• Посилання скопійовано

Облік поворотної фінансової допомоги з подальшим відступленням

Підприємство відступило право вимоги на поворотну фінансову допомогу. Як дана операція відображається в податковому на бухгалтерському обліках?

Згідно з пп. 14.1.255 ПКУ, відступлення права вимоги – операція з переуступки кредитором прав вимоги боргу третьої особи новому кредитору з попередньою або наступною компенсацією вартості такого боргу кредитору або без такої компенсації.

Таким чином, у це поняття включаються операції з переуступки будь-яким кредитором (первісним або наступними) будь-яких прав вимог боргу третьої особи (грошових і негрошових) новому кредитору за компенсацію в будь-якій формі (грошовій і негрошовій) або без такої.

 

ПДВ

Операції відступлення права вимоги за нормами пп. 196.1.5 ПКУ не оподатковують ПДВ. Зазначена норма передбачає, що не є об'єктом оподаткування операції з відступлення права вимоги, переведення боргу, торгівлі за грошові кошти або цінні папери борговими зобов'язаннями (вимогами), за винятком операцій з інкасації боргових вимог і факторингу (факторингових) операцій, крім факторингових операцій, якщо об'єктом боргу є валютні цінності, цінні папери, у тому числі компенсаційні папери (сертифікати), інвестиційні сертифікати, іпотечні сертифікати з фіксованою дохідністю, операції з відступлення права вимоги за забезпеченими іпотекою кредитами (позиками), житлові чеки, земельні бони та деривативи.

Новий кредитор (підприємство «В»). Ані укладення договору відступлення, ані перерахування компенсації первинному кредитору, ані отримання оплати від боржника на ПДВ-облік не впливають — це погашення зобов’язань, що не є постачанням товарів/послуг.

Боржник (підприємство «Б»). За фактом отримання товарів від первинного кредитора він має право показати податковий кредит. Надалі податковий кредит не коригується.

 

Податок на прибуток

Коригування фінрезультату до оподаткування за операціями відступлення права вимоги ПКУ не передбачено. Тому такі операції відображаються за правилами бухгалтерського обліку.

Заміна кредитора не впливає на облік боржника. У боржника в разі заміни кредитора коригувань фінрезультату не буде. При придбанні боргових вимог за їх номінальною вартістю в нового кредитора не виникають ні доходи, ні витрати. Коригування фінрезультату за операцією відступлення права вимоги грошової заборгованості за номіналом ПК не передбачені. Якщо борг продається за гроші, ПДВ-наслідків у нового кредитора не буде.

 

Бухгалтерський облік

Розглянемо приклад відображення в бухобліку зворотньої фінансової допомоги з подальшим відступленням.

Перший кредитор перерахував поворотну фінансову допомогу боржникові - 100 000 грн. Перший кредитор відступив право вимоги на суму 100 000 грн новому кредиторові. Боржник повернув новому кредиторові фінансову допомогу 100 000 грн.

 

Зміст операції

Бухгалтерський облік

Сума,грн

дебет

кредит

Облік у боржника:

1

Отримання зворотної фінансової допомоги

311

685(перший кредитор)

100 000,00

2

Отримано повідомлення про заміну кредитора

685(перший кредитор)

685(новий кредитор)

100 000,00

3

Погашено ПФД новому кредитору

685(новий    кредитор)

311

100 000,00

Облік у нового кредитора:

1

Укладено / набув чинності договір відступлення права вимоги

377

685

100 000,00

2

Перераховано компенсацію первісному кредитору

685

311

100 000,00

3

Отримано оплату від боржника

311

377

100 000,00

 

Висновок:

У бухгалтерському обліку відступлення грошової вимоги обліковується як погашення дебіторської заборгованості.

З метою визначення податку на прибуток за операцією відступлення вимоги повністю орієнтуємося на бухоблік і жодних коригувань фінансового результату не здійснюємо. Грошова дебіторська заборгованість, за яку новий кредитор розрахувався грошовими коштами або цінними паперами, не обкладається ПДВ.

Найкращі консультації – тепер у Telegram та Viber!

Читайте відповіді «Дебету-Кредиту» на найцікавіші та найактуальніші запитання у популярних месенджерах!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 122 грн/міс

Передплатити

Автор: Новікова Марія

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Облік та звітність/Облік окремих операцій

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Облік окремих операцій»

  • Як відобразити нарахування відсотків за користування податковою пільгою в бухобліку?
    На територію України були ввезені інструменти від постачальника-нерезидента в режимі тимчасового ввезення на 3 місяці та сплачено 12% при розмитненні. На сьогодні переведено інструменти з режиму тимчасового ввезення в режим імпорту. При імпорті сплатили суму ПДВ за вирахуванням %, які було сплачено в режимі тимчасового ввезення та проценти за користування податковою пільгою (код митних платежів 057 ). Як відобразити нарахування відсотків за користування податковою пільгою в бухобліку?
    01.07.202510
  • Імпорт за договором комісії: які витрати включати до собівартості?
    Товари імпортуються за договором комісії. В звіті комісіонера зазначено такі витрати до початку імпорту: висновок експертизи, дозвіл на імпорт, комісія банку, витрати на доставку документів за кордон. В момент імпорту: дозвіл на імпорт, висновок експертизи , послуги транспортування, пломбування і комісія банку, окрім того - комісійна винагорода комісіонеру. Чи всі ці витрати можна віднести на собівартість товару як додаткові витрати?
    30.06.202573
  • Як орендарю списати ОЗ, знищені внаслідок влучання шахеда?
    ТОВ орендує офісне приміщення. У приміщення влучив шахед. Унаслідок цього зруйновано стіни, перекриття між поверхами, вибито вікна та пошкоджено двері. ТОВ-орендар втратило власну комп’ютерну техніку, меблі та обладнання. Як списати знищені основні засоби?
    30.06.2025166
  • Які суми коштів з держбюджету відображати в рядку 3.1 Розрахунку частки сільгосптоваровиробництва?
    У рядку 3.1 Розрахунку частки сільгосптоваровиробництва слід зазначати суми одержаних з держбюджету коштів фінансової підтримки. Які саме суми слід там відображати, бо в податковій службі отримали відповідь, що зараз цей рядок взагалі не заповнюється?
    30.06.202533
  • Помилки у бухобліку через втрату даних: як виправити?
    Підприємство - платник податку на прибуток здає баланс малого підприємства. У 2021 р. внаслідок хакерської атаки була втрачена значна частина бухгалтерських даних. Майже усе відновили, але інколи при звірках з контрагентами виявляється, що не були проведені ті чи інші документи. Як виправляти помилки в бухобліку за минулі періоди? Чи потрібно уточнювати податок на прибуток? Що робити, якщо відсутня накладна на придбання ОЗ?
    27.06.2025250