• Посилання скопійовано

ДПС знайшла забуту ПН, яку потрібно було зареєструвати у 2021 році: що з нею робити?

В результаті податкової перевірки платника ПДВ в травні 2023 р. було виявлено, що в грудні 2021 р. після інвентаризації та списання нестач не була складена та зареєстрована ПН на ці нестачі. Якою датою потрібно скласти цю ПН: груднем 2021 р. та зарееєструвати із запізненням, чи червнем 2023 р., коли отримали ППР? Витрати з нарахування ПДВ потрібно відобразити в червні 2023 р. чи коригувати фінансові результати минулих періодів?

У даному випадку працює загальна норма пп. 198.5 ПКУ про те, що зведена ПН за товарами, використаними не в господарській діяльності платника ПДВ, складається не пізніше останнього дня звітного (податкового) періоду, в якому такі товари були фактично використані. За умовами запитання таку ПН потрібно було скласти не пізніше 31 грудня 2021 року. Те, що факт ненарахування ПДВ був виявлений під час перевірки в 2023 році, не змінює дату складання такої ПН.

Відповідно до абз. 4 пп. 120-1.2 ПКУ у разі відсутності реєстрації в ЄРПН податкової накладної, складеної відповідно до пп. 198.5 ПКУ у разі здійснення операцій, визначених пп. "а" - "г" п. 198.5 ПКУ, протягом граничного строку, передбаченого ст. 201 ПКУ, для реєстрації такої ПН, що зазначена в податковому повідомленні-рішенні, складеному за результатами перевірки, - тягне за собою накладення на платника податку штрафу в розмірі 5% обсягу постачання (без ПДВ), але не більше 3400 гривень. Це означає, що цей штраф податківці повинні були застосувати вже у самому ППР, коли виявили відсутність реєстрації ПН, але обов’язок зареєструвати таку ПН у платника все одно залишається.

Отже, на нашу думку, ПН потрібно скласти у грудні 2021 року, але не пізніше 31.12.2021 р., та зареєструвати її в ЄРПН. При цьому буде застосований також і «стандартний» штраф за несвоєчасну реєстрацію ПН, передбачений пп. 120-1.1 ПКУ,  в розмірі 2 % обсягу постачання (без ПДВ), але не більше 1020 гривень.

Відповідно, і в бухобліку нарахувати ПДВ теж потрібно на дату складання ПН – тобто у грудні 2021 року. Нажаль, це потягне за собою необхідність внесення змін у фінзвітність. У фінансовій звітності сума донарахованого ПДВ збільшить податкові зобов’язання з ПДВ та зменшить нерозподілений прибуток на початок 2023 року: Дт 441 (442) Кт 641/ПДВ.

Також потрібно буде виправити і декларацію з податку на прибуток за 2021 рік. Якщо вона була збитковою, можливо, знадобиться виправити і наступні декларації за звітні періоди 2022 року (квартальні або річну) та І кварталу 2023 року, якщо підприємство звітує щоквартально.

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 99 грн/міс

Передплатити

Автор: Єгорова Юлія

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Оподаткування/ПДВ

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «ПДВ»

  • Участь у дослідно-конструкторських роботах: умови звільнення від оподаткування ПДВ
    Державний науково-дослідний інститут замовив у підприємства розробку та виготовлення картонних ємностей в межах дослідно-конструкторської роботи. Оплата проводиться за рахунок бюджетних коштів з відповідного рахунку. Чи є ця операція звільненою від оподаткування ПДВ?
    09.05.20249
  • Обладнання передано на гарантійний ремонт нерезиденту: що з ПДВ?
    ТОВ в рамках гарантійного ремонту передало обладнання постачальнику-нерезиденту для проведення діагностики. В результаті було переналаштовано програмне забезпечення. Вивезення товару було в митному режимі переробки за межами митної території (код 61), а ввезення – в режимі імпорту. Чи потрібно сплачувати мито та складати ПН при вивезенні та імпорті за ставкою 0%?
    08.05.202415
  • Аванс повернено після сплину 1095 днів: як відкоригувати ПК?
    ТОВ - замовник робіт оплатило аванс за роботи виконавцю. Виконавець склав та зареєстрував ПН від 6 березня 2017 р. З моменту складання ПН минуло 1095 днів. Виконавець повертає кошти у квітні 2024 р. Підприємство планує скласти бухгалтерську довідку та на основі неї скласти РК. Виконавець наполягає, що ТОВ має скласти і зареєструвати ПН на нього. Як скласти РК на цю госпоперацію?
    08.05.202438
  • Спілка споживчих товариств отримує від них грошові кошти: чи повинна вона реєструватись платником ПДВ?
    Спілка, яка є добровільним об'єднанням споживчих товариств, відповідно до свого статуту отримує від споживчих товариств внутрішньогосподарські відрахування. Чи є вони об'єктом оподаткування ПДВ? Чи повинна спілка реєструватися платником ПДВ при досягненні суми таких відрахувань в 1 млн грн?
    29.04.20246
  • Купуємо програмне забезпечення у нерезидента: що з ПДВ?
    Підприємство займається продажем програмного забезпечення Google (наприклад, річний програмний пакет Google Cloud G Suite Business for Work). Програмне забезпечення купується виключно у нерезидента та використовується для продажу українським покупцям та іноземним покупцям. Чи є об’єктом оподаткування ПДВ дана операція?
    29.04.202443