• Посилання скопійовано

Компенсація нерезидентом витрат агента резидента: що з ПДВ?

Підприємство-резидент України надає нерезиденту послуги з працевлаштування (підбору кадрів) працівників за кордоном. Чи має право агент за власний кошт оплачувати з допомогою корпоративної картки на інтернет-сайтах як резидентів, так і нерезидентів квитки на транспортні засоби для перевезення працівників за кордон, якщо це передбачено договором з нерезидентом? Якщо нерезидент відшкодує такі витрати, чи оподатковуються вони ПДВ?

Чи має агент право придбавати квитки?

Заборони на таке придбання чинне законодавство не містить. Тому, на наш погляд, агент може здійснювати такі витрати.

Щодо використання корпоративної картки зазначимо таке.

Відповідно до пп. 2 п. 22 Положення №164, емітент має право надавати користувачам для ініціювання платіжних та/або інших операцій для потреб господарської/підприємницької/незалежної професійної діяльності – корпоративні (бізнесові) платіжні інструменти. 

А відповідно до пп. 3 п. 28 цього Положення емітент зобов'язаний зазначити в договорі умови, серед яких перелік платіжних та інших операцій, які користувач має право здійснювати з використанням платіжного інструменту, правила та максимальний строк їх виконання.

Тобто, перелік операцій, для яких можна використовувати платіжний інструмент (корпоративну картку), має зазначатися у договорі на обслуговування цієї картки між банком (емітентом) і підприємством. 

Оскільки зазначені витрати пов’язані з господарською діяльністю підприємства, то, скоріш за все, здійснювати такі платежі дозволено. Але потрібно дивитися умови договору.

У разі, якщо квитки придбаваються у резидентів, обмежень на такі придбання чинне законодавство не передбачає. Придбаваючи у нерезидентів слід враховувати обмеження, наведені в пп. 2 п. 109 Положення №5 (від 02.01.2019 р.). Там зазначено, що здійснення розрахунків за торговельним зовнішньоекономічним договором (контрактом) за допомогою електронного платіжного засобу забороняється, крім випадків здійснення таких розрахунків за одним зовнішньоекономічним договором (контрактом) в один операційний день, операція за яким не перевищує незначний розмір.

Незначний розмір складає 400 000 грн. (еквівалент цієї суми в іноземних валютах, за офіційним курсом НБУ на момент проведення операції) (див. пп. 7 п. 2 Положення №5, ст. 20 Закону №361-IX).

Тобто, протягом одного дня з використанням корпоративної картки можна придбати квитки у одного нерезидента на суму до 400 000 грн. (еквівалент цієї суми в іноземних валютах).

 

Чи оподатковується ПДВ компенсація витрат на придбання квитків?

Особливості оподаткування в подібній ситуації, коли агент (автостанція) продає квитки на перевезення пасажирів, ми розглядали тут, тут.

Там ми зазначали, що отримувачами послуг перевезення за отриманими квитками є фізособи. Тому саме на фізосіб виписуються податкові накладні, якщо постачальник квитків є резидентом платником ПДВ.

А підприємство-агент є всього лише платником, а не отримувачем послуг. Тому на підприємство податкова накладна продавцем квитків не складається.

Тож підприємство згідно з договором з нерезидентом всього лише виступило платником, а нерезидент відшкодував витрачені кошти. В цій операції немає операції постачання. А є лише рух коштів. 

З наведеного, на наш погляд, випливає, що операція оплати підприємством квитків і отримання відшкодування від нерезидента не є оподатковуваними ПДВ операціями і в декларації з ПДВ не відображаються.

Таж думка податкової служби з цього питання нам невідома. Тому для уникнення непорозумінь може бути доречним отримати індивідуальну податкову консультацію.

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 99 грн/міс

Передплатити

Автор: Олександр Золотухін

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Оподаткування/ПДВ

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «ПДВ»

  • Побутова техніка на підприємстві: що з ПДВ?
    ТОВ-платник податку на прибуток та ПДВ взяло в оренду у фізособи офісне та складське приміщення (в т ч. кухню). ТОВ придбало побутову техніку та меблі для кухні, зокрема, витяжку, пральну машину, сушарку, холодильник, газову поверхню, шафу електричну) та в офіс кондиціонер. Чи необхідно нараховувати ПЗ з ПДВ при придбанні побутової техніки?
    17.05.202429
  • Продали корпоративні права: що з ПДВ?
    Підприємство продало корпоративні права в іншій юрособі. Чи є ця операція об’єктом оподаткування ПДВ? Як відобразити цю операцію в декларації з ПДВ?
    16.05.202423
  • Компенсації витрат з плати за землю: що з ПДВ?
    Підприємство продало майно, яке знаходиться на частині земельної ділянки, яка перебуває у постійному користуванні. До моменту поділу цієї ділянки і передачі в оренду підприємство виставлятиме покупцеві рахунок на компенсацію витрат з плати за землю. Чи оподатковується така операція ПДВ?
    15.05.202412
  • Громадська організація отримала безкоштовний доступ до CRM-системи від нерезидента: що з ПДВ?
    Громадська організація планує укласти договір з ФОПом щодо налаштування та підтримки CRM-системи. Компанія-нерезидент (США) безкоштовно надає організації доступ до CRM-системи. Які податкові наслідки цих операцій?
    14.05.202414
  • Коли спливає строк на відображення ПК?
    Протягом березня-липня 2022 р. підприємство придбавало за готівку пальне, суми в чеках більше 240 грн, ПН не виписувалося, ПДВ зависло на субрахунку 644. Окрім того, є завислі суми ПДВ, без ПН, за період з 2019 по 2021 рр. Коли такі суми ПДВ можна списати до складу витрат (Дт 949 Кт 644)?
    13.05.202470