• Посилання скопійовано

Як коригувати вхідний ПДВ у житловому будівництві?

Підприємство як забудовник замовило будівництво нового житлового будинку в підрядника та почало отримувати від покупців платежі за майнові права на об'єкт нерухомості. Після оплати майнових прав покупець отримує право оформити права власності на об'єкт нерухомості після введення об’єкту будівництва в експлуатацію. Операція з продажу майнових прав звільнена від ПДВ як постачання житла, крім першого постачання, відповідно до пп. 197.1.14 ПКУ. Як проводити розподіл вхідного ПДВ?

Відповідно до пп. 197.1.14 ПКУ, звільняється від ПДВ постачання житла (об'єктів житлового фонду), крім їх першого постачання, якщо інше не передбачено цим підпунктом. Тобто перше постачання житла оподатковується ПДВ.

У цьому підпункті перше постачання житла (об'єкта житлового фонду) означає:

а) першу передачу готового новозбудованого житла (об'єкта житлового фонду) у власність покупця або постачання послуг (включаючи вартість придбаних за рахунок виконавця матеріалів) із спорудження такого житла за рахунок замовника;

б) перший продаж реконструйованого або капітально відремонтованого житла (об'єкта житлового фонду) покупцю, який є особою, іншою, ніж власник такого об'єкта на момент виведення його з експлуатації (використання) у зв'язку з такою реконструкцією або капітальним ремонтом, або постачання послуг (включаючи вартість придбаних за рахунок виконавця матеріалів) на таку реконструкцію чи капітальний ремонт за рахунок замовника.

Норми цього підпункту поширюються також на перший продаж дачних або садових будинків, а також будь-яких інших об'єктів власності, зареєстрованих згідно із законодавством як житло (житловий фонд).

Операції з першого постачання доступного житла та житла, що будується із залученням державних коштів, звільняються від оподаткування.

Тобто перше постачання житла оподатковується ПДВ на загальних підставах, крім першого постачання доступного житла та житла, що будується із залученням державних коштів.

Доступне житло – це збудовані і ті, що будуються за державної підтримки, житлові будинки (комплекси) та квартири (ст. 4 Закону від 25.12.2008 р. №800-VI). Державна підтримка будівництва доступного житла полягає у сплаті державою 30 відсотків вартості будівництва (придбання) доступного житла та/або наданні пільгового іпотечного житлового кредиту.

Якщо житло не належить до цих двох категорій, продаж майнових прав на таке житло теж оподатковуються ПДВ на загальних підставах – див. думку податківців тут.

У запитанні йдеться про постачання житла у новозбудованому житловому будинку через такий механізм фінансування, як попередній продаж майнових прав, які потім обмінюються на готове житло. Якщо це не доступне житло або воно будувалося без залучення державних коштів, то це оподатковувана операція і розподіл  податкового кредиту з ПДВ не здійснюється.

Лише у тому випадку, коли житло будувалося по програмі доступного житла або за державної підтримки, тоді потрібно робити розподіл вхідного ПДВ.

На нашу думку, його потрібно робити таким чином:

  1. У першому місяці, коли було отримано платежі за майнові права на доступне житло, потрібно визначити обсяг оподатковуваних та неоподатковуваних операцій саме в цьому місяці (див. пп. 199.3 ПКУ). Тобто коефіцієнт розподілу визначається не за площею приміщень, а за обсягом фактично проведених операцій постачання в тому місці, коли було отримано перший платіж за майнові права, який звільнено від ПДВ. В даному випадку операції постачання – це отримання платежів за майнові права на житлові та нежитлові приміщення;
  2. Далі цей коефіцієнт застосовується до кінця того року, в якому вперше були проведені звільнені операції. За цим коефіцієнтом складаються компенсуючі податкові накладні, у яких зазначається тільки частка (відповідно до виведеного коефіцієнту) вхідної ПН, по якій виникає таке зобов’язання;
  3. За підсумками першого року визначається загальний коефіцієнт, за яким робиться річний перерахунок ПДВ і визначається коефіцієнт розподілу на наступний рік (пп. 199.4 ПКУ);
  4. В наступному році використовується минулорічний коефіцієнт (пп. 199.2 ПКУ). Такий щорічний перерозпоідл ПДВ відбувається до завершення продажу всіх приміщень, коли будуть проведені всі операції щодо продажу будинку;
  5. На нашу думку, перерозподіл ПДВ слід завершити в тому місяці, коли будуть завершені операції з одночасного використання придбаних товарів/послуг в оподатковуваних і неоподатковуваних операціях. У кінці року,  в якому буде завершено продаж житла, що звільнене від ПДВ, слід зробити останній річний перерахунок ПДВ.

На нашу думку, ті ПН, по яким не створено компенсуючі ПН та минув термін реєстрації таких ПН, не  можна включати в остаточний розрахунок ПДВ. Компенсуючі ПН слід складати вчасно.

Якщо компенсуючі ПН не складені та не зареєстровані вчасно, до них застосовуються штрафи, передбачені ст. 120-1 ПКУ, у редакції станом на перший день після спливу строку реєстрації ПН. Зокрема, штраф становить 50% суми ПДВ, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації на 366 і більше календарних днів.

Додатково читайте тут, тут, тут, туттут та тут.

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 99 грн/міс

Передплатити

Автор: Єгорова Юлія

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Оподаткування/ПДВ

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «ПДВ»

  • Компенсації витрат з плати за землю: що з ПДВ?
    Підприємство продало майно, яке знаходиться на частині земельної ділянки, яка перебуває у постійному користуванні. До моменту поділу цієї ділянки і передачі в оренду підприємство виставлятиме покупцеві рахунок на компенсацію витрат з плати за землю. Чи оподатковується така операція ПДВ?
    Сьогодні 10:028
  • Громадська організація отримала безкоштовний доступ до CRM-системи від нерезидента: що з ПДВ?
    Громадська організація планує укласти договір з ФОПом щодо налаштування та підтримки CRM-системи. Компанія-нерезидент (США) безкоштовно надає організації доступ до CRM-системи. Які податкові наслідки цих операцій?
    14.05.20249
  • Коли спливає строк на відображення ПК?
    Протягом березня-липня 2022 р. підприємство придбавало за готівку пальне, суми в чеках більше 240 грн, ПН не виписувалося, ПДВ зависло на субрахунку 644. Окрім того, є завислі суми ПДВ, без ПН, за період з 2019 по 2021 рр. Коли такі суми ПДВ можна списати до складу витрат (Дт 949 Кт 644)?
    13.05.202458
  • На яку дату виникає ПЗ з ПДВ при виконанні робіт?
    Підприємство уклало договір на виконання робіт з обробітку землі з 08.04.2024 по 01.12.2024 р. Роботи виконуються поетапно протягом всього договору. Але згідно з договором акт виконаних робіт на всі етапи складається один раз після виконання всіх робіт. На яку дату слід нараховувати ПЗ з ПДВ?
    13.05.2024452
  • Участь у дослідно-конструкторських роботах: умови звільнення від оподаткування ПДВ
    Державний науково-дослідний інститут замовив у підприємства розробку та виготовлення картонних ємностей в межах дослідно-конструкторської роботи. Оплата проводиться за рахунок бюджетних коштів з відповідного рахунку. Чи є ця операція звільненою від оподаткування ПДВ?
    09.05.202413