Головна Усі консультації Облік та звітність Облік окремих операцій

Підтверджуючі документи про отримання та використання цих коштів від організацій – отримувачів не потрібні

Первинна профспілка надавала безповоротні фінансові допомоги неблагодійним організаціям. Чи потрібні профспілці підтверджуючі документи про отримання та використання цих коштів від організацій, яким надавалася безповоротна фінансова допомога. Якщо так, то які саме?

Вимоги ПКУ до неприбуткових організацій викладені у п. 133.4 ПКУ.

Зокрема, відповідно до пп. 133.4.1 ПКУ установчі документи неприбуткової організації (або установчі документи організації вищого рівня, на підставі яких діє неприбуткова організація відповідно до закону) повинні містити заборону розподілу отриманих доходів (прибутків) або їх частини серед засновників (учасників), членів такої організації, працівників (крім оплати їхньої праці, нарахування єдиного соціального внеску), членів органів управління та інших пов’язаних з ними осіб. Для цілей цього критерію не вважається розподілом отриманих доходів (прибутків) фінансування видатків, визначених пп. 133.4.2 ПКУ.

У пп. 133.4.2 ПКУ зазначено, що доходи (прибутки) неприбуткової організації використовуються виключно для фінансування видатків на утримання такої неприбуткової організації, реалізації мети (цілей, завдань) та напрямів діяльності, визначених її установчими документами.

За умовами запитання, в установчих документах профспілкової організації визначено, що вона може надавати:

а) поворотну та безповоротну фіндопомогу організаціям профспілки, громадським організаціям, об’єднанням, закладам освіти, культури, охорони здоров’я, науки, підвідомчим суб’єктам, соціальним та іншим спорідненим за інтересами закладам;

б) цільову та нецільову благодійну допомогу, благодійні внески. 

Отже, умови надання коштів мають відповідати цим цілям. 

Щоб визначити, чи відповідає надання безповоротної фіндопомоги умові "а", слід мати документальне підтвердження статусу отримувача такої фіндопомоги – більш докладно див. нижче.

Щоб пересвідчитися в тому, що надані кошті є благодійною допомогою чи благодійними внесками (умова "б"), слід звернутися до Закону  від 05.07.2012 р. № 5073-VI "Про благодійну діяльність та благодійні організації". Ним визначено загальні засади благодійної діяльності в Україні. 

Зокрема, у ст. 1 Закону № 5073 надано визначення отримувача благодійної допомоги – бенефіціара. Отже, бенефіціар – це набувач благодійної допомоги (фізособа, неприбуткова організація або територіальна громада), що одержує допомогу від одного чи кількох благодійників для досягнення цілей, визначених Законом № 5073. 

Бенефіціарами благодійних організацій можуть бути також будь-які юрособи, що одержують допомогу для досягнення цілей, визначених Законом № 5073. Оскільки профспілка не є благодійною організацією, для неї ця норма щодо отримувачів – будь-яких юросіб не працює, тож слід орієнтуватися лише на попередню норму щодо набувачів допомоги - фізосіб, неприбуткових організацій або територіальних громад, при цьому благодійна допомога має надаватися на цілі, визначені Законом № 5073. Іншими словами, профспілка може надавати благодійну допомогу лише фізособам, неприбутковим організаціям або територіальним громадам, і лише на цілі, визначені Законом № 5073.

Для документального оформлення операцій з надання фінансової або благодійної допомоги профспілковій організації, зокрема, але не виключно, потрібно мати такі документи: 

  • лист-клопотання одержувача про надання благодійної допомоги з переліком конкретних товарів, у разі необхідності грошової допомоги — із зазначенням банківських реквізитів. У клопотанні слід зазначати цілі допомоги – якщо допомога цільова;
  • копію рішення контролюючого органу про внесення організації-одержувача до Реєстру неприбуткових організацій (якщо допомога надається неприбутковій організації);
  • копії документів, що підтверджують реєстрацію одержувача допомоги як благодійної організації, якщо він таким є; 
  • копії документів, що підтверджують статус отримувача фіндопомоги або благодійної допомоги, який відповідає умові А. Це можуть бути реєстраційні та установчі документи отримувача фіндопомоги, з яких видно їхній статус та напрям діяльності;
  • договір про надання благодійної допомоги. У ньому має бути визначено суму коштів або обсяг товарів, що передаватимуться, та/або робіт (послуг), що виконуватимуться, порядок перерахування коштів, передання таких товарів (виконання робіт), строки та інші важливі умови; 
  • відповідні первинні документи, які свідчать про перерахування грошових коштів (платіжні доручення), передачу матеріальних і нематеріальних активів (видаткові накладні, акти приймання-передачі), надання послуг (акт про надання послуг) тощо; 
  • у разі якщо для виконання робіт (надання послуг) залучається стороння організація-виконавець, то слід оформити тристоронній акт виконаних робіт (наданих послуг), зазначивши в ньому, що роботи (послуги) оплачуються однією стороною (профспілкою), а їх отримувачем (замовником) є інша сторона (наприклад, школа, лікарня тощо).

Підтверджуючі документи про отримання та подальше використання цих коштів від організацій – отримувачів не потрібні. Зокрема, таку думку має ДПІ в Оболонському районі ГУ ДФС у м. Києві – див. відповідь на питання "Як документально оформити операції з надання благодійної допомоги?",  у якій подібні документи не згадуються. 

Доступ до повного тексту цієї консультації можливий лише для передплатників електронного або паперового «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, перейшовши за посиланням;  вартість мінімального пакету «Мій асистент» становить лише 36 грн на місяць.

Дякуємо за розуміння.

Автор:
Єгорова Юлія
Джерело
«Дебет-Кредит»
Рубрика:
Облік та звітність / Облік окремих операцій
Теги:
Фінансова допомога

Коментарі: 0

Новини по темі

Консультації по темі