• Посилання скопійовано

Реєстрація платником ПДВ при звільнених операціях: чи обов'язково?

Чи обов'язково підприємству на загальній системі оподаткування реєструватися платником ПДВ у разі отримання комісії за свої послуги понад 1 млн грн?

Запитання:   Підприємство на загальній системі оподаткування - неплатник ПДВ (КВЕД 66.29 Інша допоміжна діяльність у сфері страхування та пенсионного забезпечення), надає асистуючі послуги за договором доручення страховим компаніям, які також не є платниками ПДВ (врегулювання страхових випадків, які сталися за кордоном), через іншу асистуючу компанію-нерезидента.

Передбачуваний дохід (комісійна винагорода) за послуги, не рахуючи відшкодувань за договором доручення, за 12 міс. планується приблизно 1 200 000 грн, з яких 80% оплачується нерезиденту за обслуговування застрахованих осіб.

Чи зобов'язано підприємство реєструватися платником ПДВ у разі отримання комісії за свої послуги за рік понад 1 млн грн?

 

Відповідь: Вимоги щодо обов’язкової реєстрації платником ПДВ встановлено п. 181.1 ПКУ.

Якщо загальна сума від здійснення операцій з постачання товарів/послуг, що підлягають оподаткуванню згідно з розділом V ПКУ, у тому числі з використанням локальної або глобальної комп'ютерної мережі, нарахована (сплачена) такій особі протягом останніх 12 к.м., сукупно перевищує 1 млн грн (без урахування ПДВ), така особа зобов'язана зареєструватися як платник податку у контролюючому органі за своїм місцезнаходженням (місцем проживання) з дотриманням вимог, передбачених ст. 183 ПКУ (крім особи, яка є платником ЄП першої - третьої групи).

При розрахунку загальної суми від здійснення операцій з постачання товарів/послуг, що підлягають оподаткуванню згідно з ПКУ, для визначення необхідності обов’язкової реєстрації платником ПДВ потрібно враховувати визначення терміну «постачання товарів/послуг» (пп. 14.1.185 та пп. 14.1.191 ПКУ) та приймати до уваги обсяги такого постачання протягом останніх 12 календарних місяців, а саме:

  • постачання послуг, це будь-яка операція, що не є постачанням товарів,
  • інша операція з передачі права на об’єкти права інтелектуальної власності та інші нематеріальні активи;
  • надання інших майнових прав стосовно таких об’єктів права інтелектуальної власності;
  • надання послуг, що споживаються в процесі вчинення певної дії або провадження певної діяльності.

Зверніть увагу, до оподатковуваних операцій для цілей реєстрації платником ПДВ належать операції, що підлягають оподаткуванню за основною ставкою ПДВ, ставкою 7%, нульовою ставкою ПДВ та звільнені (умовно звільнені) від оподаткування ПДВ (ресурс "ЗІР", підкатегорія 101.01.01 питання: “Які операції з постачання товарів/послуг вважаються оподатковуваними операціями для цілей реєстрації платником ПДВ?”).

Робимо висновок, що до цього обсягу не належать операції, які не є об’єктом оподаткування згідно зі  ст. 196 ПКУ. Відповідно для підприємства важливо з’ясувати, які послуги ним надаються. Але спочатку нагадаємо, що повірений має право на плату за виконання свого обов'язку за договором доручення згідно з ст. 1002 ЦКУ, а також відповідно до ст. 1007 ЦКУ отримує від довірителя відшкодування витрат, пов'язаних з виконанням доручення. 

Надання послуг із страхування, співстрахування або перестрахування особами, які мають ліцензію на здійснення страхової діяльності відповідно до закону, а також пов'язаних з такою діяльністю послуг страхових (перестрахових) брокерів та страхових агентів, згідно з пп. 196.1.3 ПКУ не є об’єктом оподаткування ПДВ. Щоправда, якщо підприємство відповідає згідно Закону "Про страхування" визначеню “страхові брокери” та “перестрахові брокери”.

Страхова діяльність в Україні може провадитися за участю страхових посередників. Страховими посередниками можуть бути страхові або перестрахові брокери, страхові агенти. Якщо підприємство, є страховим агентом - представником страховика і діє в його інтересах за винагороду на підставі договору доручення із страховиком, то такі послуги належать до переліку послуг у пп. 196.1.3 ПКУ. А відповідно до обсягу оподатковуваних операцій не включаються і не можуть враховуватись у сумі 1 млн грн для обов’язкової реєстрації.

Отже, для визначення обов’язкової реєстрації посереднику слід брати до уваги суму асистуючих послуг, які є винагородою. Якщо такі послуги не відповідають виду послуг зазначеним у пп. 196.1.3 ПКУ, то при здійсненні таких операцій, які протягом останніх 12 к.м. перевищують суму 1 млн грн реєстрації платником ПДВ, на жаль, не уникнути.

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 99 грн/міс

Передплатити

Автор: Олена Водоп`янова

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Оподаткування/ПДВ

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «ПДВ»

  • Участь у дослідно-конструкторських роботах: умови звільнення від оподаткування ПДВ
    Державний науково-дослідний інститут замовив у підприємства розробку та виготовлення картонних ємностей в межах дослідно-конструкторської роботи. Оплата проводиться за рахунок бюджетних коштів з відповідного рахунку. Чи є ця операція звільненою від оподаткування ПДВ?
    09.05.20249
  • Обладнання передано на гарантійний ремонт нерезиденту: що з ПДВ?
    ТОВ в рамках гарантійного ремонту передало обладнання постачальнику-нерезиденту для проведення діагностики. В результаті було переналаштовано програмне забезпечення. Вивезення товару було в митному режимі переробки за межами митної території (код 61), а ввезення – в режимі імпорту. Чи потрібно сплачувати мито та складати ПН при вивезенні та імпорті за ставкою 0%?
    08.05.202415
  • Аванс повернено після сплину 1095 днів: як відкоригувати ПК?
    ТОВ - замовник робіт оплатило аванс за роботи виконавцю. Виконавець склав та зареєстрував ПН від 6 березня 2017 р. З моменту складання ПН минуло 1095 днів. Виконавець повертає кошти у квітні 2024 р. Підприємство планує скласти бухгалтерську довідку та на основі неї скласти РК. Виконавець наполягає, що ТОВ має скласти і зареєструвати ПН на нього. Як скласти РК на цю госпоперацію?
    08.05.202437
  • Спілка споживчих товариств отримує від них грошові кошти: чи повинна вона реєструватись платником ПДВ?
    Спілка, яка є добровільним об'єднанням споживчих товариств, відповідно до свого статуту отримує від споживчих товариств внутрішньогосподарські відрахування. Чи є вони об'єктом оподаткування ПДВ? Чи повинна спілка реєструватися платником ПДВ при досягненні суми таких відрахувань в 1 млн грн?
    29.04.20246
  • Купуємо програмне забезпечення у нерезидента: що з ПДВ?
    Підприємство займається продажем програмного забезпечення Google (наприклад, річний програмний пакет Google Cloud G Suite Business for Work). Програмне забезпечення купується виключно у нерезидента та використовується для продажу українським покупцям та іноземним покупцям. Чи є об’єктом оподаткування ПДВ дана операція?
    29.04.202443