• Посилання скопійовано

Облік витрат неприбуткової організації, які здійснені для потреб біженців

Громадська (неприбуткова) організація організувала притулок для біженців, який зареєстровано в міській раді. Як в бухобліку відображати витрати на придбання для біженців печива, води, послуг прання?

Витрати неприбуткової організації відображаються у загальному порядку, як і іншими підприємствами, організаціями, відповідно до вимог НП(С)БО 16.

Витрати на утримання неприбуткової організації відображають на рахунку 92 «Адміністративні витрати», тому що це витрати, «спрямовані на обслуговування та управління підприємством» (див. п. 15 НП(С)БО 16).

Витрати на утримання – це зарплата з нарахуваннями бухгалтера, керівника, оренда офісу, комунальні платежі щодо такого офісу тощо.

Якщо неприбуткова організація поряд з цим несе витрати на здійснення своєї основної діяльності, то такі витрати здебільшого відображаються на субрахунку 949 «Інші витрати операційної діяльності», тому що згідно з описом рахунку 94, наведеному в Інструкції №291, на субрахунку 949 відображаються витрати,

які не знайшли відображення на інших субрахунках рахунку 94. А на рахунку 94 відображаються витрати операційної діяльності підприємства, крім витрат, які відображаються на рахунках 90, 91, 92, 93.

Вартість безоплатно розданого біженцям печива, води, замовлених і оплачених послуг прання не належить до витрат на утримання неприбуткової організації. Тому, на наш погляд, такі витрати слід списати на субрахунок 949, як витрати на здійснення основної діяльності неприбуткової організації.

Поряд з цим, якщо зазначені витрати здійснені за рахунок коштів цільового фінансування, неприбуткова організація має поряд з відображенням витрат визнати доходи від отриманого цільового фінансування, в розмірі таких витрат. Наприклад, якщо витрати складають 10 000 грн., то і доходи визнають в такій самій сумі: Дт 48, 69 Кт 718 – 10 000 грн.

В розглядуваній ситуації поставатиме також питання, чи потрібно з вартості наданої допомоги утримувати ПДФО, ВЗ.

Напевне, що організація робила неперсоніфіковані роздачі. Тому питання з утриманням ПДФО і ВЗ не виникатиме.

Якщо ж допомога надаватиметься персоніфіковано, може бути застосовано пільгу, передбачену пп. 165.1.54 і пп. 170.7.8 ПКУ. В пп. 165.1.54 ПКУ зазначено, кому може бути надана пільга (наприклад, фізичним особам, які мешкають (мешкали) на території населених пунктів, в яких проводяться (проводилися) бойові дії, та/або які вимушено покинули місце проживання у зв’язку з проведенням бойових дій у таких населених пунктах). А в пп. 170.7.8 ПКУ – в якій сумі і на які потреби. Детальніше про цю пільгу можна прочитати, приміром, тут.

Якщо неприбуткова організація персоніфіковано надає допомогу особам, які не зазначені в пп. 165.1.54 ПКУ (наприклад, які не мешкали на території населених пунктів, де проводяться чи проводилися бойові дії), можна застосувати іншу пільгу, наприклад, передбачену пп. 170.7.3 ПКУ. Детальніше про цю пільгу можна прочитати, приміром, тут.

Найкращі консультації – тепер у Telegram та Viber!

Читайте відповіді «Дебету-Кредиту» на найцікавіші та найактуальніші запитання у популярних месенджерах!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 122 грн/міс

Передплатити

Автор: Олександр Золотухін

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Облік та звітність/Облік окремих операцій

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Облік окремих операцій»

  • Безоплатна передача авто волонтерам: податки та облік
    Фізособа, яка також є ФОП, планує безоплатно передати у власність (подарувати) особистий вантажний автомобіль волонтерській організації з повним переоформленням. Які податкові наслідки виникають для фізособи-дарувальника? Чи потрібно відображати цю операцію у звітності ФОП, враховуючи, що автомобіль не є його підприємницьким активом? Які документи необхідно отримати від організації для підтвердження цільового характеру передачі?
    11.07.20256
  • Як вести облік облігації внутрішньої державної позики?
    Компанія придбала ОВДП (облігації внутрішньої державної позики) через свій обслуговуючий банк за ціною 1050 грн за 1 шт, в той час як номінал цих облігацій – 1000 грн. Як відобразити такі операції, а також отримання відсотків за ОВДП в бухобліку?
    11.07.20257
  • Облік гарантійного та реєстраційного внеску
    Підприємство взяло участь в аукціоні з оренди приміщення держвласності та стало переможцем. Для участі в аукціоні було сплачено реєстраційний та гарантійний внесок. Гарантійний внесок частково повернуто, на решту суми оформлено акт про надання послуг - винагорода оператору. Як відобразити такі операції в бухобліку?
    11.07.202512
  • Як вести облік води, добутої із власної свердловини?
    Підприємство має власну свердловину на воду, яку використовує для виробництва бетонних сумішей. Як обліковувати видобуту воду та її використання у виробництві? Зокрема, чи можна її обліковувати на 201 рахунку (разом з іншою сировиною), чи обов'язково використовувати 23 рахунок (допоміжне виробництво)? Якими внутрішніми документами краще оформити сам видобуток води та передачу її у виробництво?
    10.07.2025113
  • Розроблено програмний код: до якої групи НМА віднести?
    Стороння організація розробила підприємству програмний код вартістю 192 000 грн. До якої групи НМА віднести і які строки використання?
    09.07.202527