• Посилання скопійовано

Касовий метод при виконанні будівельних робіт

Підприємство надає підрядні та субпідрядні послуги. Одні замовлення оплачуються бюджетними коштами, інші - небюджетними. Чи може підприємство обрати касовий метод для виконання робіт з оплатою небюджетними коштами?

Касовий метод при оплаті бюджетними коштами

Відповідно до пп. 187.7 ПКУ, датою виникнення податкових зобов'язань у разі постачання товарів/послуг з оплатою за рахунок бюджетних коштів є дата зарахування таких коштів на рахунок платника податку в банку/небанківському надавачу платіжних послуг або дата отримання відповідної компенсації у будь-якій іншій формі, включаючи зменшення заборгованості такого платника податку за його зобов'язаннями перед бюджетом.

Це правило визначення дати виникнення ПЗ з ПДВ у разі оплати бюджетними коштами є обов’язковим. Його не можна підмінити правилом першої події з пп. 187.1 ПКУ.

Причому це правило стосується тільки податкових зобов’язань. На дату формування податкового кредиту воно не поширюється. Тож податковий кредит визначається за правилом першої події згідно з пп. 198.2 ПКУ.

Зрозуміло, що це правило не поширюється на виконані роботи, оплата яких буде небюджетними коштами.

 

Касовий метод для підрядних (субпідрядних) будівельних робіт

Відповідно до пп. 187.1 ПКУ за операціями з виконання підрядних будівельних робіт суб'єкти підприємницької діяльності (підрядники та субпідрядники) можуть застосовувати касовий метод податкового обліку відповідно до пп. 14.1.266 ПКУ.

Цей метод не є обов’язковим. Але підприємство може його обрати.  Детально про цей метод можна почитати тут.

За цим посиланням наведена також процедура обрання цього методу.

Якщо платник обрав касовий метод за пп. 187.1 ПКУ, то він повинен застосовувати його до всіх підрядних будівельних робіт. Зазначена норма не передбачає вибірковості – що ось ми тут застосовуємо, а тут не хочемо.

Цей касовий метод поширюється як на податкові зобов’язання, так і на податковий кредит.

Таким чином, на наш погляд, якщо підприємство обере цей метод, воно застосовуватиме його до всіх будівельних підрядних робіт, виконаних як за рахунок бюджетних, так і за рахунок небюджетних коштів.

Причому, на наш погляд, при виконанні робіт за рахунок бюджетних коштів ПЗ з ПДВ слід буде визначати за касовим методом згідно з п. 187.7 ПКУ, а не пп. 187.1 ПКУ. А от визначати податковий кредит при цьому слід буде за касовим методом.

Якщо ж підприємство буде виконувати роботи за рахунок небюджетних коштів, то як ПЗ, так і ПК слід буде визначати за касовим методом згідно з пп. 187.1 ПКУ.

Але думка податкової служби з цього питання нам невідома. Тому для уникнення непорозумінь може бути доречним отримати індивідуальну податкову консультацію.

 

Чи може підприємство обрати касовий метод для виконання робіт з оплатою небюджетними коштами?

Вище ми показали, що так, може. Причому, на наш погляд, в разі обрання такого методу навіть для робіт, які оплачуються за рахунок бюджетних коштів, стане можливим визначати ПК за касовим методом. Але для уникнення непорозумінь з цього питання може бути доречним отримати індивідуальну податкову консультацію.

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 99 грн/міс

Передплатити

Автор: Олександр Золотухін

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Оподаткування/ПДВ

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «ПДВ»

  • Участь у дослідно-конструкторських роботах: умови звільнення від оподаткування ПДВ
    Державний науково-дослідний інститут замовив у підприємства розробку та виготовлення картонних ємностей в межах дослідно-конструкторської роботи. Оплата проводиться за рахунок бюджетних коштів з відповідного рахунку. Чи є ця операція звільненою від оподаткування ПДВ?
    09.05.20247
  • Обладнання передано на гарантійний ремонт нерезиденту: що з ПДВ?
    ТОВ в рамках гарантійного ремонту передало обладнання постачальнику-нерезиденту для проведення діагностики. В результаті було переналаштовано програмне забезпечення. Вивезення товару було в митному режимі переробки за межами митної території (код 61), а ввезення – в режимі імпорту. Чи потрібно сплачувати мито та складати ПН при вивезенні та імпорті за ставкою 0%?
    08.05.202414
  • Аванс повернено після сплину 1095 днів: як відкоригувати ПК?
    ТОВ - замовник робіт оплатило аванс за роботи виконавцю. Виконавець склав та зареєстрував ПН від 6 березня 2017 р. З моменту складання ПН минуло 1095 днів. Виконавець повертає кошти у квітні 2024 р. Підприємство планує скласти бухгалтерську довідку та на основі неї скласти РК. Виконавець наполягає, що ТОВ має скласти і зареєструвати ПН на нього. Як скласти РК на цю госпоперацію?
    08.05.202435
  • Спілка споживчих товариств отримує від них грошові кошти: чи повинна вона реєструватись платником ПДВ?
    Спілка, яка є добровільним об'єднанням споживчих товариств, відповідно до свого статуту отримує від споживчих товариств внутрішньогосподарські відрахування. Чи є вони об'єктом оподаткування ПДВ? Чи повинна спілка реєструватися платником ПДВ при досягненні суми таких відрахувань в 1 млн грн?
    29.04.20245
  • Купуємо програмне забезпечення у нерезидента: що з ПДВ?
    Підприємство займається продажем програмного забезпечення Google (наприклад, річний програмний пакет Google Cloud G Suite Business for Work). Програмне забезпечення купується виключно у нерезидента та використовується для продажу українським покупцям та іноземним покупцям. Чи є об’єктом оподаткування ПДВ дана операція?
    29.04.202442