Головна Усі консультації Облік та звітність Облік окремих операцій

Облік готівки у касах автостанцій

Як оформляється готівка у касах автостанцій, зокрема, готівка від продажу квитків? Чи потрібний РРО?

Згідно з пп. 4 ст. 9 Закону про РРО при продажу проїзних і перевізних документів на автомобільному транспорті РРО та РК не застосовуються, але такий продаж слід оформити видачею талонів, квитанцій, квитків з нанесеними друкарським способом серією, номером, номінальною вартістю. 

Згідно зі ст. 39 Закону про автомобільний транспорт документом для перевезень пасажира є квиток на проїзд в автобусі та на перевезення багажу (для пільгового проїзду - посвідчення особи встановленого зразка чи довідка, на підставі якої надається пільга), а в разі запровадження автоматизованої системи обліку оплати проїзду - електронний квиток та документи для пільгового проїзду. Типові форми квитків на проїзд пасажирів і перевезення багажу на маршрутах загального користування затверджено наказом Мінтрансу від 25.05.2006 р. №503. Вартість проїзду за розрахунками пасажирських перевізників, інформація про перевізника, страховика та страхову суму вносяться у квитки друкованим способом. 

Враховуючи зазначені норми можна зробити висновок, під час продажу проїзних і перевізних документів на автомобільному транспорті з видачею квитків з нанесеними друкарським способом серією, номером, номінальною вартістю РРО та РК не застосовуються. Якщо квитки не відповідають вказаним вимогам або якщо такі документи не видаються, то розрахунки мають проводитися на загальних підставах через РРО.

Пам’ятайте, що відповідно до пп. 18 п. 3 розділу І Положення №148 оприбуткування готівки, це проведення суб'єктами господарювання обліку готівки в касі на повну суму її фактичних надходжень у:

  • касовій книзі;
  • книзі обліку доходів і витрат (застосовують ФОПи);
  • книзі обліку доходів (застосовують ФОПи);
  • фіскальному звітному чеку;
  • розрахунковій квитанції.

Згідно з п. 11 Положення №148 готівка, що надходить до кас, оприбутковується в день одержання готівки в повній сумі.Оприбуткуванням готівки в касах підприємств та їх відокремлених підрозділів, які проводять готівкові розрахунки із застосуванням РРО та з оформленням їх касовими ордерами і веденням касової книги, є здійснення обліку готівки в повній сумі її фактичних надходжень у касовій книзі на підставі прибуткових касових ордерів (додаток 2 до Положення № 148).

Оприбуткуванням готівки в касах відокремлених підрозділів/підприємств, які проводять готівкові розрахунки із застосуванням РРО без ведення касової книги, є забезпечення зберігання щоденних фіскальних звітних чеків (щоденних Z-звітів) в електронній формі протягом строку, визначеного п. 44.3 ПКУ (протягом 1095 к. д.) і занесення інформації згідно з фіскальними звітними чеками до відповідних книг обліку (КОРО - у разі її використання на період виходу з ладу РРО чи відключення електроенергії). Підприємство визначає місце та спосіб зберігання відокремленими підрозділами щоденних фіскальних звітних чеків (щоденних Z-звітів) у електронній формі.

Оприбуткуванням готівки в касах суб'єктів господарювання, які проводять готівкові розрахунки із застосуванням КОРО без застосування РРО, є занесення даних розрахункових квитанцій до КОРО.

Наразі не встановлено книг спеціальної форми для обліку бланків квитків на проїзд. Тож для обліку руху готівки при наданні послуг з пасажирських перевезень автомобільним транспортом на міських маршрутах, суб'єкт господарювання може використовувати КОРО на окрему господарську одиницю (автобус, маршрутне таксі, тощо), яка заповнюється на підставі розрахункових документів (квитків). А далі оформлювати прибуткові касові ордери на загальну суму згідно з записом у КОРО (додатково див. тут).

Порядок щодо реєстрації реєстраторів розрахункових операцій та книг обліку розрахункових операцій затверджено наказом Мінфіну від 14.06.2016 р. № 547.

Доступ до повного тексту цієї консультації можливий лише для передплатників електронного або паперового «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, перейшовши за посиланням;  вартість мінімального пакету «Мій асистент» становить лише 43 грн на місяць.

Дякуємо за розуміння.

Автор:
Олена Водоп`янова
Джерело
«Дебет-Кредит»
Рубрика:
Облік та звітність / Облік окремих операцій
Теги:
Автотранспорт , РРО , КОРО

Новини від Дт-Кт «Дебету-Кредиту» – тепер у Viber!

Коментарі: 0

Новини по темі

Консультації по темі