• Посилання скопійовано

Бухгалтерський облік заміни ОЗ за гарантійним зобов’язанням

На підприємстві на станції згорів інвертор (основний засіб). Згідно з первісним договором постачання, постачальник в рамках гарантійного обслуговування має поставити новий інвертор. Як відобразити в бухгалтерському обліку?

На наш погляд, таку заміну слід відобразити, як обмін на подібні об’єкти.

Відповідно до п. 4 НП(С)БО 7, подібні (однорідні) об'єкти - об'єкти, які мають однакове функціональне призначення та однакову справедливу вартість. 

Відповідно до п. 12 НП(С)БО 7, первісна вартість об'єкта основних засобів, отриманого в обмін на подібний об'єкт, дорівнює залишковій вартості переданого об'єкта основних засобів. Якщо залишкова вартість переданого об'єкта перевищує його справедливу вартість, то первісною вартістю об'єкта основних засобів, отриманого в обмін на подібний об'єкт, є справедлива вартість переданого об'єкта з включенням різниці до витрат звітного періоду. 

Відповідно до п. 9 НП(С)БО 15, дохід не визнається, якщо здійснюється обмін продукцією (товарами, роботами, послугами та іншими активами), які є подібними за призначенням та мають однакову справедливу вартість. 

 

Приклад

 • Первісна вартість придбаного інвертора — 30 000 грн.
 • Нарахований знос — 1 000 грн.
 • Залишкова вартість на момент заміни — 29 000 грн.

Таким чином, вартість отриманого інвертора визначається в розмірі залишкової вартості переданого — 29 000 грн.

Якщо сторони є платниками ПДВ, то, на наш погляд, зазначену операцію доречно відобразити як постачання і придбання ОЗ. Тож ПДВ нараховується на залишкову вартість ОЗ, складається ПН і реєструється в ЄРПН. Хоча тут можуть бути й інші варіанти, залежно від особливостей кожної конкретної ситуації.

Детально на цьому питанні тут не зупиняємося.

Зміст господарської операції

Д-т

К-т

Сума, грн

Передача інвертора, який згорів:

-на суму зносу

 

131

 

10

 

1 000

-на залишкову вартість

377

10

29 000

Нараховано ПЗ з ПДВ

377

641

5 800

Отримання нового інвертора

10

377

29 000

Відображено ПК з ПДВ

641

377

5 800

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 99 грн/міс

Передплатити

Автор: Олександр Золотухін

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Облік та звітність/Облік окремих операцій

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Облік окремих операцій»

 • Як списати повернений за рекламацією нерезиденту товар, несправний з вини покупця?
  Підприємство імпортер продало покупцеві трансформатор, нарахувавши ПДВ. Товар оплачений. Але трансформатор зламався і покупець повернув його підприємству, а підприємство в режимі реекспорту (ПДВ 0%) передало нерезиденту для з’ясування причини несправності. З’ясувалося, що винним є покупець. Трансформатор ремонту не підлягає, тому повертатися не буде. Як підприємству списати цей трансформатор?
  08.06.202316
 • Як обліковувати нестачу товару при експорті?
  Підприємство планує експортувати олію. Право власності за договором переходитиме на складі покупця згідно з фактично вивантаженою олією за показниками зважування покупцем, за яку і буде оплата. Але завантажують в цистерни і зазначають в митній декларації більшу кількість, на яку складають і ПН. Різниця є осадом (фуз олійний). Осад потім вимивають під час підготовки цистерни для імпорту продукції. Як відобразити це в бухгалтерському та податковому обліках?
  08.06.202322
 • Облік та ПДВ у комітента при дропшипінгу
  Постачальник (комітент) і продавець (комісіонер) продають товар за умовами дропшипінгу. Продавець продає товар, отримуючи кошти від покупців і перераховуючи за мінусом своєї винагороди постачальнику. А постачальник доставляє товар безпосередньо покупцям, минаючи продавця. Які бухгалтерські проведення у постачальника (комітента) на послуги доставки? На кого комітенту складати ПН?
  06.06.202336
 • Облік та податкування при придбанні юрособою легкового авто у фізособи
  Юрособа планує придбати легкове авто у фізособи. Експертна оцінка є. Які особливості оподаткування та бухгалтерського обліку?
  05.06.2023131
 • Тимчасова споруда на орендованій землі: що в обліку?
  Господарство збудувало на орендованій землі тимчасовий піднавіс для техніки площею 300 м кв. з дозволу господаря. Як облікувати даний піднавіс? Чи потрібно землю під ним якось окремо відображати?
  05.06.202344