• Посилання скопійовано

Податкові аспекти передачі благодійного майна від ГО соціальним та медичним закладам

Громадська організація, неприбуткова, неплатник ПДВ, отримала бензиновий генератор як благодійну допомогу від донора, який надав дозвіл на його передачу соціальним або медичним закладам через неможливість використання в офісному приміщенні. Чи виникають у громадської організації податкові зобов'язання при передачі такого обладнання? Чи виникають податкові зобов'язання у медичних та соціальних закладів при отриманні такого обладнання?

З точки зору оподаткування ПДВ

Як зазначено в умовах, ГО не є платником ПДВ, тому передача генератора не оподатковується ПДВ.

Але ГО, хоч і є неприбутковою організацією, не звільнена від обов’язку зареєструватися ПДВ, якщо нею будуть виконані умови для обов’язкової реєстрації платником ПДВ, наведені в пп. 181.1 ПКУ: загальна сума від здійснення операцій з постачання товарів/послуг, що підлягають оподаткуванню ПДВ, нарахована (сплачена) такій особі протягом останніх 12 календарних місяців, сукупно перевищує 1 000 000 гривень (без урахування ПДВ).

Операції з безоплатної передачі майна також є оподатковуваними ПДВ. Тому якщо загальна вартість таких операцій з безоплатної передачі майна перевищить 1 000 000 грн. протягом 12 календарних місяців сукупно, ГО буде зобов’язана зареєструватися платником ПДВ.

Причому для визначення вартості переданого майна слід враховувати правила визначення бази оподаткування ПДВ, наведені в ст. 188 ПКУ.

Наприклад, якщо це генератор, який не використовувався в діяльності ГО, то з точки зору оподаткування це товар. База оподаткування для переданого товару визначається в розмірі договірної вартості, але не нижче ціни придбання.

При безоплатній передачі договірна вартість складає 0 грн. А ціна придбання по суті складає також 0 грн., адже ГО не придбавала генератор, а отримала його безоплатно. Таким чином, за таких умов вартість переданого майна складає 0 грн. Тобто, господарська операція передачі генератора не впливає на визначення загальної вартості, за якою визначається необхідність обов’язкової реєстрації платником ПДВ.

Хоча що саме мається на увазі під ціною придбання, в ПКУ не уточнюється. Можливо, податкова служба вважатиме такою вартістю вартість, за якою генератор поставили на баланс (справедлива, тобто, ринкова вартість). Тож варто мати таку можливість на увазі і на всяк випадок проаналізувати податкові наслідки (можливість реєстрації платником ПДВ), якщо балансову вартість генератора додати до вартості, за якою визначається необхідність обов’язкової реєстрації платником ПДВ.

Але навіть якщо внаслідок безоплатної передачі генератора у ГО виникнуть підстави для обов’язкової реєстрації платником ПДВ, зареєструватися таким платником потрібно буде з наступного місяця після місяця, в якому була безоплатна передача. Тобто, сама передача генератора не оподатковуватиметься ПДВ.

Безоплатне отримання генератора соціальними та медичними закладами не вплине на їх оподаткування ПДВ. Тобто, навіть якщо такі заклади є платниками ПДВ, безоплатне отримання генератора не є оподатковуваною операцією.

 

З точки зору податку на прибуток

За умовами запитання ГО є неприбутковою організацією, а тому має виконувати вимоги для неприбуткових організацій, встановлені пп. 133.4 ПКУ.

Відповідно до пп. 133.4.2 ПКУ доходи (прибутки) неприбуткової організації використовуються виключно для фінансування видатків на утримання такої неприбуткової організації, реалізації мети (цілей, завдань) та напрямів діяльності, визначених її установчими документами.

Наприклад, якщо установчими документами ГО встановлено надання, серед іншого, благодійної допомоги організаціям, пов’язаним з охорони здоров’я, то надати генератор як благодійну допомогу можна тільки організації охорони здоров’я.

Якщо надати допомогу організації іншого профілю, установчі документи ГО будуть порушені. Наслідки такого порушення наведені в пп. 133.4.3 ПКУ.

Якщо неприбуткова організація порушує встановлені вимоги, вона повинна виконати три ключові дії.

По-перше, за період від початку року (або від моменту отримання неприбуткового статусу) до місяця порушення організація має подати спеціальний звіт про використання доходів та сплатити податок на прибуток. Цей податок нараховується на суму операцій, які були проведені з порушенням цільового використання активів.

По-друге, організація втрачає статус неприбуткової - її виключають з Реєстру неприбуткових установ. Це відбувається з першого дня місяця, що настає після порушення.

По-третє, звітність змінюється поетапно:

  • до кінця поточного року організація подає квартальні декларації з податку на прибуток наростаючим підсумком;
  • з наступного року переходить на стандартну систему звітності як звичайний платник податку на прибуток.

Важливо розуміти, що це положення створює серйозні наслідки для організації - вона не просто втрачає пільговий статус, але й повинна сплатити податки за минулі операції та повністю змінити свій режим оподаткування на майбутнє.

Таким чином, слід проаналізувати установчі документи ГО і чітко з’ясувати, кому ГО має право надавати генератори як благодійну допомогу.

 

Інші податки

На сплату інших податків безоплатна передача генератора не впливає.

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 116 грн/міс

Передплатити

Автор: Олександр Золотухін

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Облік та звітність/Облік окремих операцій

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Облік окремих операцій»

  • Як розподілити загальновиробничі витрати при посіві різних культур на одному полі?
    На сільськогосподарському підприємстві одне поле використовується під різні культури протягом року: з січня по червень 2024 року - під озиму пшеницю 2024 року, а з жовтня по грудень 2024 року - під озимий ріпак урожаю 2025 року. Як правильно розподілити між цими посівами орендну плату за паї, яка нараховується один раз наприкінці року, загальновиробничу амортизацію, витрати на ремонт загальновиробничої техніки?
    18.12.202435
  • Податкові аспекти передачі благодійного майна від ГО соціальним та медичним закладам
    Громадська організація, неприбуткова, неплатник ПДВ, отримала бензиновий генератор як благодійну допомогу від донора, який надав дозвіл на його передачу соціальним або медичним закладам через неможливість використання в офісному приміщенні. Чи виникають у громадської організації податкові зобов'язання при передачі такого обладнання? Чи виникають податкові зобов'язання у медичних та соціальних закладів при отриманні такого обладнання?
    18.12.202414
  • Собівартість послуг із заправки картриджів
    Підприємство торгує товарами і надає послуги із заправки картриджів. На собівартість послуг заправки, на рахунок 23 списується зарплата інженера та матеріали, які в кінці місяця за актом списуються на 903 рахунок. Незавершеного виробництва немає. Калькуляції не складаються. Як правильно прописати дану ситуацію в наказі про облікову політику?
    17.12.202450
  • Нюанси обліку та оподаткування ремонту автомобіля після ДТП
    ТОВ придбало транспортний засіб за кредитні кошти. Транспортний засіб внесено в заставу даного кредиту. Автомобіль потрапив у ДТП у робочий час. Страхова компанія перерахувала страхове відшкодування на кредитний рахунок підприємства і на цю суму було погашено частину кредиту. Автомобіль буде ремонтуватись за власні кошти підприємства згодом власними силами або на СТО. Чи матиме право підприємство на податковий кредит в даному випадку? Якщо відшкодування отримано буде у 2024, а ремонту 2025 р. як відобразити дані операції в обліку?
    12.12.202439
  • Ліквідація та продаж ОЗ, отриманих за грантом
    Неприбуткова громадська організація отримала ОЗ в рамках грантової угоди, які після її завершення залишаються на балансі організації згідно з умовами договору з донором. Чи має право громадська організація ліквідувати ОЗ, як ті, що повністю замортизовані, так і ті, що ще амортизуються? Чи може громадська організація передати такі ОЗ фізичним або юридичним особам? Які податкові наслідки виникнуть для громадської організації при ліквідації або передачі цих ОЗ?
    10.12.202440