• Посилання скопійовано

Списання шин та палива проданого автомобіля

Підприємство продає автомобіль. Чи потрібно списати шини, які окремо обліковуються на субрунку 207? Чи додати вартість шин, колесних дисків, вантажних ременів та інше до основної вартості автомобіля? Що робити з залишком палива у паливному баку, яке обліковується на рахунку 203? Чи буде акциз при продажі?

Відображення в обліку списання складових проданого автомобіля

Підприємство продає автомобіль. Складовими автомобіля є в тому числі шини, колісні диски, ремені тощо. Покупець також купує автомобіль, який має містити в тому числі шини. І покупцю байдуже, яким чином шини та інші складові автомобіля обліковані у продавця.

Але для того, щоб уникнути суперечок між покупцем та продавцем, та із податківцями, варто прописати складові автомобіля в договорі купівлі-продажу.

В разі, якщо в договорі буде зазначено, що продається автомобіль із шинами (які обліковуються окремо), то це можна порівняти з комплектом товару.

Щодо комплекту дивимося відповідь податкової на питання в підкатегорії 101.16, ЗІР: «Яким чином в податковій накладній зазначати код товару згідно з УКТ ЗЕД при здійсненні операцій з постачання товарів в наборі (комплекті) та як в такому випадку заповнити графи 6 та 7 податкової накладної якщо ціну вказано за набор/комплект?».

Податкова відповідає, що операція з постачання набору товарів, який містить декілька видів однієї товарної позиції, та один (чи декілька) видів іншої товарної позиції, в ПН відображається одним рядком.

Проте найчастіше, продаючи автомобіль, підприємство не вказує в договорі, в первинних документах та в ПН всі складові автомобіля. Хоча вони продаються разом. І в такому випадку у продавця виникає питання, що робити із складовими, які обліковуються окремо, продані разом із автомобілем, але в документах не зазначені?

Оскільки шини та інші предмети можуть обліковуватися окремо від автомобіля, їх потрібно списати на витрати на підставі окремого документа, наприклад, акту на списання, який складає особа, у підзвіті якої обліковуються ці предмети. В акті слід написати, що зазначені предмети встановлені на проданий автомобіль, а тому передані покупцеві разом з автомобілем. На цій підставі вони підлягають списанню з балансу.

Оскільки ці предмети були продані разом із автомобілем, їх вартість потрапляє до собівартості реалізованого автомобіля. Тобто, на підставі складеного акту цю вартість списують на субрахунок 943 «Собівартість реалізованих виробничих запасів».

Все вищесказане стосується в тому числі пального, яке знаходиться у баку автомобіля на момент продажу. Підприємство не продає пальне окремо, тому не може бути мови про акцизний податок. Пальне включається до складу проданого автомобіля. Звісно, доречно про це також вказати в договорі. Детально про пальне при продажу автомобіля ми писали тут.

Втім, оскільки пальне є підакцизним товаром і його рух суворо контролюється податківцями, варто отримати з цього приводу індивідуальну податкову консультацію перш, ніж здійснювати такий продаж автомобіля із пальним. Або ж, щоб не наражатися на податкові спори, продавати автомобіль без пального.

 

Як нараховується ПДВ?

База оподаткування при продажу товарів, послуг визначається виходячи з їх договірної вартості (абз. 1 пп. 188.1 ПКУ).

При цьому база оподаткування не може бути нижче ціни придбання таких товарів/послуг, база оподаткування операцій з постачання самостійно виготовлених товарів/послуг не може бути нижче звичайних цін, а база оподаткування операцій з постачання необоротних активів не може бути нижче балансової (залишкової) вартості за даними бухгалтерського обліку, що склалася станом на початок звітного (податкового) періоду, протягом якого здійснюються такі операції (абз. 2 пп. 188.1 ПКУ).

На наш погляд, в контексті розглядуваної ситуації договірну вартість продажу автомобіля потрібно порівнювати із його залишковою вартістю станом на початок звітного періоду, в якому продають автомобіль і ціною придбання шин, палива тощо.

Наприклад, договірна ціна продажу автомобіля без ПДВ – 200 000 грн.

Автомобіль продають у липні 2021 р.

На початок липня залишкова вартість автомобіля - 250 000 грн. А ціна придбання палива, шин, дисків тощо, які підприємство обліковує окремо, але які включаються до складу проданого автомобіля – 40 000 грн.

У такому разі потрібно скласти дві ПН:

  1. першу на договірну вартість автомобіля – 200 000 грн ПДВ складе 40 000 грн (200 000 х 20%);
  2. другу на перевищення залишкової вартості разом з ціною придбання складових над договірною – 90 000 грн (250 000 + 40 000 – 200 000). ПДВ складе 18 000 грн (90 000 х 20%).

Якщо ж договірна ціна продажу автомобіля буде більшою за його залишкову вартість та ціну придбання складових, ПДВ нараховується тільки на договірну ціну продажу.

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 99 грн/міс

Передплатити

Автор: Олександр Золотухін

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Облік та звітність/Облік окремих операцій

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Облік окремих операцій»

  • Зробили фізособі передплату за оренду приміщення, а потім договір розірвали: які наслідки?
    ТОВ на загальній системі оподаткування уклало договір оренди нежитлових приміщень з фізособою. За умовами договору передплата складає 100000 грн. ТОВ сплачує фізособі 80500 грн, одночасно сплачує ПДФО 18000 грн та ВЗ 1500 грн. Передачі приміщення в оренду не відбулося, фізособа розірвала договір. Фізособа має повернути повну суму – 100000 грн чи лише те, що вона отримала – 80500? Як повернути зайво сплачені ПДФО та ВЗ? Чи можливо їх зарахувати в рахунок наступних платежів? Як відкоригувати ці доходи в додатку 4ДФ?
    Сьогодні 13:239
  • Як перевести в бухобліку товари до основних засобів?
    ТОВ, платник податку на прибуток і ПДВ, імпортувало товари (навантажувачі), призначені для подальшого продажу, оприбуткувавши на субрахунку 281. Згодом вирішено доукомплектувати їх, зарахувати до складу ОЗ і надавати в оренду. Як перевести із товарів до ОЗ? Які особливості оформлення, обліку та оподаткування?
    Сьогодні 12:0617
  • Отримано знижку від нерезидента на програмне забезпечення: облік та оподаткування
    Підприємство займається продажем програмного забезпечення (ПЗ). Програмне забезпечення купується у нерезидента. Після продажу ПЗ кінцевому споживачу підприємство отримує знижку. Знижка надається однією сумою на весь інвойс, згідно до якого було придбано ПЗ. Як відобразити в обліку надання знижки? Чи потрібно складати РК за даною операцією?
    Сьогодні 10:194
  • Нерезидент надав знижку на послуги: нюанси обліку та оподаткування
    Підприємство 22.02.2024 р. отримало експедиторські послуги від нерезидента - 1000 євро. ПН зареєстровано за датою першої події. Нерезидент 15.03.2024 р. надав знижку 200 євро. Окремо це було зафіксовано у додатковій угоді та складено акт коригування. Оплата ще не проводилась. Як відобразити дане коригування в обліку?
    23.04.202413
  • Як відобразити в обліку ВПА, якщо підприємство отримало податковий збиток?
    Підприємство отримало збиток за результатами звітного року в сумі 600 тис. грн. Податковий збиток складає 100 тис. грн (збільшуючі постійні різниці 300 тис. грн, тимчасові 200 тис. грн). Як в обліку та звітності відобразити ВПА? Також підприємство утримує податок при виплаті доходів нерезиденту. Як відобразити це утримання в обліку та декларації?
    23.04.202427