Благодійна діяльність - добровільна особиста та/або майнова допомога для досягнення визначених цілей ЗУ №5073-VI, що не передбачає одержання благодійником прибутку, а також сплати будь-якої винагороди або компенсації благодійнику від імені або за дорученням бенефіціара.
Відповідно до умов співфінансування підприємство є благодійником для неприбуткової організації, надана допомога є цільовим фінансуванням. Саме так було вказано в первинних документах при наданні фінансування. Зазвичай таким договором передбачено, що отримувач має відзвітувати щодо наданих коштів, у вигляді звіту чи письмових пояснень щодо виконання. Також умовами договору визначено і відповідальність за ненадання звіту.
Для надавача – юридичної особи надання благодійної допомоги цільової чи нецільової в будь-якому разі є витратами.
Документальне оформлення. Відображення в обліку кожної господарської операції проводиться на основі первинних документи, які фіксують факти здійснення господарських операцій (ст. 9 Закону про бухоблік).
Первинні документи повинні бути складені під час здійснення господарської операції, а якщо це неможливо — безпосередньо після її закінчення.
При наданні благодійної допомоги благодійним організаціям треба мати лист-прохання від такої організації, договір про співфінансування щодо надання їй допомоги, наказ керівника підприємства, платіжну інструкцію на перерахування коштів організації. Якщо цільове фінансування передбачає звіт про використання коштів чи письмові пояснення, це вже більш важливо для неприбуткової організації.
Бухгалтерський облік. У бухгалтерському обліку виплати благодійної допомоги призводять до зменшення активів, а отже, відповідно до п. 5 П(С)БО 16 відображаються у складі витрат. Згідно з п. 7 П(С)БО 16 витрати у вигляді перерахованої благодійної допомоги визнаються витратами періоду, в якому вони були понесені. Оскільки ці витрати можуть бути запланованими та можуть непрямо впливати на операційну діяльність підприємства (поширення інформації про підприємство на виставці, покращення його іміджу, ведення благодійної діяльності тощо), то це будуть інші операційні витрати.
Дт 377 Кт 311 – оплата на адресу благодійної організації:
Дт 949 Кт 377 – списання суми, виплаченої благодійній організації.
Податок на прибуток. Якщо платник податку на прибуток застосовує різниці відповідно до розділу ІІІ ПКУ, то отримувач коштів має підтвердити статус неприбутковості (Порядок №440).
Відповідно до пп. 140.5.9 ПКУ фінансовий результат до оподаткування збільшується на суму коштів або вартості товарів, виконаних робіт, наданих послуг, безоплатно перерахованих (переданих) протягом звітного (податкового) року неприбутковим організаціям, внесеним до Реєстру неприбуткових установ та організацій на дату такого перерахування коштів, передачі товарів, робіт, послуг, у розмірі, що перевищує 4 відсотки оподатковуваного прибутку попереднього звітного року. На цьому неодноразово наголошувала у своїх консультаціях ДПС.
Наприклад, якщо сума оподатковуваного прибутку 2023 року (рядок 04 декларації за 2023 рік) становила 500000 грн, а сума платежу неприбутковій організації становить 35000 грн, то слід збільшити фінрезультат на 15000 грн:
1) 500000 грн * 4% = 20000 грн;
2) 35000 грн – 20000 грн = 15000 грн.
Це збільшення фінрезультату на 15000 грн відображається тільки в декларації з прибутку – рядок 3.1.9 додатка РІ та включається у показник рядка 03 РІ декларації. В бухобліку це коригування не відображається.
Якщо благодійна організація не має підтвердження свого статусу, то надання такої благодійної допомоги може бути ідентифіковане для цілей оподаткування податком на прибуток як надання безповоротної фінансової допомоги та застосовано пп.140.5.10 ПКУ, і без дозволеного ліміту 4% прибутку.
ПДВ. При наданні благодійної допомоги у вигляді коштів у підприємства – благодійника не виникає податкових зобов’язань, оскільки, відповідно до п.196.1.4 ПКУ кошти не є об’єктом оподаткування.
Увага!
Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook
Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!
Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.
Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 116 грн/міс
Передплатити