• Посилання скопійовано

Чи сплачувати сільгосппідприємству рентну плату за воду?

Чи потрібно сільськогосподарському підприємству, яке використовує воду для обприскування полів із свердловини, сплачувати рентну плату за воду?

Згідно з п. 251.1 ПКУ рентна плата складається, зокрема, з:

  • рентної плати за користування надрами для видобування корисних копалин (пп. 251.1.1 ПКУ);
  • рентної плати за спеціальне використання води (пп. 251.1.4 ПКУ).

За загальними правилами, суб'єкти господарювання, які видобувають підземні води, є первинними водокористувачами та платниками обох вищезазначених платежів. 

Правила обчислення рентної плати за користування надрами для видобування прісної підземної води визначено ст. 252 ПКУ.

Від рентної плати за спеціальне використання води звільнені платники єдиного податку IV групи на підставі пп. 5 п. 297.1 ПКУ.

Зокрема, ДФС у Київській області повідомляє, що суб’єкти господарювання – платники єдиного податку IV групи (сільськогосподарські товаровиробники, які є такими за умовами, визначеними ст. 291 ПКУ), звільняються від обов’язку нарахування, сплати та подання звітності з рентної плати за спеціальне використання води. Отже, якщо сільгосппідприємство є платником єдиного податку IV групи, то воно не подає звітність та не сплачує рентну плату за спецводокористування.

Податківці також наголошують: фермерські господарства, які провадять госпдіяльність з видобування підземних вод на підставі дозволів на спеціальне водокористування, не є платниками рентної плати за користування надрами, незалежно від того, на якій системі  оподаткування вони перебувають: загальній чи спрощеній. Це встановлено п. 252.1.4  ПКУ.

На відміну від фермерів, інші сільгосппідприємства повинні сплачувати рентну плату за користування надрами, якщо вони видобувають воду. Це правило діє вже незалежно від того, чи перебувають вони на IV групі платників ЄП, чи ні, адже «єдинники» не звільнені від рентної плати за користування надрами.

Отже, маємо такі висновки:

  1. платники єдиного податку IV групи звільнені від рентної плати за спецводокористування, але не звільнені від сплати ренти за користування надрами;
  2. фермерські господарства, які видобувають підземні води, звільнені від рентної плати за користування надрами, але не звільнені від ренти за спецводокористування;
  3. якщо фермерське господарство є плаником єдиного податку IV групи, то воно звільнене від обох рентних платежів;
  4. усі інші платники податків сплачують  рентні платежі на загальних підставах.

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 99 грн/міс

Передплатити

Автор: Єгорова Юлія

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Оподаткування/Інші податки

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Інші податки»

  • Податок на нерухомість за пошкоджене внаслідок ворожих обстрілів майно
    ТОВ має у власності складський комплекс, який був наполовину зруйнований влучанням ракети. До Держреєстру майна ця подія не вносилася. Зараз ТОВ отримало підтвердження — внесення нерухомості до Держреєстру майна. Чи можна подати уточнення до декларацій з нерухомості за 2023 і 2024 р., якщо згідно з витягом з реєстру пошкодженого майна категорія пошкоджень складу 81-100%, адмінбудівлі 21-40%?
    09.05.202413
  • Оплата операції фізособі: податкові наслідки
    Підприємство хоче оплатити медичну операцію фізичній особі, яка не є її працівником. Які податкові наслідки у підприємства та фізичної особи? Як оформити оплату?
    02.05.202425
  • Особливості плати за землю за пп. 284.4 ПКУ
    Підприємство займається діяльністю за кодом КВЕД 08.11. Має держакт на право постійного користування земельною ділянкою площею 25,0856 га з цільовим призначенням - для розміщення та експлуатації основних, підсобних і допоміжних будівель та споруд підприємствами, що пов'язані з користуванням надрами. Але в спецдозволі на користування надрами зазначено тільки 16,2 га з ймовірними покладами корисних копалин. Як застосовувати пп. 284.4 ПКУ?
    02.05.202432
  • Як оформити та оподаткувати безповоротну фіндопомогу фізособі?
    Як документально оформити надання від ТОВ безповоротної фінансової допомоги фізособі - працівнику або непрацівнику ТОВ? Чи обов’язково зазначати підставу надання фіндопомоги, якщо зі всієї суми будуть сплачуються податки?
    02.05.2024695
  • Придбали майновий комплекс, а землю не оформили: хто сплачує земельний податок?
    Підприємство придбало нежитловий майновий комплекс (виробничі, адміністративні, господарські будівлі). Оформлення земельної ділянки під будівлями не було проведено. Підприємство проводить дії по укладанню договору оренди земельної ділянки з місцевою територіальною громадою. Ці приміщення здаються в оренду. Чи є у підприємства підстави сплачувати земельний податок?
    01.05.2024433