Головна Усі консультації Облік та звітність Облік окремих операцій

Повернення коштів клієнту від турагента: як оформити?

Турист оплатив турпакет через відділення банку, але тур відмінили, після чого турист забронював інші авіаквитки. Чи можна зробити повернення коштів туристу за мінусом вартості квитків? Як це оформити та провести в бухобліку?

Відповідно до ст. 651 ЦКУ  зміна або розірвання договору допускається лише за згодою сторін, якщо інше не встановлено договором або законом. В даному випадку відбулося розірвання договору за згодою сторін. Згідно зі ст. 653 ЦКУ у разі розірвання договору зобов'язання сторін припиняються, отже, турагент повинен повернути клієнту грошові кошти, отримані від нього раніше за договором надання туристичних послуг.

Ст. 654 ЦКУ визначено, що зміна або розірвання договору вчиняється в такій самій формі, що й договір, що змінюється або розривається, якщо інше не встановлено договором або законом чи не випливає із звичаїв ділового обороту. Тобто до договору слід скласти додаткову угоду, в якій прописати порядок розірвання договору та повернення коштів. Також в цій угоді вказуються реквізити банківського рахунка клієнта, на який слід повернути кошти. 

Є ще момент, на який слід звернути увагу клієнту. У випадку, коли клієнт зареєстрований як суб'єкт господарювання – ФОП та має відкриті рахунки для ведення підприємницької діяльності, він не може давати їх реквізити турагенту для повернення коштів. Ці рахунки використовуються лише для підприємницької діяльності ФОП та можуть бути перевірені податківцями. Номери «підприємницьких» рахунків починаються з цифр 2600 (поточні рахунки) або 2605 (карткові рахунки). На них повертати кошти не можна! Повернення коштів слід здійснювати на рахунок клієнта – фізособи, номер якого починається з цифр 2620 (поточний рахунок) або 2625 (картковий рахунок).

Повинні бути в наявності документи, що підтверджують цю ситуацію – сам договір про надання туристичних послуг, згідно з яким було отримано оплату, додаткова угода про його розірвання, бажано мати і підтверджуючі документи від туроператора про відміну цієї поїздки.

На нашу думку, додаткова угода про розірвання договору, у якій вказано реквізити клієнта для отримання коштів, цілком замінює собою заяву від клієнта про повернення коштів. Звісно, додатково можна оформити і цю заяву. За таких умов виникнення питань з боку контролюючих органів малоймовірне.

Повертати кошти можна в будь-якій сумі – або всю суму одразу, або частинами. Під час повернення коштів у призначенні платежу важливо написати, що це повернення коштів у зв'язку з розірванням договору, вказати його номер та дату.

У бухобліку турагента ці операції обліковуються таким чином (суми умовні):

1) Отримання коштів від клієнта – 200000 грн:

  • Дт 311 "Поточні рахунки в національній валюті";
  • Кт 681 "Розрахунки за авансами одержаними";

2) Повернення коштів за мінусом вартості авіабілетів – 175000 грн:

  • Дт 681 "Розрахунки за авансами одержаними";
  • Кт 311 "Поточні рахунки в національній валюті".

Різниця в сумі 25000 грн, що залишається на субрахунку 681, потім зараховується в рахунок наступних туристичних послуг у звичайному порядку.

Доступ до повного тексту цієї консультації можливий лише для передплатників електронного або паперового «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, перейшовши за посиланням;  вартість мінімального пакету «Мій асистент» становить лише 36 грн на місяць.

Дякуємо за розуміння.

Автор:
Єгорова Юлія
Джерело
«Дебет-Кредит»
Рубрика:
Облік та звітність / Облік окремих операцій
Теги:
Туристичні послуги , Облік

Коментарі: 0

Новини по темі

Консультації по темі