• Посилання скопійовано

Коригуємо податкові зобов'язання та податковий кредит з ПДВ у разі повернення товару

У вересні 2015 р. покупець отримав і оплатив товар. Накладна виписана і зареєстрована в ЄРПН. В грудні 2015 р. товар повернуто постачальнику. Кошти за цей товар перераховані покупцю тільки в лютому 2016 р. Коли коригувати податкові зобов'язання та податковий кредит з ПДВ за такими операціями?

Так, підлягають відповідному коригуванню ПЗ та ПК постачальника та покупця, у випадку якщо після постачання товарів або отримання передплати, відбуваються будь-які перелічені дії: 

• зміна компенсації їх вартості, включаючи наступний за постачанням перегляд цін;

• перерахунок у випадках повернення товарів/послуг особі, яка їх надала;

• при поверненні постачальником суми попередньої оплати товарів/послуг.

У випадку, зазначеному у запитанні, товар було повернуто в грудні 2015 р., саме на підставі цієї події мало б бути складено розрахунок коригування до відповідної ПН.

Такий складений розрахунок коригування має бути зареєстровано у ЄРПН саме покупцем на підставі абз. 4 п. 192.1 ПКУ, оскільки зменшується сума компенсації вартості товарів. Такий розрахунок коригування має бути зареєстрований в ЄРПН протягом 15 календарних днів, наступних за датою його складання.

На думку податківців, висловлену у листі від 28.12.2015 р. №27867/6/99-95-42-01-16-01, у випадках, коли розрахунок коригування не зареєстрований в ЄРПН протягом 180 к. д. або взагалі не складений на таку операцію, то: 

- у разі збільшення суми компенсації вартості товарів/послуг податковий кредит покупця не може бути збільшений, але постачальник зобов’язаний збільшити суми податкових зобов’язань за відповідний звітний (податковий) період, в якому здійснюється зміна суми компенсації вартості товарів/послуг; 

- у разі зменшення суми компенсації вартості товарів/послуг податкові зобов’язання постачальника не можуть бути зменшені, але покупець зобов’язаний зменшити податковий кредит за відповідний (податковий) період, в якому здійснюється зміна суми компенсації вартості товарів/послуг на підставі бухгалтерської довідки. 

Тож не варто затягувати із складанням розрахунку коригування, оскільки у разі нескладання або нереєстрації більше ніж 180 днів від моменту потреби щодо такого складання покупець все одно повинен бути зменшений податковий кредит, але вже на підставі бухгалтерської довідки.

Постачальник має право зменшити ПЗ на підставі розрахунку коригування, зареєстрованого отримувачем в ЄРПН, у податковій декларації з ПДВ того звітного (податкового) періоду, в якому його складено. Якщо розрахунок коригування зареєстрований в ЄРПН з порушенням терміну реєстрації, то постачальник має право зменшити ПЗ у податковій декларації з ПДВ того звітного періоду, в якому його зареєстровано в ЄРПН.

А от покупець повинен зменшити ПК в податковій декларації з ПДВ за звітний (податковий) період, на який припадає дата складення  розрахунку коригування. 

Відповідальність за несвоєчасну реєстрацію розрахунку коригування

Відповідно до пп. 120-1.1 ПКУ, передбачена відповідальність за порушення граничних термінів реєстрації розрахунків коригувань покупцям – платникам ПДВ у вигляді штрафу.

За порушення граничних строків реєстрації розрахунку коригування у випадку, коли  обов’язок його реєстрації в ЄРПН покладено на покупця, саме до покупця застосовується штраф, визначений п. 120-1.1 ПКУ.  А саме:

• 10 відсотків від суми ПДВ, зазначеної в розрахунку коригування, - у разі порушення терміну реєстрації до 15 календарних днів;

• 20 відсотків від суми ПДВ, зазначеної в розрахунку коригування, - у разі порушення терміну реєстрації від 16 до 30 календарних днів;

• 30 відсотків від суми ПДВ, зазначеної в розрахунку коригування, - у разі порушення терміну реєстрації від 31 до 60 календарних днів;

• 40 відсотків від суми ПДВ, зазначеної в розрахунку коригування, - у разі порушення терміну реєстрації на 61 і більше календарних днів.

Окремий вид штрафу передбачено у п. 120-1.2 ПКУ. Відсутність з вини покупця реєстрації в ЄРПН розрахунку коригування до відповідної податкової накладної протягом 180 календарних днів з дати їх складання тягне за собою накладення на платників податку, на яких покладено обов'язок щодо такої реєстрації, штрафу в розмірі 50 відсотків від суми ПДВ, зазначеної в такому розрахунку коригування.

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 99 грн/міс

Передплатити

Автор: Воробйова Юлія

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Оподаткування/ПДВ

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «ПДВ»

  • Участь у дослідно-конструкторських роботах: умови звільнення від оподаткування ПДВ
    Державний науково-дослідний інститут замовив у підприємства розробку та виготовлення картонних ємностей в межах дослідно-конструкторської роботи. Оплата проводиться за рахунок бюджетних коштів з відповідного рахунку. Чи є ця операція звільненою від оподаткування ПДВ?
    09.05.20249
  • Обладнання передано на гарантійний ремонт нерезиденту: що з ПДВ?
    ТОВ в рамках гарантійного ремонту передало обладнання постачальнику-нерезиденту для проведення діагностики. В результаті було переналаштовано програмне забезпечення. Вивезення товару було в митному режимі переробки за межами митної території (код 61), а ввезення – в режимі імпорту. Чи потрібно сплачувати мито та складати ПН при вивезенні та імпорті за ставкою 0%?
    08.05.202416
  • Аванс повернено після сплину 1095 днів: як відкоригувати ПК?
    ТОВ - замовник робіт оплатило аванс за роботи виконавцю. Виконавець склав та зареєстрував ПН від 6 березня 2017 р. З моменту складання ПН минуло 1095 днів. Виконавець повертає кошти у квітні 2024 р. Підприємство планує скласти бухгалтерську довідку та на основі неї скласти РК. Виконавець наполягає, що ТОВ має скласти і зареєструвати ПН на нього. Як скласти РК на цю госпоперацію?
    08.05.202438
  • Спілка споживчих товариств отримує від них грошові кошти: чи повинна вона реєструватись платником ПДВ?
    Спілка, яка є добровільним об'єднанням споживчих товариств, відповідно до свого статуту отримує від споживчих товариств внутрішньогосподарські відрахування. Чи є вони об'єктом оподаткування ПДВ? Чи повинна спілка реєструватися платником ПДВ при досягненні суми таких відрахувань в 1 млн грн?
    29.04.20246
  • Купуємо програмне забезпечення у нерезидента: що з ПДВ?
    Підприємство займається продажем програмного забезпечення Google (наприклад, річний програмний пакет Google Cloud G Suite Business for Work). Програмне забезпечення купується виключно у нерезидента та використовується для продажу українським покупцям та іноземним покупцям. Чи є об’єктом оподаткування ПДВ дана операція?
    29.04.202443