• Посилання скопійовано

Податковий кредит за рахунок коштів, внесених до статутного капіталу

Комунальне підприємство отримало від міськради кошти на банківський рахунок на поповнення СК, для придбання ОЗ. ОЗ придбано з ПДВ, підприємство відобразило ПК і нарахувало ПЗ з ПДВ за пп. 198.5 ПКУ, списавши на субрахунок 949, оскільки придбання відбулось за рахунок бюджетних коштів. Чи правильно це?

Ні, неправильно.

Якщо підприємство отримало кошти на збільшення статутного капіталу (СК), то такі кошти надходять у власність підприємства. 

Далі за рахунок цих коштів підприємство придбаває ОЗ, відображаючи в загальному порядку ПК, на підставі ПН постачальника, зареєстрованої в ЄРПН.

Компенсуюче ПЗ з ПДВ за пп. 198.5 ПКУ нараховується, якщо необоротні активи придбані з ПДВ, і ці необоротні активи призначаються для їх використання або починають використовуватися:

а) в операціях, що не є об’єктом оподаткування відповідно до ст. 196 ПКУ (крім випадків проведення операцій, передбачених пп. 196.1.7 ПКУ) або місце постачання яких розташоване за межами митної території України;

б) в операціях, звільнених від оподаткування відповідно до ст. 197, підрозділу 2 розділу XX ПКУ, міжнародних договорів (угод) (крім випадків проведення операцій, передбачених пп. 197.1.28 ПКУ та операцій, передбачених пп. 197.11 ПКУ);

в) в операціях, що здійснюються платником податку в межах балансу платника податку, у тому числі передача для невиробничого використання, переведення виробничих необоротних активів до складу невиробничих необоротних активів;

г) в операціях, що не є господарською діяльністю платника податку (крім випадків, передбачених пп. 189.9 ПКУ).

Таким чином, якщо придбане ОЗ призначене для використання в наведених операціях (які не є об’єктом оподаткування, які звільнені від оподаткування, які не є господарською діяльністю), тоді підприємство має нарахувати ПЗ з ПДВ за пп. 198.5 ПКУ.

В бухгалтерському обліку таке нараховане ПДВ збільшує первісну вартість придбаних ОЗ (див. п. 8 НП(С)БО 7).

Якщо ж придбані ОЗ призначені для використання в оподатковуваних операціях, то підстав для нарахування компенсуючого ПЗ з ПДВ немає. Нарахувавши в такому разі ПЗ, підприємство припускається помилки. Складена ПН є помилковою. Якщо таку ПН зареєстрували в ЄРПН, то виправити помилку можна, склавши РК до ПН та зареєструвавши його в ЄРПН. Якщо показники помилкової ПН відображені в декларації з ПДВ, то потрібно до такої декларації скласти уточнюючий розрахунок, зменшивши зайво нараховані ПЗ.

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 99 грн/міс

Передплатити

Автор: Олександр Золотухін

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Оподаткування/ПДВ

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «ПДВ»

  • Аванс повернено після сплину 1095 днів: як відкоригувати ПК?
    ТОВ - замовник робіт оплатило аванс за роботи виконавцю. Виконавець склав та зареєстрував ПН від 6 березня 2017 р. З моменту складання ПН минуло 1095 днів. Виконавець повертає кошти у квітні 2024 р. Підприємство планує скласти бухгалтерську довідку та на основі неї скласти РК. Виконавець наполягає, що ТОВ має скласти і зареєструвати ПН на нього. Як скласти РК на цю госпоперацію?
    Сьогодні 10:1214
  • Спілка споживчих товариств отримує від них грошові кошти: чи повинна вона реєструватись платником ПДВ?
    Спілка, яка є добровільним об'єднанням споживчих товариств, відповідно до свого статуту отримує від споживчих товариств внутрішньогосподарські відрахування. Чи є вони об'єктом оподаткування ПДВ? Чи повинна спілка реєструватися платником ПДВ при досягненні суми таких відрахувань в 1 млн грн?
    29.04.20244
  • Купуємо програмне забезпечення у нерезидента: що з ПДВ?
    Підприємство займається продажем програмного забезпечення Google (наприклад, річний програмний пакет Google Cloud G Suite Business for Work). Програмне забезпечення купується виключно у нерезидента та використовується для продажу українським покупцям та іноземним покупцям. Чи є об’єктом оподаткування ПДВ дана операція?
    29.04.202437
  • Відшкодування комунальних послуг орендарем: що з ПДВ?
    ТОВ-орендодавець, платник ПДВ, виставляє орендарю окремий рахунок на відшкодування комунальних послуг (за воду та електроенергію). Надавач комунальних послуг ОСББ, неплатник ПДВ. Як визначити базу оподаткування ПДВ даної операції?
    22.04.20241 789
  • Повернення предмета лізингу: бухоблік та ПДВ
    Приватним нотаріусом було проведено вилучення та повернення від лізингоодержувача на користь лізингодавця товар – об'єкт фінлізингу. Лізингодавець зареєстрував податкові зобов'язання на лізингоодержувача в повному обсязі. Лізингоодержувач не складав акт на повернення товару. Які дії та проведення будуть у лізингоодержувача та лізингодавця?
    18.04.202432