• Посилання скопійовано

Кредит-нота від нерезидента в погашення заборгованості за інші товари

У серпні 2022 року підприємство - резидент України отримало від нерезидента товари і оплатило їх. У вересні 2022 року нерезидент надав на цей товар кредит-ноту (зменшення ціни). Чи можна цією кредит-нотою погасити заборгованість за інший товар? Якими документами оформити? Які наслідки з ПДВ, податку на прибуток?

Зазначена в питанні ситуація має вирішуватися договором між сторонами.

Якщо нерезидент надав нашому підприємству кредит-ноту (знижку) на конкретне постачання, це означає, що ціна цього конкретного постачання буде меншою на суму кредит-ноти.

Це також означає, що якщо наше підприємство оплатило це постачання за повною початково визначеною вартістю, суму кредит-ноти (знижки) нерезидент має повернути нашому підприємству.

В такому разі в обліку підприємства резидента України на суму кредит-ноти буде зменшено первісну вартість отриманого товару.

Підстава – п. 9 НП(С)БО 9, де сказано, що до первісної вартості запасів, придбаних за плату, включаються, серед іншого, суми, що сплачуються постачальнику.

Таким чином, якщо на суму знижки сума оплати постачальнику буде меншою, то і первісна вартість товару буде меншою.

Конкретніше сказано в пп. 2.2 Методрекомендацій №2: до первісної вартості придбаних запасів включається ціна придбання за вирахуванням знижок відповідно до договору з постачальником (продавцем).

Отже, в бухгалтерському обліку будуть такі проводки:

  • Дт 28 Кт 632 – отримані товари;
  • Дт 632 Кт 312 – оплачені товари;
  • Дт 28 Кт 632 – відображено способом сторно надана кредит-нота (знижка);
  • Дт 312 Кт 632 – отримана від нерезидента знижка на рахунок.

Окрім того, оскільки розрахунки будуть в іноземній валюті, на субрахунку 632 виникатимуть курсові різниці, які відображатимуться в загальному порядку, у кореспонденції з субрахунком 714 (доходи) та/чи 945 (втрати). Про пов’язані з курсовою різницею особливості при отриманні кредит-ноти ми писали тут.

Але договором з нерезидентом може передбачатися інший варіант використання кредит-ноти. Наприклад, вона може розраховуватися від поставки серпня 2022 року, але використовуватися для зменшення ціни поставки вересня 2022 року.

Це означає, що товар, отриманий від нерезидента у вересні 2022 року, потрібно буде відобразити в обліку із зазначеною знижкою: Дт 28 Кт 632. В такому разі і оплата нерезиденту буде меншою на суму знижки: Дт 632 Кт 312.

Таким чином, конкретний варіант використання кредит-ноти прописується виключно в договорі між сторонами. Спосіб оформлення кредит-ноти також прописується в договорі. Наприклад, вона може бути у вигляді листа від нерезидента, чи акту, підписаного сторонами тощо.

У разі надання кредит-ноти сума сплаченого під час імпорту ПЗ не змінюється. А тому і підстав для нарахування ПЗ з ПДВ немає. Немає підстав і якось коригувати ПК з ПДВ. Детальніше це питання ми розглядали тут.

На податковий облік податком на прибуток отримана кредит-нота впливає таким чином, що зменшує первісну вартість придбаного товару. Отже, зменшується і собівартість проданих чи іншим чином використаних товарів.

Але якщо резидент коригує фінрезультат до оподаткування на податкові різниці і застосовував різниці за пп. 140.5.2 чи пп. 140.5.4 ПКУ, внаслідок отримання знижки постане питання коригувати такі різниці. Ми писали про це тут.

 ***

Читайте також: Кредит-нота як знижка від нерезидента

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 99 грн/міс

Передплатити

Автор: Олександр Золотухін

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Оподаткування/ПДВ

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «ПДВ»

  • Спілка споживчих товариств отримує від них грошові кошти: чи повинна вона реєструватись платником ПДВ?
    Спілка, яка є добровільним об'єднанням споживчих товариств, відповідно до свого статуту отримує від споживчих товариств внутрішньогосподарські відрахування. Чи є вони об'єктом оподаткування ПДВ? Чи повинна спілка реєструватися платником ПДВ при досягненні суми таких відрахувань в 1 млн грн?
    29.04.20242
  • Купуємо програмне забезпечення у нерезидента: що з ПДВ?
    Підприємство займається продажем програмного забезпечення Google (наприклад, річний програмний пакет Google Cloud G Suite Business for Work). Програмне забезпечення купується виключно у нерезидента та використовується для продажу українським покупцям та іноземним покупцям. Чи є об’єктом оподаткування ПДВ дана операція?
    29.04.202422
  • Відшкодування комунальних послуг орендарем: що з ПДВ?
    ТОВ-орендодавець, платник ПДВ, виставляє орендарю окремий рахунок на відшкодування комунальних послуг (за воду та електроенергію). Надавач комунальних послуг ОСББ, неплатник ПДВ. Як визначити базу оподаткування ПДВ даної операції?
    22.04.20241 695
  • Повернення предмета лізингу: бухоблік та ПДВ
    Приватним нотаріусом було проведено вилучення та повернення від лізингоодержувача на користь лізингодавця товар – об'єкт фінлізингу. Лізингодавець зареєстрував податкові зобов'язання на лізингоодержувача в повному обсязі. Лізингоодержувач не складав акт на повернення товару. Які дії та проведення будуть у лізингоодержувача та лізингодавця?
    18.04.202431
  • ПН на реекспорт продукції, виготовленої з давальницької сировини
    Підприємство в митному режимі переробки ввозить на митну територію сировину нерезидента, переробляє і вивозить продукцію переробки в митному режимі реекспорту. Чи потрібно на операцію реекспорту складати податкову накладну?
    18.04.202432