітність та консолідовану фінзвітність за МСФЗ, починаючи із 2018 року в обов’язковому порядку мають складати, зокрема, підприємства, які здійснюють діяльність у видобувних галузях.
Відповідно до абз. 17 ст. 1 Закону про бухоблік підприємства, які здійснюють діяльність з видобутку корисних копалин загальнодержавного значення, - це підприємства, які здійснюють таку діяльність:
- з геологічного вивчення, у тому числі дослідно-промислової розробки, родовищ корисних копалин загальнодержавного значення;
- та/або видобування корисних копалин загальнодержавного значення;
- та/або виконання робіт (здійснення діяльності), передбачених угодою про розподіл продукції щодо корисних копалин загальнодержавного значення;
- та/або транспортування трубопроводами (у тому числі з метою транзиту) вуглеводнів та хімічних продуктів (ст. 1 Закону №2545).
Отже, прості користувачі водяних свердловин та колодязів можуть більше не перейматися міжнародними стандартами – це залишилося для «дорослих» видобувачів корисних копалин.