• Посилання скопійовано

Фінзвітність подається за П(С)БО, а не за МСФЗ: які наслідки?

Підприємство веде облік та складає фінзвітність за П(С)БО. Згідно з Законом про бухоблік підприємство зобов'язане застосовувати МСФЗ. Які наслідки будуть для такого підприємства, якщо облік ведеться та складається фінзвітність за П(С)БО, а не за МСФЗ?

У ч. 2 ст. 12-1 Закону про бухоблік визначено підприємства, які повинні вести облік та складати фінзвітність за МСФЗ:

  • підприємства, що становлять суспільний інтерес;
  • публічні акціонерні товариства;
  • підприємства, які здійснюють діяльність з видобутку корисних копалин загальнодержавного значення;
  • підприємства, які провадять господарську діяльність за видами, перелік яких визначається КМУ.

Які будуть наслідки ситуації, якщо відповідно до ч. 2 ст. 12-1 Закону про бухоблік підприємство зобов’язане вести облік та складати звітність за МСФЗ, а фактично воно веде облік та складає звітність за П(С)БО?  Власне за неведення бухобліку за МСФЗ  відповідальності не встановлено. Але наслідки можуть бути з точки зору оподаткування прибутку.

Відповідно до пп. 134.1.1 ПКУ об’єктом оподаткування податком на прибуток є прибуток із джерелом походження з України та за її межами, який визначається шляхом коригування (збільшення або зменшення) фінансового результату до оподаткування (прибутку або збитку), визначеного у фінансовій звітності підприємства відповідно до національних П(С)БО або МСФЗ, на різниці, які виникають відповідно до положень ПКУ.

Згідно з пп. 20.1.44 ПКУ контролюючі органи мають право проводити перевірку правильності та повноти визначення фінансового результату до оподаткування згідно з бухгалтерським обліком відповідно до НП(С)БО або МСФЗ. І ось на підставі цієї норми вони можуть говорити, що фінрезультат з метою оподаткування визначений неправильно, оскільки фактично ведеться облік за П(С)БО, а підприємство повинно його вести за МСФЗ.

Зокрема, якщо за правилами МСФЗ фінрезультат виявиться вищим, ніж за правилами П(С)БО, то може виникати питання про заниження фінрезультату та суми податку на прибуток до сплати.

Поки що роз’яснень ДФСУ щодо цього немає, а отже, пропонуємо звернутися до податківців за наданням індивідуальної податкової консультації відповідно до ст. 52 ПКУ.

Якщо ж підприємство не підпадає під дію ч. 2 ст. 12-1 Закону про бухоблік, воно може вільно обирати стандарти, за якими воно бажає вести облік та складати фінзвітність, як зазначено у ч. 3 ст. 12-1 Закону про бухоблік. Цей вибір слід закріпити в наказі про облікову політику або в окремому наказі керівника підприємства. Оскільки в  цьому випадку підприємство не порушує норми Закону про бухоблік, то й питань щодо правильності визначення фінрезультату не виникатиме.

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 116 грн/міс

Передплатити

Автор: Єгорова Юлія

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Облік та звітність/Звітність

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Звітність»